Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 29.03.2024 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. radioodbiorniki, przyciski i układy SiP, a także termistory PTC i zintegrowane systemy muzyczne.

Zintegrowany system muzyczny L42 MS Classic firmy JBL

Zintegrowany system muzyczny L42 MS Classic został przemyślany tak, aby całkiem dobrze pasować do współczesnego, rozrywkowego stylu życia. W tym celu w jednej obudowie można znaleźć pary głośników JBL, które oferują porywające, a wręcz świetne brzmienia dźwiękowe. Za kultową maskownicą JBL Quadrex występują pary: podwójnych głośników niskotonowych, a także podwójnych, aluminiowych kopułek wysokotonowych. W opisywanym systemie jest z łatwością dostępna obudowa, która uwzględnia zawężające się krawędzie boczne i fornirowe wykończenie dostępne w 2 wariantach: BlackWalnut albo Natural Walnut. Wszystko to przy 2 zestawach analogowych wejść stereo (RCA oraz 3,5 mm), jak również wejściu HDMI-ARC dla telewizorów. Istnieją możliwości odtwarzania treści strumieniowanych, za pośrednictwem np. usługi Spotify Connect. Wszystkie sygnały audio przetwarzane są przez nadzwyczaj wydajny procesor DSP, który potem kieruje te sygnały na czterokanałowy wzmacniacz, którego celem jest dostarczenie 75 W(rms) mocy dla każdego woofera, a także 25 W(rms) mocy dla każdego głośnika wysokotonowego. Łączna moc wzmacniacza, równa 200 W(rms), może być zmienna, tzn. kontrolowana przy pomocy m.in. panelu dotykowego na górze obudowy, dołączonego do zestawu pilota Bluetooth, jednej z wielu aplikacji muzycznych albo dedykowanej aplikacji JBL Premium Audio App. Współpraca ze SmartThings i Roon Ready jest jak najbardziej wliczona i zapewniona. Zintegrowany system muzyczny L42 MS Classic przewyższa sobą mnóstwo, czy nawet niemal wszystkie, tradycyjne systemy Hi-Fi. Dzięki połączeniu wyjątkowego stylu wraz z optymalnymi wymiarami i niesłychaną dotąd wydajnością działania, nie ma nic lepszego niż zintegrowany system muzyczny JBL L42 MS Classic.

Zintegrowany system muzyczny L42 MS Classic

Niezastąpiony na co dzień radioodbiornik DIGITRADIO 11 IR firmy TechniSat

Radioodbiornik DIGITRADIO 11 IR stanowi idealne uzupełnienie posiadanego systemu stereo. Oferowana przez radioodbiornik funkcja odbioru muzyki z urządzeń mobilnych jest, w istocie, przydatną opcją szczególnie dla starszych systemów Hi-Fi, które pomimo upływu lat cechuje ciągle doskonałe brzmienie. Jest to rozwiązanie pozwalające skorzystać z możliwości odbioru sygnału radiowego z wykorzystaniem aż 3 technologii: DAB+, UKF oraz Wi-Fi (802.11 a/b/g/n). W celu odbioru strumieni audio, które nadawane są poprzez przeróżne urządzenia przenośne radioodbiornik DIGITRADIO 11 IR stosuje interfejs Bluetooth. Dostęp do serwisu Spotify dzięki DIGITRADIO 11 IR gwarantuje niezakłócony odsłuch ulubionych przebojów muzycznych. Takie informacje jak: data, godzina, nazwa stacji radiowej i tytuł utworu prezentowane są na małym choć czytelnym, kolorowym i jaskrawym wyświetlaczu TFT, który cechuje np. przekątna 3,5". Istnieje sposobność wygodnej obsługi opisywanego radioodbiornika za pomocą dołączonego do zestawu pilota zdalnego sterowania czy za pośrednictwem aplikacji TechniSat CONNECT. Umożliwia to odtwarzanie ulubionych przebojów muzycznych, podcastów i audiobooków gdy jest taka potrzeba, na własnym, wypróbowanym systemie stereo. Jest to zarazem przystępny sposób modernizacji owego systemu o korzyści płynące z dostępu do internetu. Wszystko to przy pamięci stacji radiowych, która obejmuje do 30 radiostacji DAB+, 30 radiostacji UKF i 30 radiostacji internetowych.

