Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

LTspice łagodnie, ale po barbarzyńsku cz.1 - Jak rysować schematy?

Article Image
Zgodnie z tytułem potraktujemy LTspice nieco po barbarzyńsku. LTspice to nie żadna przyprawa ani jakieś „zioło”, tylko bardzo potężne i pożyteczne narzędzie do symulacji układów elektronicznych, udostępniane przez Linear Technology (obecnie Analog Devices). Narzędzie w pełni darmowe, a mimo to nienarzucające żadnych ograniczeń, ani jeśli chodzi o wielkość symulowanego układu (liczbę elementów), ani w kwestii zakresu dostępnych funkcji i dokładności obliczeń. Pełna wersja i za darmo.

SPICE to skrót od Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis. Istnieje szereg pakietów do symulacji, wywodzących się od pierwszych wersji, opracowanych na początku lat 70. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Niektóre z tych pakietów są płatne, ale są też wersje darmowe o większych i mniejszych możliwościach. Mają one wspólne cechy, w szczególności w ten sam sposób określa się – definiuje układ do symulacji, a mianowicie w postaci prostego pliku tekstowego – tak zwanej netlisty.

Netlista to prosty wykaz użytych elementów, ich właściwości oraz połączeń – zawiera jedynie zwięzłe zestawienie informacji niezbędnych do symulacji. Można narysować schemat na kartce, i na piechotę szybciutko sporządzić netlistę w postaci pliku tekstowego i taką netlistę wykorzystać do symulacji.

Można. Ale niektóre programy do symulacji mają dodatkową funkcjonalność, pozwalającą w łatwy sposób narysować schemat w przyjaznej postaci graficznej. Schemat nie jest niezbędny, bo najważniejsza j...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: LTspice, symulacja, SPICE
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
luty 2019
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"