Pirometry scalone (czujniki termostosowe)
Aby możliwie najpełniej zaprezentować zagadnienie podczerwonych czujników temperatury, warto pochylić się na chwilę nad dostępnymi obecnie w sprzedaży, scalonymi sensorami pirometrycznymi. Jeden z przykładów (MLX90632) pojawił się już w poprzedniej części cyklu Czujniki optyczne, nie sposób jednak nie wspomnieć o układzie, który de facto utorował drogę innym cyfrowym pirometrom. Mowa rzecz jasna o nieśmiertelnym sensorze MLX90614, a raczej o całej rodzinie podzespołów, obejmującej modele różniące się napięciem zasilania (3 V lub 5 V), dokładnością (standardowa lub medyczna), zakresem temperatur pracy, konstrukcją detektora (jedno- lub dwustrefowy bądź wersja z kompensacją gradientu), a także kątem widzenia (5, 10, 12, 13, 35, 70 lub 90 o). Produkt doczekał się tysięcy implementacji w urządzeniach komercyjnych i chyba jeszcze większej ilości zastosowań amatorskich - szerokie możliwości konfiguracji, możliwość pracy zarówno z interfejsem I²C, jak i wyjściem PWM, a także tryb termostatu (pozwalający na bezpośrednie sterowanie układem wykonawczym) sprawiają, że czujniki z serii MLX90614 mają się na rynku doskonale i nic nie wskazuje, by miało się to w najbliższych latach zmienić.
Kolejnym ciekawym przykładem czujnika termostosowego jest układ TPiS 1S 1051 marki Excelitas Technologies. W maleńkiej obudowie o wymiarach zaledwie 3×3 mm znalazł się 17-bitowy przetwornik ADC obsługujący właściwy zestaw termopar oraz 14-bitowy ADC, odpowiedzialny za pomiar temperatury otoczenia. Dzięki wykonaniu w technologii MEMS stała czasowa pomiaru temperatury wynosi zaledwie 15 ms, choć bardzo szybkie zmiany temperatury zostaną stłumione przez filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości progowej 8 Hz. Układ może być zasilany napięciem w zakresie od 2,4 V do 3,6 V, przy czym pobiera prąd nieprzekraczający 15 μA.
Spore osiągnięcia na polu czujników pirometrycznych ma firma Omron, która wdrożyła do produkcji serię sensorów D6T. Najprostsze z nich mają pojedynczy obszar detekcji, podczas gdy dostępne są także wersje "linijkowe" (zestaw detektorów w ułożeniu 1×8 pikseli) oraz macierzowe (4×4 oraz 32×32 px). Ostatnie ze wspomnianych czujników (D6T-32L-01 A) to już w istocie niewielkie kamery termowizyjne, dostosowane do zaawansowanych aplikacji, takich jak detekcja obecności osób w pomieszczeniach, czy też przemysłowe pirometry z funkcją obrazowania. Moduły, oprócz samego czujnika, są wyposażone w wydajny procesor STM32L431, zapewniający niezbędne funkcje DSP oraz komunikację z hostem (np. zewnętrznym mikrokontrolerem) przy zachowaniu niewielkiego poboru mocy (zaledwie 19 mA).