Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wyhoduj to sam. Sterowane cyfrowo, jednopojemnikowe rozwiązanie do upraw w pomieszczeniach

Article Image
Elmax
Co powiesz na małe pudełko zawierające „cyfrową farmę”? Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jak zbudować mały pojemnik z czujnikami i mikrokontrolerem do uprawy roślin pod kontrolą cyfrową.

Bardzo zainspirowało mnie wystąpienie dyrektora Open Agriculture Initiative z MIT, Caleba Harpera, na temat rolnictwa cyfrowego pt.„Ten komputer będzie uprawiał twoją żywność w przyszłości” [1]. Najważniejszym pytaniem, na które odpowiedział w swoim przemówieniu, było: „A co by było, gdybyśmy mogli uprawiać pyszne, bogate w składniki odżywcze jedzenie w pomieszczeniach, w dowolnym miejscu na świecie?” I tak narodził się mój pomysł!

Cele projektu i rozważania

To, co próbowałem zbudować, było czymś w rodzaju pudełka lub inkubatora, który stworzyłby idealne warunki klimatyczne do wzrostu roślin i dostarczyłby dokładnie tyle światła oraz składników odżywczych, tyle ile im potrzeba. Powinien zawierać symulator światła słonecznego, system nawadniania i system kontroli klimatu, a wszystko w eleganckiej i nowoczesnej obudowie.

Ponieważ chlorofil w roślinach reaguje głównie tylko na dwa pasma światła o długości fali około 450 i 650 nm, to system oświetlenia powinien zawierać kombinację czerwonych i niebieskich diod LED, aby zapewnić idealną mieszankę wspierającą zarówno wzrost wegetatywny, jak i kwitnienie.

Chciałem zastosować nową metodę podlewania zwaną Aeroponics lub Fogponics [2], która wykorzystuje ultradźwiękowy atomizer do nawilżania roślin przy pomocy mgły wodnej z nawozem. System powinien automatycznie dozować roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych, dokładnie wtedy, gdy są one potrzebne.

Oczywiście mój system potrzebuje również czujników pH i TDS (Total Dissolved Solids – określa ilość rozpuszczonych w wodzie związków stałych). Pomagają one osiągnąć zrównoważone pH w zbiorniku wodnym, które jest najlepsze dla roślin oraz pomagają odpowiednio w dozowaniu składników odżywczych. Ponadto system powinien być wyposażony w przyłącze do automatycznej wymiany wody, które można by łatwo sterować naciśnięciem jednego przycisku.

System powinien posiadać obwody kontroli stanu powietrza, które pozwalają na precyzyjne utrzymanie temperatury i wilgotności wewnątrz naszej farmy, z dokładnością odpowiednio do 1°C i 1%. Do realizacji tego celu wymagany jest czujnik temperatury i wilgotności typu DHT22 lub DHT11 oraz wentylator z odpowiednim sterowaniem.

Wreszcie, system powinien być sterowany i monitorowany za pomocą aplikacji mobilnej. To byłby pierwszy raz w moim życiu, kiedy próbowałem stworzyć taką aplikację! Aplikacja powinna dostarczać w czasie rzeczywistym informacji o: pH, temperaturze, wilgotności, składnikach odżywczych itp. oraz dawać graficzną reprezentację ich zmienności w czasie, aby generować statystyki i dzielić się postępami we wzroście za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chciałbym również zaimplementować inteligentne alarmy, które poinformują mnie, kiedy system będzie wymagał mojej interwencji. Oprócz wyświetlania wyników pomiarów, system powinien również oferować możliwość dostosowania jego parametrów pracy.

Jak możesz się domyślić, nie ja pierwszy wpadłem na taki pomysł, ale dobre wyniki często osiąga się przez ulepszania tego, co już istnieje. 

Na rynku istnieje kilka podobnych projektów, ale pomimo wszystkich zalet, mają one także pewne wady: na przykład zajmują zbyt dużo miejsca, są za małe, za drogie lub są przeznaczone tylko dla jednej rośliny itp. W każdym razie chciałem opracować nowy, zaawansowany, otwarty system, który ma kilka wad i implementuje tylko zoptymalizowane funkcje. Brzmi to bardzo ambitnie i takie jest. Ponadto uwaga: projekt jest bardzo obszerny i wykracza daleko poza zakres artykułu Elektora. Dlatego prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową projektu pod adresem [3], gdzie można znaleźć wiele szczegółów i informacji ogólnych, a także szczegółową instrukcję montażu.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: hodowla roślinek
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"