Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

DIY piec do lutowania rozpływowego z regulacją PID

Article Image
Elmax
Ten tani i łatwy w budowie piec rozpływowy umożliwia lutowanie płytek drukowanych z mnóstwem elementów do montażu powierzchniowego. Jego budowa nie kosztuje dużo, za to pozwala zastosować do płytek PCB precyzyjny profil temperaturowy, podobnie jak profesjonalne urządzenia do lutowania rozpływowego kosztujące tysiące dolarów! Może być również używany do "starzenia", sezonowania, wygrzewania bądź suszenia komponentów, utwardzania kleju, żywicy lub farby albo innych zadań, w których trzeba utrzymać coś w stabilnej, podwyższonej temperaturze przez określony czas.
Cechy
  • Oddzielny, samodzielny kontroler przekształca piec tostowy w piec do lutowania rozpływowego
  • Profil temperatury ściśle odpowiada standardowym profilom lutowania rozpływowego
  • Zamknięta pętla PID (proporcjonalno-całkująco-różniczkująca) sterowania temperaturą przy użyciu termopary i przekaźnika półprzewodnikowego
  • Możliwość utrzymania temperatury pieca w dowolnym punkcie z zakresu 20-230°C (np. do "wygrzewania" elementów lub utwardzania farby/kleju/odlewów z żywic termoutwardzalnych)

Jest kilka powodów, dla których komponenty SMD są stosowane tak powszechne, do tego stopnia, że bardzo trudno jest uniknąć ich wykorzystania.

Wynika to z potrzeby tworzenia coraz mniejszych wyrobów, oraz niższych kosztów masowej produkcji tych części i płytek, które je wykorzystują. W wyniku tych i innych czynników, większość producentów podzespołów elektronicznych nie wypuszcza nowych produktów inaczej, jak w obudowach do montażu powierzchniowego.

Jeśli masz młode oczy, mikroskop warsztatowy lub dobre szkło powiększające i trochę cierpliwości, teoretycznie nie jest to dla Ciebie taki problem. Tak więc, chociaż jesteśmy świadomi, że elementy do montażu powierzchniowego (SMD) stanowią dla niektórych wyzwanie, używamy ich tam, gdzie jest to konieczne.

Ale niektóre z mniejszych pakietów stanowią prawdziwy problem, zwłaszcza te z polami lutowniczymi na spodzie, oraz zestawy bezołowiowe, aby wymienić tylko kilka bardziej irytujących! Te nie mogą być lutowane zwykłą lutownicą.

Jeśli budujesz, lub zamierzasz budować podzespoły z częściami SMD, a zwłaszcza tymi kłopotliwymi w montażu, które nie nadają się do ręcznego lutowania, to ten projekt jest dla Ciebie.

Alternatywnie, jeśli szukasz prostego sposobu na monitorowanie temperatury w elektrycznie ogrzewanym piekarniku, jest to również bardzo przydatne urządzenie do tego zadania.

 

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: piec do lutowania rozpływowego z regulacją PID
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"