Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak działają sieci komputerowe i Internet cz.5? - Co to jest HTTP i HTML? Zasady adresowania?

Article Image
W poprzednim odcinku mówiliśmy o małych, domowych, lokalnych sieciach komputerowych. Wiemy, że i w nich cała komunikacja opiera się na stosie protokołów TCP/IP, co jest zadaniem wieloetapowym i wydaje się porażająco skomplikowane i trudne. Protokoły istotnie są bardzo skomplikowane i ogólnie biorąc, są realizowane przez inteligentne, złożone programy (a niektóre przez bardzo skomplikowane specjalizowane układy scalone).

Tak, ale protokoły obejmują wszelkie aspekty związane z transmisją także w dużych sieciach komputerowych, w szczególności lokalizowanie adresata i zapewnienie niezawodnej transmisji w każdych warunkach. Dobra wiadomość jest taka: mnóstwo z tych zagadnień nie ma żadnego zastosowania, jeżeli chcemy zrealizować transmisję w małej domowej sieci lokalnej.

Jeżeli pokażemy tylko podstawowy sens i przebieg tych etapów (i praktyczny sens warstw stosu), to cała sprawa okaże się zaskakująco prosta. Zacznijmy od najwyższej warstwy aplikacji, gdzie jak pamiętamy, można wykorzystywać różne protokoły, takie jak na przykład HTTP, SMTP, FTP, Telnet, SNMP, DNS, itd.

HTTP – Jak działa hipertekstowy protokół?

W kontekście automatyki domowej kluczowe znaczenie ma protokół HTTP (Hypertext Transfer Protocol), nieodłącznie związany z miliardami stron internetowych www.

Na początek załóżmy, że mamy jakiś komputer, który potrafi wykorzystywać protokół HTTP i będzie pełnił funkcję klienta. Załóżmy, że kom...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: komputery, sieci LAN, Internet, TCP/IP, HTTP, HTML, hipertekst
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"