Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

KiCad 6, część 1. Informacje ogólne

Article Image
Program KiCad mimo swoich mankamentów jest dla elektroników prawdopodobnie najlepszym programem EDA o otwartym kodzie źródłowym. Dostępny dla różnych systemów operacyjnych, w tym systemu Linux, co pozwala na rezygnację z komercyjnych systemów operacyjnych i komercyjnego oprogramowania. Popularność KiCada ciągle rośnie, a znaczącą popularność zdobył on wraz pojawieniem się kolejno wersji 4 i 5 tego programu. Szczególnie wersja 5 KiCada była ważna w rozwoju tego programu. Duży wpływ na rozwój KiCada przyniosło też włączenie się do prac nad tym programem ośrodka naukowego CERN. Obecnie udostępniona została wersja 6 KiCada. Na jej podstawie postaram się przybliżyć Czytelnikom jak wygląda najnowsza szósta wersja KiCada.

Instalacja

Wersje instalacyjne KiCada znajdziemy na stronie www.kicad.org w zakładce Download. Znajdziemy tam linki do wersji instalacyjnych KiCada dla systemu Windows oraz wskazówki instalacji KiCada dla różnych dystrybucji systemu Linux. Zanim zainstalujemy tę wersję trzeba wiedzieć, że nie jest ona zgodna z wersją 5 KiCada. Dlatego należy utworzyć kopie zapasowe projektów i własnych bibliotek. Zmodyfikowanie starszych wersji tych plików przez wersję 6 KiCada uniemożliwi ich otwarcie w starszych wersjach tego programu. Jeśli zdecydujemy się na równoczesną instalację na dysku komputera wersji 5 i 6 KiCada trzeba mieć na uwadze możliwość nadpisania ustawień, projektów i bibliotek elementów. Do doraźnych testów KiCada 6 może wystarczyć wersja live wybranej dystrybucji Linuksa. Najmniej problematyczne przy instalacji KiCada są dystrybucje Linuksa pochodzące od Debiana, takie jak Ubuntu czy Mint. Zrzuty ekranu zamieszczone tutaj pochodzą z systemu Linux Mint 20 z dostosowanym do własnych upodobań środowiskiem graficznym Xfce. Ponieważ wiele z okien dialogowych KiCada ma duże rozmiary, część zrzutów ekranu została odpowiednio skadrowana.

Nowy format plików

Wraz z pojawieniem się wersji 6 KiCada wprowadzony został nowy format plików wykorzystujący notację S-Expression. Struktura tego rodzaju plików jest czytelna dla człowieka i łatwiejsza do przetwarzania przy użyciu Pythona i innych języków programowania. Dzięki temu mogą pojawić się kolejne wtyczki rozszerzające możliwość KiCada. Notacja S-Expression pojawiła się już wcześniej w programie KiCad 5 w plikach płytek (*.kicad_pcb) oraz plikach footprintów (*.kicad_mod). W KiCad 6 nastąpiło całkowite przejście na nowy format zapisu danych. Również biblioteki schematowe zapisywane są w notacji S-Expression. Nowy format plików KiCada nie jest zgodny z poprzednimi wersjami KiCada. Starsze projekty będzie można otworzyć w KiCad 6. Odwrotnie nie będzie to możliwe. Pozytywnym efektem wprowadzonych zmian jest to, że użyte w projekcie symbole schematowe są osadzane w pliku ze schematem, a nie dołączane (linkowane) jak obecnie. Dzięki temu rozwiązaniu podczas otwierania pliku ze schematem nie będzie problemu z brakiem dostępu do niestandardowych bibliotek użytych w projekcie, jak ma to miejsce wersji 5 Kicada.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: KiCad, PCB, Software, projektowanie
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
wrzesień 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"