Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przystawka do quiz-ów dla ośmiu graczy

Article Image
Elmax
Wiele gier/quizów organizowanych w szkołach lub uczelniach wymaga szybkiej reakcji od graczy. Kto pierwszy ten odpowiada. Nawet szybka reakcja człowieka, jest na tyle wolna, że prosty obwód elektroniczny rozpozna, kto pierwszy nacisnął przycisk. Zwykle, tego rodzaju układy wykorzystują mikrokontroler, jednak nasz układ nie angażuje żadnego z takich. Sercem układu jest zatrzask typu 74LS373. Na zdjęciu pokazano zdjęcie prototypu wykonanego przez autora na uniwersalnej płytce stykowej.

Opis układu i jego działanie

Głównymi podzespołami są tu: transformator obniżający napięcie sieciowe (X1), mostek prostowniczy (BR1), stabilizator 5 V typu LM7805 (IC1), osiem przycisków niestabilnych (zwierających styki po naciśnięciu; S1 do S8), zatrzask typu 74LS373 (IC2), dwa tranzystory NPN 2N2219 (T1, T2), buzzer piezoelektryczny z generatorem (PZ1), dziewięć diod LED (LED1 do LED9) i ponadto kilka dyskretnych elementów pasywnych. 

Układ zasilany jest napięciem pozyskiwanym z sieci energetycznej 230 V AC za pomocą typowego układu zasilacza napięcia stałego 5 V. Jest to zasilacz liniowy o niewielkiej sprawności. Transformator obniża napięcie przemienne do poziomu 9 V, które jest następnie prostowane dwupołówkowo mostkiem BR1, filtrowane pojemnością kondensatora C1 i następnie stabilizowane regulatorem liniowym LM7805. Kluczowym elementem jest zatrzask 74LS373. 

Przypis redakcji: 74LS373 składa się z ośmiu niezależnych zatrzasków typu D; praca układu rozróżnia dwa stany. Albo jest „przezroczysty” powielając wejście na wyjście, albo zapamiętuje stan wejść w określonej chwili czasowej; to zależy od stanu linii LE (Latch Enable). Linia OE (Output Enable) jest cały czas aktywna (w stanie niskim); i w konstrukcji elementu jest przewidziana do wprowadzenia wyjść w stan wysokiej impedancji, co jest zwykle bardzo pożądane w aplikacjach magistralowych.

Zatrzask IC2 74LS373 przenosi stan wejść D0 do D7 na wyjścia Q0 do Q7. Wszystkie wejścia (D0 do D7) wyposażono w rezystory ściągające do stanu niskiego (R2 do R9). Do wejść podłączone są także przyciski S1 do S8, których drugi koniec podłączony jest do linii zasilania +5 V. Zatem naciśnięcie dowolnego z nich wymusza stan wysoki (który nazwiemy jedynką logiczną). Idea działania układu polega na tym, że naciśnięcie dowolnego z przycisków S1 do S8 zaświeca odpowiednią diodę na wyjściu i uruchamia dźwięk buzzera. Równocześnie w tym samym momencie ulega zmianie stan wejścia LE z wysokiego na niski, co zatrzaskuje dane wejściowe w przerzutnikach (stanowiących elementarną pamięć cyfrową). Od tego momentu wyjścia nie mogą zmienić swego stanu logicznego i stan ten utrzymuje się do momentu wyzerowania układu. W obwodzie sprzężenia zwrotnego między wyjściami a wejściem „zatrzaskującym” pracuje tranzystor T1 wraz z rezystorem R10. Tolerancja zasilania elementu 74LS373 to wąski przedział od 4,75 V do 5,25 V. Jest to jednak napięcie typowe, a napięcia stanów logicznych zera i jedynki pozwalają na bezpośrednie łączenie z układami cyfrowymi wykonanymi w technologii CMOS, NMOS i TTL.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: Wiele gier/quizów organizowanych w szkołach lub uczelniach wymaga szybkiej reakcji od graczy. Kto pierwszy ten odpowiada
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"