- Napięcie zasilające: 8…15 V DC.
- Prąd zasilający:
- Maksymalny prąd obciążenia (z napięcia +12 V): 10 mA.
- Prąd podtrzymania zegara RTC (z napięcia BATT): 1 mA.
- Maksymalny prąd podświetlenia (z napięcia ILL+): 75 mA.
- Dokładność pomiaru temperatury: 0,5°C.
- Zakres pomiarowy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej: -55…99°C.
- Zakres pomiarowy prędkości pojazdu: 0…255 km/godz.
- Zakres pomiarowy paliwa:
- Zużycie chwilowe: 0…99,9 l/100 km.
- Zużycie średnie: 0…25,5 l/100 km.
- Dostępnego w baku: 0…99,9 l.
- Zakres pomiarowy przejechanego dystansu: 0…9999 km.
- Zakres pomiarowy dystansu do przejechania na dostępnym paliwie: 0…999 km.
- Zakresy regulacji parametrów konfiguracyjnych:
- Stała wtryskiwacza: 1…999 ml/min.
- Stała przetwornika drogi: 1…99 impulsów/obrót.
- Obwód opony: 50…255 cm.
- Liczba cylindrów: 2…8.
- Pojemność baku: 25…99 l.
Kilku uznanych producentów samochodów (i nie tylko) deklaruje, iż w ciągu kliku lat wprowadzi do sprzedaży pojazdy samodzielnie poruszające się po drogach, zaś już teraz wyposaża swoje produkty w systemy, które pozwalają nazwać je autonomicznymi. Jako, że ostatnimi czasy miałem okazję „liznąć” tej nowoczesnej motoryzacji, muszę stwierdzić, że rzeczywiście robi ona piorunujące wrażenie, choć trzeba przyznać, że ta autonomiczność wymaga pewnego przyzwyczajenia. Z mojego punktu widzenia, osoby, która zajmowała się nieco grafiką komputerową i która to zwraca szczególną uwagę na formę prezentacji, szczególne wrażenie zrobiły wszelkiego rodzaju graficzne interfejsy użytkownika, prezentujące w piękny sposób zarówno dane pokładowe, jak i zawartości multimedialne, włączając w to coraz to częściej stosowane wirtualne zespoły zegarów w konsoli centralnej. Niby to nic nowego, bo zwykle nie pozyskujemy w ten sposób jakiś nowych, interesujących nas informacji, jednakże sposób ich „podania” budzi zachwyt i daje możliwość dowolnej personalizacji. Idąc tym tropem postanowiłem „zaktualizować” jeden ze swoich ostatnich projektów, a mianowicie uniwersalny komputer pokładowy Mee (EP 03/2015), wyposażając go w nowoczesny, piękny interfejs użytkownika zbudowany z wykorzystaniem kolorowego wyświetlacza TFT.
W tym momencie musiałem pokonać jeden z głównych problemów, na które napotykamy się za każdym razem, gdy sięgamy po element TFT, jego cenę! Moim głównym założeniem, podobnie, jak to miało miejsce, przy projekcie Mee, było przecież zbudowanie urządzenia dostępnego dla każdego, więc docelowy koszt jego budowy był głównym kryterium wyboru. Nie pozostało więc nic innego, jak znaleźć dobrej jakości, niewielki wyświetlacz TFT, którego cena pozwalałaby sprostać przyjętym założeniom. Na szczęście nie szukałem zbyt długo, gdyż jak zwykle mogłem liczyć na pomoc pana Sławomira Szwedy z firmy Unisystem, który dostarczył moduł RVT28AETNWN00 firmy Rivierdi wyposażony w popularny kontroler ILI9341, który to idealnie wpisuje się w nasze wymagania zarówno, jeśli chodzi o parametry techniczne, jak i bardzo niską cenę.
Zacznę nietypowo, bo od opisu wspomnianego modułu. Dlaczego warto poznać ten element? Po pierwsze, dlatego, że z uwagi na swoje parametry stał się dość popularny i łatwo kupić gotowe moduły z wygodnym złączem, a po drugie, jego niska cena powoduje, że znacznie chętniej będziemy sięgać po to nowoczesne rozwiązanie. Wyświetlacz firmy Rivierdi charakteryzuje się następującymi, wybranymi cechami funkcjonalnymi:
- Przekątna ekranu: 2,83” (obszar aktywny 43,2 mm×57,6 mm), bardzo mała grubość modułu – rzędu 3 mm.
- Rozdzielczość: 320×240 pikseli (możliwość pracy w trybie portret 240×320 pikseli lub pejzaż 320×240 pikseli).
- Liczba kolorów: 65 tys./262 tys.
- Wbudowany filtr antyodblaskowy, podświetlenie LED.
- Interfejsy: 8-, 9-, 16- i 18-bitowa szyna danych, RGB, SPI/I²C (3- i 4-przewodowy), możliwość oddzielenia szyny danych od szyny rozkazów dla interfejsu równoległego.
- Możliwość wyposażenia w opcjonalny pojemnościowy lub rezystancyjny panel dotykowy,
- Taśma podłączeniowa typu ZIF 50 pinów (raster 0,5 mm).
- Napięcie zasilające 2,5…3,3 V.
Wyświetlacz RVT28AETNWN00 doskonale spełnia nasze wymagania, a dodatkowo zastosowany w nim sterownik ILI9341 ułatwia wykonanie oprogramowania sterującego.