Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kto jest ojcem tranzystora MOSFET?

Article Image
Czyli kto ten tranzystor wynalazł?

Odpowiedź: jest to pokazany wyżej egipcjanin Mohamed Mohamed Atalla (arab. محمد محمد عطاالله), zwany również jako "Martin" M. Atalla i "John" M. Atalla - inżynier firmy Bell Telephone Laboratories (w latach 1949-1962) i szef laboratorium półprzewodników i dyrektor ds. badań półprzewodników  firmy Hewlett-Packard (lata 1962-1969), a także dyrektor i wiceprezes działu mikrofal i optoelektroniki firmy Fairchild Semiconductor (lata 1969-1972) oraz założyciel kryptograficznej firmy Ultimaco Atalla, (której przewodniczył w latach 1972-1990).

Ponadto, będąc na emeryturze, założyciel firmy TriStata Security tworzącej zabezpieczenia internetowe (której przewodził w latach 1996-1999) i prezes firmy A4 System zajmującej się systemami bezpieczeństwa zwłaszcza dla uczelni, instytucji państwowych i użytkowników komercyjnych (której przewodniczył w latach 2003-2009, aż do czasu swojej śmierci).  Zaiste piękny dorobek prawda? Nie byłby on możliwy bez udziału koreańskiego inżyniera Dawona Khanga który w szczególności dopomógł w stworzeniu wspomnianego w tytule tranzystora. Efektem tego był pierwszy jego prototyp w 1959 roku, a trzy lata później pierwsze diody Schottky’ego, które Atalla już później sam udoskonalił.

Potem uczestniczył on jeszcze przy opracowywaniu diod LED dla wyświetlaczy (rok 1968), zaproponował ich użycie w roli czytników optycznych (rok 1971) i prowadził badania nad zastosowaniem arsenku galu, arsenofosforku galu oraz arsenku indu jako podłoża w przyrządach półprzewodnikowych przewidzianych m.in. dla analizatorów widm i analizatorów sieci elektrycznych (lata 1962-1969). Plus wniósł wkład w systemy bezpieczeństwa.

Mohamed Mohamed Atalla

Tym samym to bardzo utalentowana osoba (i pracowita) mająca wkład w wielu obszarach! Oby stanowiła inspirację do nieustannego rozwoju, szczególnie tego w elektronice. I nie ma przy tym znaczenia pochodzenie - nawet w biednym kraju trafiają się geniusze (i Atalla jest tego dowodem).

Taka to "piękna" historia. "MOSFET = Atalla" i niech tak zostanie!

Firma:
Tematyka materiału: Bell Laboratories Telephone, Fairchild Semiconductor, Hewlett-Packard, LED, MOSFET, Ulimaco Atalia, TriStara Security
AUTOR
Źródło
wikipedia.org/Mohamed_M._Atalla
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"