Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Silniki indukcyjne, część 1

Article Image
Prezentowany artykuł powstał w związku z zadaniem głównym Szkoły Konstruktorów 302 i budową przeznaczonej na taras wanny kąpielowej, gdzie pracuje pompa wody JA-50 oraz grzałka przepływowa 3 kW.

Zaskakująco duża wydajność pompy wystarczy do realizacji jednopunktowego hydromasażu. Podczas wstępnego nagrzewania woda w wannie powinna krążyć w obiegu zamkniętym, ale wydajność pompy powinna być dużo niższa od maksymalnej. Pompa napędzana jest 370-watowym jednofazowym silnikiem indukcyjnym z kondensatorem i zaszła potrzeba znacznego zmniejszenia jego obrotów.

Niektórzy są pewni, że w takich silnikach nie można znacząco zmniejszyć obrotów inaczej niż za pomocą falownika. Inni są równie mocno przekonani, że do dużej nawet redukcji obrotów wystarczy prościutki regulator z triakiem. A prawda, jak to zwykle bywa, leży gdzieś pośrodku. Przyjrzymy się temu bliżej.

Mówimy o silnikach indukcyjnych z kondensatorem, które zasilane są jednofazowym napięciem zmiennym 230 V 50 Hz. Nie mają one komutatora, co jest ogromną zaletą, bowiem trwałość zależy tylko od łożysk. Brak komutatora poważnie utrudnia jednak regulację prędkości, która jest wyznaczona przez częstotliwość przebiegu zasilającego. Dla większości elektroników zagadką jest też rola kondensatora. Wyjaśnienia warto zacząć od tego, że silnik jednofazowy jest odmianą silnika trójfazowego.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Silniki jednofazowe, SILNIK INDUKCYJNY, WIRNIK, PRĄDNICA, BLDC, TRÓJFAZOWY SILNIK INDUKCYJNY, BEMF, BACK EMF, PMDC, SILNIK ASYNCHRONICZNY, BIEG JAŁOWY, MOMENT OBROTOWY, STOJAN, MOC BIERNA, MOC CZYNNA, SIŁA, MOMENT, PRĘDKOŚĆ SYNCHRONICZNA, PRĘDKOŚĆ NOMINALNA, MOMENT SIŁY, SIŁA HAMUJĄCA, BIEG JAŁOWY, MOMENT ROZRUCHOWY
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
lipiec 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"