Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 16.05.2025 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. panele HMI, przemienniki częstotliwości i roboty oraz teleobiektywy fotograficzne i wskaźniki cyfrowe.

Odyssey OLED G6 produkcji Samsung: pierwszy na świecie monitor OLED o częstotliwości odświeżania 500 Hz dla graczy

Dzięki wynoszącemu zaledwie 0,03 ms czasowi reakcji oraz rozdzielczości QHD (2560 ×1440 px) zasadzony na technologii QD-OLED monitor Odyssey OLED G6 oferuje płynną, a zarazem należnie responsywną rozgrywkę. Zapewnia też niebywale żywe kolory i głęboką, prawdziwą czerń, co potwierdza certyfikat VESA DisplayHDR True Black 500 łącznie z 2 technologiami: NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync Premium Pro, z którymi opisywany monitor jest za pan brat. Nie ulega wątpliwości, że monitor Odyssey OLED G6 to doskonała propozycja dla osób, które oczekują najwyższej wydajności w trakcie długich, jeśli nie najdłuższych sesji gamingowych. W ramach tego monitora w pierwszej kolejności oferowana jest najwyższa jasność świecenia sięgająca 1000 nitów, nie wspominając o użytecznej technologii Samsung Glare Free, która w skuteczny sposób redukuje wszelkie refleksy dostrzegane na ekranie, co sprawia, że gracze mogą o wiele łatwiej skupić się na rozgrywce. Nawet podczas długotrwałego użytkowania nie dochodzi do zbyt nadmiernego "wypalania" pikseli obrazu. Dokładne odwzorowanie barw jest absolutnie gwarantowane, o czym świadczy certyfikat Pantone Validated przyznany Odyssey OLED G6. Przeszło 2100 kolorów z biblioteki Pantone prezentowanych jest cudnie na ekranie opisywanego monitora. To samo dotyczy wszystkich 110 odcieni z tej biblioteki, a realistyczne efekty wizualne ożywiają świat gier zgodnie z wizjami twórców, którzy dwoją się i troją, żeby ich produkcje zawsze onieśmielały i były wyjątkowe niezależnie od sytuacji.

Monitor Odyssey OLED G6

Teleobiektyw zmiennoogniskowy RF 75-300mm F4-5.6

Dzięki wysokiemu zasięgowi, a także elastycznemu przedziałowi zoomu, teleobiektyw RF 75-300mm F4-5.6 gwarantuje swobodę twórczą podczas fotografowania i filmowania obiektów, do których nie można się zbytnio zbliżać. Użytkownicy mogą zachować wysoce dostateczną i optymalną odległość, by czasami nie płoszyć dzikich zwierząt i ptaków. Mogą też podejść, by nagrać różne wydarzenia sportowe z linii bocznej boiska. Uproszczona konstrukcja bez trudu pozwala użytkownikom szybko reagować, a duży pierścień zmiany ogniskowej tak naprawdę wymaga niewiele więcej niż ćwierć obrotu, by "przejść" przez cały zakres zoomu (nie inaczej). Nie ulega wątpliwości, że teleobiektyw zmiennoogniskowy RF 75-300mm F4-5.6 stanowi dla każdego praktyczne rozwiązanie, szczególnie wówczas, jeśli trzeba sfotografować zwierzęta, czy wykonać portret. Odpowiedni duży zoom oraz szeroka, siedmiolistkowa przysłona oferują doskonałą separację między wyraźnym obiektem, a rozmytym tłem, co przekłada się wprost na wysoce pożądane efekty wizualne. Ten klasyczny, pełnoklatkowy obiektyw 75–300 mm do aparatów z mocowaniem Canon RF nadaje się pierwszorzędnie. W połączeniu z korpusami z matrycą APS-C - takimi jak EOS R100, zapewnia większy efektywny zasięg (120-480 mm), co pozwala jeszcze bardziej przybliżyć odległe obiekty. Mimo tak szerokiego zakresu zoomu, teleobiektyw RF 75-300mm F4-5.6 waży jedynie 507 g, a jego długość wynosi 146,1 mm - po złożeniu. Jest to jeden z najlżejszych obiektywów w swojej klasie, gotowy do pracy w każdym miejscu: od lokalnych zawodów sportowych, aż po dzikie rezerwaty przyrody.

