Opis układu i jego działanie
Głównymi podzespołami są tu: transformator obniżający napięcie sieciowe (X1), mostek prostowniczy (BR1), stabilizator 5 V typu LM7805 (IC1), osiem przycisków niestabilnych (zwierających styki po naciśnięciu; S1 do S8), zatrzask typu 74LS373 (IC2), dwa tranzystory NPN 2N2219 (T1, T2), buzzer piezoelektryczny z generatorem (PZ1), dziewięć diod LED (LED1 do LED9) i ponadto kilka dyskretnych elementów pasywnych.
Układ zasilany jest napięciem pozyskiwanym z sieci energetycznej 230 V AC za pomocą typowego układu zasilacza napięcia stałego 5 V. Jest to zasilacz liniowy o niewielkiej sprawności. Transformator obniża napięcie przemienne do poziomu 9 V, które jest następnie prostowane dwupołówkowo mostkiem BR1, filtrowane pojemnością kondensatora C1 i następnie stabilizowane regulatorem liniowym LM7805. Kluczowym elementem jest zatrzask 74LS373.
Przypis redakcji: 74LS373 składa się z ośmiu niezależnych zatrzasków typu D; praca układu rozróżnia dwa stany. Albo jest „przezroczysty” powielając wejście na wyjście, albo zapamiętuje stan wejść w określonej chwili czasowej; to zależy od stanu linii LE (Latch Enable). Linia OE (Output Enable) jest cały czas aktywna (w stanie niskim); i w konstrukcji elementu jest przewidziana do wprowadzenia wyjść w stan wysokiej impedancji, co jest zwykle bardzo pożądane w aplikacjach magistralowych.
Zatrzask IC2 74LS373 przenosi stan wejść D0 do D7 na wyjścia Q0 do Q7. Wszystkie wejścia (D0 do D7) wyposażono w rezystory ściągające do stanu niskiego (R2 do R9). Do wejść podłączone są także przyciski S1 do S8, których drugi koniec podłączony jest do linii zasilania +5 V. Zatem naciśnięcie dowolnego z nich wymusza stan wysoki (który nazwiemy jedynką logiczną). Idea działania układu polega na tym, że naciśnięcie dowolnego z przycisków S1 do S8 zaświeca odpowiednią diodę na wyjściu i uruchamia dźwięk buzzera. Równocześnie w tym samym momencie ulega zmianie stan wejścia LE z wysokiego na niski, co zatrzaskuje dane wejściowe w przerzutnikach (stanowiących elementarną pamięć cyfrową). Od tego momentu wyjścia nie mogą zmienić swego stanu logicznego i stan ten utrzymuje się do momentu wyzerowania układu. W obwodzie sprzężenia zwrotnego między wyjściami a wejściem „zatrzaskującym” pracuje tranzystor T1 wraz z rezystorem R10. Tolerancja zasilania elementu 74LS373 to wąski przedział od 4,75 V do 5,25 V. Jest to jednak napięcie typowe, a napięcia stanów logicznych zera i jedynki pozwalają na bezpośrednie łączenie z układami cyfrowymi wykonanymi w technologii CMOS, NMOS i TTL.