Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

KickStart, część 7. Łatwe początki z I²C

Article Image
Nasza okazjonalna seria KickStart ma na celu ukazywanie Czytelnikom, jak wykorzystywać łatwo dostępne, niedrogie elementy i urządzenia do rozwiązywania szerokiej gamy typowych problemów w możliwie najkrótszym czasie. Każdy z przykładów i projektów może zostać zrealizowany przy użyciu gotowych podzespołów w czasie nie dłuższym niż kilka godzin. Oprócz krótkiego objaśnienia podstawowych zasad i zastosowanych technik, seria dostarczy wielu reprezentatywnych rozwiązań i przykładów wraz z wystarczającą ilością informacji, aby móc je dostosować i użyć do własnych potrzeb.

Niniejsza, siódma część cyklu stanowi wprowadzenie do popularnego i prostego w użyciu interfejsu I²C. Przedstawimy użyteczny przykład praktyczny w postaci radia FM opartego na Arduino Nano, wykorzystującego I²C do sterowania zarówno modułem radiowym jak i wyświetlaczem OLED.

Współczesne mikrokontrolery i komputery jednopłytkowe dysponują bardzo wygodnym sposobem łączenia się z urządzeniami zewnętrznymi poprzez uniwersalny dwuprzewodowy interfejs, obsługiwany przez szeroką gamę układów scalonych.

System ten, znany jako „IIC”, „I2C” lub „I²C”, pozwala na łatwe połączenie mikrokontrolera z różnymi układami – portami wejścia/wyjścia, czujnikami temperatury, ciśnienia i wilgotności, magnetometrami, zegarami czasu rzeczywistego, czujnikami ruchu oraz sterownikami wyświetlaczy. I²C znajduje się również w szeregu innych interesujących układów – na przykład w radioodbiorniku FM opisanym w tym artykule.

I²C to bardzo prosty system magistrali, w którym na jednej linii (SDA) są dwukierunkowo przesyłane dane szeregowe, a na drugiej linii (SCL) jest podawany sygnał zegarowy. System wymaga więc tylko dwóch przewodów – plus oczywiście masy.

Aby nie dochodziło do konfliktów, każde urządzenie podłączone do magistrali I²C jest programowo adresowane przy użyciu unikatowego adresu. Zaletą przyjęcia tych minimalistycznych wymagań jest to, że system oparty na I²C można bardzo łatwo modyfikować i rozszerzać bez konieczności wprowadzania większych zmian sprzętowych.

Pomysłodawcą standardu I²C była firma Philips, ale produkty kompatybilne z I²C opracowało też kilku jej wiodących konkurentów (w tym Motorola/Freescale, NEC, Siemens, STM i Texas Instruments). Powstał również standard SMBus firmy Intel – wersja I²C o precyzyjniej zdefiniowanych parametrach, dzięki czemu wzrasta wymienność układów pochodzących od różnych producentów.

Rysunek 7.1 przedstawia typowy układ I²C – moduł zegara czasu rzeczywistego (RTC) zasilany bateryjnie. Interfejs I²C sprawia, że bardzo łatwo jest dołączyć ten moduł do większości systemów mikroprocesorowych i mikrokontrolerów. W celu uproszczenia połączeń złącza magistrali I²C są zdublowane i zostały rozmieszczone na przeciwległych krańcach płytki modułu.

Rysunek 7.1. Tani moduł zegara czasu rzeczywistego (RTC) do użytku z szeroką gamą mikrokomputerów i mikrokontrolerów z interfejsem I²C
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2025
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Generatory wysokiego napięcia
1/10 Dlaczego nie powinno się pracować z generatorami wysokiego napięcia w pobliżu sprzętu pomiarowego?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
kwiecień 2025
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"