Współczesny świat jest przepełniony elektroniką napędzaną systemami wbudowanymi. Rozwiązania tego typu stały się nieodzownym elementem naszego życia i posługujemy się nimi, nawet o tym nie myśląc np. kupując bilet w parkomacie czy wypłacając gotówkę w bankomacie, ale korzystamy z nich także wtedy, gdy przechodzimy przez przejście dla pieszych albo słuchamy wskazówek nawigacji w samochodzie.
Dzięki dużej wydajności układów mamy możliwość implementacji różnego rodzaju skomplikowanych algorytmów wykonujących złożone operacje matematyczne. Jednak postęp technologiczny przyczynia się nie tylko do wzrostu wydajności układów. Sprawia też, że stają się miniaturowe i energooszczędne, co pozwala na ich szersze zastosowania oraz szybki rozwój takich dziedzin jak IoT.
Mechanizm Machine Learning jest elementem sztucznej inteligencji i oznacza algorytmy „uczące się”, czyli takie, które poprawiają własne działanie poprzez doświadczanie. Początki uczenia maszynowego sięgają lat 50...60., czego przykładem może być projekt programu Arthura Samuela do szkolenia zawodników szachowych [1]. Dużym sukcesem był program TD-Gammon autorstwa Gerald Tesauro [2] opracowany w latach 90., ponieważ przyczynił się do przyśpieszenia rozwoju tej dziedziny. Program ten uczył się strategii rozgrywki, grając w ponad milion gier i osiągnął poziom potrafiący konkurować z mistrzami świata w grze Backgammon.
Wraz z rozwojem wcześniej omawianych technologii zaczęło przybywać rozwiązań pozwalających rozwijać projekty związane z uczeniem maszynowym. Powstają nowe chipy specjalizowane dla sztucznej inteligencji. Należą do nich mikrokontrolery z mniejszymi zasobami pamięciowymi i mniejszą ilością pobieranej energii w porównaniu do procesorów graficznych czy FPGA. Ponadto przybywa narzędzi programowych pozwalających w łatwiejszy i zoptymalizowany sposób implementować algorytmy uczenia maszynowego. Popularne frameworki uczenia maszynowego, takie jak: Keras, TensorFlow czy ONNX, mają wsparcie ze strony producenta mikrokontrolerów STM32 (STM32Cube.AI). Przyjrzyjmy się teraz kilku dostępnym i godnym uwagi rozwiązaniom z dziedziny AI.