- steruje niezależnie podświetleniem każdego stopnia schodów,
- steruje diodami RGB i daje możliwość zmiany koloru podświetlenia stopni schodów,
- umożliwia dołączenie aż 24 modułów LED RGB,
- dodatkowe wyjścia do podświetlenia poręczy schodowej,
- konfigurowanie i sterowanie wykonywane jest poprzez aplikację dla systemu Android.
Oświetleniem stopni schodów steruje mikrokontroler poprzez wspomniane drivery typu TPS929120. Sygnały umożliwiające załączenie lub wyłączenie oświetlenia schodowego doprowadzane są do dwóch wejść IN1 oraz IN2, do których możemy podłączyć napięcie w zakresie 12...230 V AC/DC. Interesującą cechą zastosowanych driverów jest możliwość pracy w momencie uszkodzenia mikrokontrolera – tryb Stand Alone. Postanowiłem przystosować urządzenie do takiego trybu pracy i zaprojektowałem obwód w taki sposób, aby w momencie uszkodzenia mikrokontrolera sterownik działał dalej. Jedyną różnicą będzie to, że diody LED będą świeciły w jednym kolorze.
W sterowniku zastosowałem także trzy drivery LED typu TPS92630, które kontrolują podświetlenie poręczy schodowej. Do wyjść tych driverów należy podłączyć po dwie diody power LED połączone szeregowo. Sterowniki TPS92630 mają możliwość sterowania za pomocą sygnału PWM, dzięki czemu mogą być sterowane w łatwy sposób z mikrokontrolera i można uzyskać animację stopniowego rozświetlania lub ściemniania poręczy. Pomimo że drivery TPS92630 nie są tak rozbudowane jak drivery zastosowane do podświetlenia schodów, mają one zaimplementowaną diagnostykę wykrywającą zwarcie pojedynczej diody LED (Short LED diagnostic) oraz przerwę w obwodzie diod LED (Open Load diagnostic).
Sterownik należy zasilać napięciem 12...24 V DC/AC. Zaleca się zasilanie drivera z napięcia stałego. Aby ograniczyć straty mocy wydzielane w driverach, każdy z nich mierzy napięcie na diodach LED a następnie przesyła dane do mikrokontrolera.
Mikrokontroler reguluje napięcie przetwornicy zasilającej drivery w taki sposób aby zapewnić napięcie tylko nieco wyższe od wymaganego – wyższe o spadek napięcia powstający na driverze (około 0,9 V).
W sterowniku zastosowałem moduł Bluetooth typu HC-05 oraz opracowałem aplikację na telefon z systemem Android, która pozwala na kontrolowanie pracy sterownika. Umożliwia regulację mocy i ustawienie koloru podświetlenia, pozwala załączać lub wyłączać podświetlenie, zmieniać ustawienia animacji i liczbę stopni schodów. Za pomocą aplikacji można wykonać diagnostykę wszystkich wyjść driverów i sprawdzić, czy wszystkie wyjścia oraz diody LED są sprawne.