Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Silniki indukcyjne, część 5

Article Image
Już wcześniej ustaliliśmy że zmiana prędkości obrotowej przez zmniejszanie napięcia zasilania jest możliwa, ale tylko w przypadku niektórych obciążeń, na przykład wentylatorów czy pomp odśrodkowych, których charakterystyka obciążenia ma właściwości funkcji kwadratowej. Ponadto regulacja napięciowa ma sens tylko w przypadku małych silników jednofazowych z kondensatorem (PSC) oraz ze zwartym zwojem.

Regulacja szeregowa

Najprostszy sposób regulacji przedstawiony jest na rysunku 1. Napięcie na silniku zmniejsza element szeregowy, w tym przypadku rezystor o zmiennej oporności (i odpowiedniej mocy strat).

Rysunek 1.

I tu może się wydawać, że dużo lepsze jest zastąpienie rezystora fazowo sterowanym triakiem, który pozwoli zmniejszyć napięcie zasilania przy dużo mniejszej mocy strat.

Takie regulatory z triakiem wchodzą w grę, jednak trzeba pamiętać, że regulacja fazowa polega na odcinaniu fragmentów sinusoidy. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę dwa problemy.

Po pierwsze, w przypadku silnika w grę wchodzi przesuniecie fazy, a konkretnie opóźnienie prądu w indukcyjnościach. To przesunięcie uniemożliwia pracę niektórych najprostszych regulatorów „szeregowych”. Problem był opisany w artykule Pawła Pawłowicza „Regulator obrotów wentylatora z silnikiem indukcyjnym, w EdW 1/2015, gdzie zaproponowany jest układ regulatora zmodyfikowany.

A oto drugi problem: nawet gdy taki regulator działa prawidłowo, deformacja napięć i prądów powoduje znacznie głośniejsze buczenie silnika, co  w wielu zastosowaniach (np. w domowych wentylatorach) jest niedopuszczalne, nieakceptowalne.
Owszem regulacja obrotów wentylatora za pomocą triaka działa, ale ma taką dość istotną wadę.

Najprostszy sposób, który nie zwiększa buczenia, to zastosowanie szeregowego rezystora według rysunku 1. Jest tu możliwość płynnej regulacji przez zastosowanie zmiennego rezystora (nie potencjometru, tylko) reostatu o odpowiednio dużym prądzie i obciążalności (mocy strat). Niestety, duża moc strat przekreśla taki pomysł w większości przypadków. Dlatego w licznych zastosowaniach, gdy regulacja płynna nie jest niezbędna, nadal wykorzystuje się prostą regulację skokową.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Regulacja szeregowa, Regulacja skokowa, Falownik jednofazowy
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
listopad 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"