Teleobiektyw zmiennoogniskowy RF 75-300mm F4-5.6

Robot autonomiczny VersaBot 500

Idealny wprost do transportowania ładunków w obrębie magazynu lub na linii produkcyjnej. Wystarczy jedynie wskazać punkt na mapie, do którego ma dotrzeć przemieszczany obiekt, a prezentowany robot przemieści się z nim sam bez potrzeby stosowania ręcznego sterowania, m.in. przy użyciu joysticka, albo dedykowanej klawiatury. Można powiedzieć śmiało, że robot VersaBot 500 działa w każdym zakładzie "out-of-the-box", czyli jest niezastąpionym w nich rozwiązaniem, które na dodatek nie wymaga żadnych modyfikacji czy używania specjalnych podzespołów, w tym sensorów, albo linii indukcyjnych. Wysoce modułowa konstrukcja robota VersaBot 500 pozwala na jego elastyczne dostosowywanie w przypadku zadanych wymogów procesu lub specyfiki przenoszonych ładunków. Na przodzie robota lub po obu jego stronach zamocowane są dedykowane pakiety wizyjne, które przydają się m.in. w trakcie precyzyjnego manewrowania lub wymijania przeszkód. Zapewniony jest przy tym znaczący wybór modeli VersaBot 500, wśród których dostępne są te, które przystosowane są do istotnych wymogów. Modele te są do nabycia praktycznie "od ręki", o wiele szybciej niż inne produkty, które są tej samej klasy, a pomimo to są droższe, mniej funkcjonalne oraz mniej udane - nie, to co robot VersaBot 500, który jest w pełni uniwersalny i został zaprezentowany właśnie w tym akapicie.

Robot autonomiczny VersaBot 500

Zintegrowana kamera 2D/3D produkcji ifm electronic

Zaprojektowana specjalnie z myślą o mobilnych aplikacjach i oparta na sztucznej inteligencji w sposób nieoceniony łączy w sobie bezbłędne wykrywanie osób ze sprawdzoną technologią PMD do detekcji przeszkód. Dzięki integracji czujników 2D i 3D z wydajnym procesorem AI zapewnia nieocenioną skuteczność działania, sprawdzając się jako wbudowane rozwiązanie wymarzone wprost pod rozliczne zastosowania przemysłowe nawet te, które są wymagające. W pełni autonomiczny system detekcji obiektów jest na tyle dopieszczony, że zawsze działa niezawodnie - bez konieczności wykorzystywania dedykowanych sprzętów. Prezentowana tu kamera sprawdza samą siebie pod kątem sabotażu lub niewłaściwej pracy, a wyprowadzane z niej strumienie wideo przesyłane są za pośrednictwem łączy Fast Ethernet, w 3 formatach: H.264, H.265 i MJPEG. Zaprojektowana została tak, żeby bez trudu znosić rygory zastosowań w rozwiązaniach mobilnych i powstała z myślą o trwałości, o czym świadczą w szczególności: odlewana ciśnieniowo obudowa z aluminium, hartowana przednia szyba, stopień ochrony IP67/IP69K oraz nieoceniona odporność na wszelkiego rodzaju wibracje i wstrząsy.

Zintegrowana kamera 2D/3D produkcji ifm electronic

Laserowy system pozycjonowania AMS 300i

Laserowy system pozycjonowania AMS 300i użytkowany jest wszędzie tam, gdzie potrzeba szybko i niezawodnie rejestrować położenia ruchomych części instalacji, m.in. w magazynach wysokiego składowania. Wyjątkowo szeroki wybór interfejsów sprawia, że może być używany w wielu aplikacjach, a zbierane nim wyniki pomiarów mogą być przesyłane do 2 interfejsów, by wykonywać jednocześnie np. diagnostykę i kontrolę statusu lub konfigurację i sterowanie. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jednostek przetwarzania sygnałów zapewnione jest z łatwością precyzyjne wyznaczanie odległości, o ile mierzone dystanse nie przekraczają 300 m. To jest wręcz niesamowite, że użytkownicy laserowego systemu pozycjonowania AMS 300i nie tylko wiedzą, ile wynoszą te dystanse, lecz również mogą zarejestrować każdy, nietypowy przypadek, posiłkując się unikalnym katalogiem funkcyjnym urządzeń. Jest on tak wyczerpujący, co wyczerpujące są wbudowane funkcje diagnostyczne, które w szczególności pozwalają ostrzec przed przykrymi awariami, oczywiście z dostatecznym wyprzedzeniem.

