Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Elektrozawory nie tylko do nawadniania, część 2

Article Image
Po omówieniu w pierwszej części elektrozaworów kulowych omówimy teraz...

Elektrozawory membranowe

W domowych systemach nawadniania powszechnie stosuje się stosunkowo duże elektrozawory 1-calowe (DN25). Kosztują one poniżej 100 zł i mają specyficzną, interesującą budowę. Rysunek poniżej, pochodzący z materiałów Bermad, pokazuje wewnętrzną budowę najpopularniejszej odmiany elektrozaworów membranowych.

Z kolei fotografia główna pokazuje popularny elektrozawór o takiej budowie. Solenoid – cewka nie kontroluje tu bezpośrednio głównej drogi przepływu wody.

Między górną i dolną częścią membrany jest możliwość niewielkiego przepływu wody, co pozwala na powolne wyrównanie ciśnienia z dwóch stron membrany. Dlatego w stanie spoczynku z obu stron membrany panuje to samo ciśnienie i ta elastyczna membrana pozostaje zamknięta – jest dociskana do gniazda sprężyną.

Elektryczne pobudzenie cewki – elektromagnesu otwiera tylko niewielki kanał przepływu wody z górnej części nad membraną do wylotu. To powoduje zmniejszenie ciśnienia w przestrzeni nad membraną, bo wypływ wody z obszaru nad membraną jest szybszy niż wspomniane wcześniej wyrównywanie ciśnienia. A jeżeli ciśnienie nad membraną się zmniejsza, to siła ciśnienia wody pod membraną, na wejściu elektrozaworu, powoduje przezwyciężenie siły sprężyny dociskającej i membrana zostanie podniesiona, umożliwiając przepływ wody w głównym kanale.

Trwa to przez czas, gdy solenoid przepuszcza wodę przez mały kanałek pomocniczy. Gdy elektromagnes zostaje wyłączony i ten przepływ ustaje, ciśnienie wody nad membraną zaczyna wzrastać i w ciągu około sekundy wzrośnie na tyle, że sprężyna znów dociśnie membranę do gniazda i zamknie główny kanał.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Elektrozawory membranowe
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
czerwiec 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"