Żywioł potrafi zaskoczyć, a woda, choć bez niej nie byłoby życia na Ziemi, potrafi w dotkliwy sposób pokazać również swą niszczycielską moc. Powodziom o takiej skali trudno przeciwdziałać za pomocą amatorsko budowanych konstrukcji elektronicznych, niemniej odpowiednio wcześnie wykrywając te mniejsze zalania, można uratować wiele drogocennych domowych sprzętów i elementów wyposażenia. Jeśli w porę zorientujemy się, że mamy wyciek wody na przykład z uszkodzonych sprzętów w łazience, mamy szansę szybko zakręcić główny zawór wody w budynku i uratować choćby bukowy parkiet w salonie (klepki bukowe po narażeniu na wodę łatwo pęcznieją, odkształcają się i tracą swe mechaniczne właściwości). Ten przykład pokazuje, że nawet mały układzik, na przykład AVT1433 złożony z rezystora, tranzystora i buzzera, pracujący przez wiele lat na jednej baterii, ma potencjał uratować niemały majątek.
Zaskoczyć mogą też inne zdarzenia, albowiem zagrożeniem potrafi bywać nie tylko żywioł, ale też drugi człowiek! Mimo całkiem wysokiego rozwoju cywilizacyjnego człowieka w świecie zwierząt (na polu nauki i techniki na pewno, ale wydawać by się mogło, że również na polu świadomości, wrażliwości i inteligencji emocjonalnej), nasz gatunek wciąż nie jest wolny od wielu bardzo wątpliwych instynktów. Bez wątpienia może dziwić, a nawet szokować, że w XXI wieku ludzkości wciąż zdarza się sięgać po rozwiązania militarne w celach innych niż obronne. To, co na kartach zamierzchłej, prymitywnej przeszłości mogło wydawać się nieuniknione i rozwojowo przejściowe, dzisiaj naprawdę ma prawo czynić konsternację.
Jednak po etycznie wątpliwe rządze wcale nie trzeba sięgać aż tak daleko. Już niebawem okres świąteczno-noworoczny, a ten nieodzownie łączy się z wyjazdami na świąteczne spotkania rodzinne. Nawet jeśli popularna stacja telewizyjna nie nada w te święta Kevina, który został sam w domu, nie musi to wcale gwarantować, że tym razem nie odwiedzą Cię włamywacze. Tfu, odpukać… Niemniej warto wziąć przykład z Kevina i jakoś na taką ewentualność się przygotować.
Najrozsądniejszą opcją wydaje się być ubezpieczenie posesji poprzez zakup stosownej polisy, jednak na łamach EdW wielokrotnie opisywaliśmy różnego typu systemy zabezpieczeń, w które zawsze warto dodatkowo wyposażyć nasze domostwa. Jedną z centralek miałem okazję popełnić osobiście czternaście lat temu (AVT5252), a jej głównym założeniem było wyeliminowanie najbardziej zawodnego ogniwa każdego systemu alarmowegoczyli „czynnika ludzkiego”, a ściślej, operatora w postaci człowieka. W tym numerze przyjrzymy się bliżej najistotniejszemu elementowi każdej czujki ruchu na podczerwień, czyli sensorowi PIR. Temat jest dosyć ciekawy, związany niejako z kynarem, który lwiej części z nas miał prawo kojarzyć się do tej pory głównie z drutem do wykonywania zworek na płytkach PCB.
Kiedy jest już bezpiecznie i niestraszna nam mała woda oraz mniej lub bardziej niezdarni włamywacze, można na spokojnie oddać się lekturze tekstów z bieżącego numeru, w ramach którego prezentujemy między innymi pierwszą część artykułu opisującego użyteczny, podwójny zasilacz z pływającymi wyjściami, umożliwiający pracę w trybie śledzenia napięcia, bądź z wyjściami regulowanymi niezależenie. Jego parametry są całkiem przyzwoite (dwa niezależne kanały o napięciu stałym do 25 V i prądzie obciążenia do 5 A) a fakt, że wyjścia można szeregowo bądź równolegle połączyć, jeszcze bardziej poszerza horyzonty jego wykorzystania. Sympatyków audio ucieszą z pewnością teksty dotyczące finalizacji budowy wzmacniacza 500 W, opisywanego w poprzednich numerach EdW, opis modułu sterownika wentylatorów chłodzących, przy okazji zabezpieczającego głośniki, a także druga część tekstu poświęconego budowie wokodera analogowego. Przed wyjściem na spacer w sezonie grzewczym warto zerknąć na wskazania miernika jakości powietrza. W tym numerze opisane zostały popularne moduły sensorów stosowanych w podobnych urządzeniach, a do tematu jakości powietrza powrócimy jeszcze w przyszłym miesiącu.
Zaawansowanym konstruktorom proponujemy zapowiedzianą w ubiegłym miesiącu garść wiedzy w zakresie ochrony układów przed przeciążeniami elektrycznymi, a najmłodszych Czytelników zapraszamy, jak zwykle, do kącika EdW Junior, gdzie czeka na Nich kolejna niespodzianka.