Najważniejsze cechy:

  • Zintegrowana łączność - poprzez magistrale Fieldbus
  • Bezpośrednia konfiguracja za pośrednictwem sterownika
  • Automatyczne przesyłanie parametrów na nowe urządzenie
  • Liczne funkcje do wyboru - elastyczne dopasowanie produktu do potrzeb aplikacji
  • Nieprzerwana kontrola zasadniczych parametrów - zwłaszcza temperatury, poziomu odbioru, czy okna pozycji, co pozwala zapobiegać poważnym awariom systemu
  • Zintegrowane rozwiązanie montażowe
  • Brak zakłóceń - dzięki optycznym transceiverom danych z serii DDLS
Laserowy system pozycjonowania AMS 300i

Kompaktowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe PV Inline

W ofercie firmy Turck dostępne jest kompletne rozwiązanie przewidziane wprost dla potrzeb logistyki i intralogistyki, służące do sprawnej identyfikacji towarów zarówno wychodzących, jak i przychodzących. O jakim rozwiązaniu jest dokładnie mowa? Otóż o oryginalnej bramie UHF RFID, która nie tylko nie wymaga programowania w celu swej obsługi, lecz również jest łatwa w montażu i wspiera ją dedykowane oprogramowanie pośredniczące (ang. middleware) obok funkcji, co są zintegrowane i zawsze gotowe do użycia, po to, żeby sterować produktem. Znajdujący się w prezentowanej bramie czytnik UHF Q180 odznacza się 4 antenami, a do tego oferuje preinstalowane oprogramowanie ze standaryzowanymi funkcjami RFID i interfejsami REST API. Jest to jeden z istotnych - jeżeli nie kluczowych elementów tej bramy, do montażu której wymagane są także: 4 kable koncentryczne, kabel Ethernet, belka poprzeczna i panele boczne. Nie trzeba korzystać z usług eksperckich lub usług programistycznych w przypadku opisywanej bramy, tym bardziej, że obecne w niej komponenty minimalizują ryzyko błędnej inwestycji i sprawiają, że planowanie punktów identyfikacyjnych staje się tak proste, jak ich wdrażanie (w praktycznie każdej sytuacji).

Oryginalna brama UHF RFID z firmy Turck

Remote Car Design Competition - konkurs wiedzy, praktyki oraz pasji

Jeszcze pod koniec kwietnia 2025 roku w Studenckim Centrum Konstrukcyjnym AGH odbył się konkurs konstruktorski "Remote Car Design Competition". Było to wydarzenie, w ramach którego z dostępnych na miejscu części i materiałów uczestnicy mieli za zadanie pobudować zdalnie sterowane pojazdy, zdolne przejechać tor przeszkód bez żadnych awarii, w czasie jak najkrótszym - można rzec, że wręcz aż rekordowym, jak na prawdziwe mistrzostwa przystało. Rywalizacja w konkursie wymagała nie tylko kreatywności, ale również umiejętności i wiedzy zwłaszcza z obszaru elektroniki oraz informatyki. Wymagane było opracowanie pojazdu wraz z zaprezentowaniem jego koncepcji w postaci: makiety, rysunku technicznego itp., przy czym do oceny przez jury brana była pod uwagę strona techniczna, a także właśnie prezentacja. Za organizację opisywanego wydarzenia było odpowiedzialne Stowarzyszenie Studentów BEST AGH, a udział w tego typu eventach stanowi doskonałą okazję do praktycznego zastosowania wiedzy ze studiów i rozwijania kompetencji ze szczególnym naciskiem na ścisłe, inżynierskie myślenie czy umiejętność pracy zespołowej, która zawsze przydaje się w licznych sytuacjach.

Przykładowe pojazdy budowane w czasie trwania konkursu Remote Car Design Competition

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

3M, Advanced Micro Devices (AMD), Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH), ASTOR Robotics Center, AVT Korporacja, Canon, ifm electronic, Mecademic Robotics, NVIDIA, Kübler, Leuze, Mitsubishi Electric, Samsung, SEW-EURODRIVE, Suzhou Lingchen Acquisition Computer, Turck, Universal Robots, VersaBox

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 3M Mini Stack Connector 3S900-1X, Astraada DRV-24, Meca500, MOVIRUN, PolyScope X, RF 75-300mm F4-5.6
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Generatory wysokiego napięcia
1/10 Dlaczego nie powinno się pracować z generatorami wysokiego napięcia w pobliżu sprzętu pomiarowego?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"