Radioodbiornik DIGITRADIO 11 IR

Dźwiękowe układy scalone z rodziny S3 Gen 3 firmy Qualcomm Technologies

Dźwiękowe układy scalone S3 Gen 3 powstały szczególnie w celu dostarczania audiofilskiej i niezakłóconej niczym jakości dźwięku, w przypadku słuchania muzyki poprzez np.: słuchawki douszne czy średniocenowe zestawy słuchawkowe. Wsparcie technologii Snapdragon Sound wraz z bezstratnym strumieniowaniem aptX sprawia, że każdy słuchacz może usłyszeć różne szczegóły audio, by doświadczać najwyższej jakości muzyki, nawet w hałaśliwych miejscach. Mające ulepszony pod względem współczynnika SNR przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) dźwiękowe układy scalone S3 Gen 3 obsługują standard Bluetooth 5.4 i całkowicie wspierają technologię Bluetooth LE Audio. Zwiększona moc obliczeniowa w opisywanych układach, czy ich ogromne możliwości przetwarzania pomagają zapewnić dogodne wrażenia dźwiękowe, w szczególności zapewniając skuteczną eliminację echa i redukcję szumów. Jest to osiągane za sprawą wbudowanego i liczącego w sumie 2 rdzenie układu DSP, a zintegrowany przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) ma 4 kanały. Należy spodziewać się maksymalnej rozdzielczości z zakresu audio, która nie przekracza 24 bitów oraz możliwości odtwarzania dźwięków: stereo i mono (nie więcej niż 2 kanały audio). Gwarantowane jest także poważne wsparcie dla funkcji transmisji dźwięku Auracast obok 4 wyprowadzeń analogowych, które służą do obsługi wielu mikrofonów. Warto wspomnieć, że dźwiękowe układy scalone S3 Gen 3 pobierają ok. 4 mA, w czasie strumieniowania muzyki, podczas gdy przytoczony na początku przetwornik cyfrowo-analogowy przewidziany został pod znane - w większości wzmacniaczy, audio 2 klasy: AB i D. Wszystko to przy dostępności dźwiękowych układów scalonych S3 Gen 3 w obudowach typu VFBGA i WLCSP, a także architekturze 32-bitowej, którą wyróżnia ich wbudowana jednostka obliczeniowa. Jest też uwzględniona możliwość obsługi standardu Bluetooth 5.3, i co istotne, gwarantowana jest częstotliwość próbkowania audio, która sięga 96 kHz - więcej audiofilom, czy też koneserom muzyki, w praktyce nie potrzeba.

Charakterystyka dźwiękowych układów scalonych z rodziny S3 Gen 3

Dla aplikacji NB-IoT i DECT NR+ układ nRF9151 firmy Nordic Semiconductor

Chciałoby się powiedzieć, że jest to układ scalony. Jednak to w praktyce znaczny błąd. To jest tak naprawdę układ SiP (ang. System in Package) integrujący mnóstwo oddzielnych układów scalonych. O jakich dokładnie układach scalonych mowa? Przede wszystkim o: układzie SoC, układzie zarządzania mocą i układzie radiowym, które jako całość dają zaawansowane opcje przetwarzania i funkcje bezpieczeństwa. Jest to gwarantowane przy sporej zgodności z klasą Power Class 5 (20 dBm) i niedużej powierzchni montażowej określonej wymiarami: 1,2×1,1 cm. Dzięki zachowaniu zgodności z klasą Power Class 5 (20 dBm), istnieje możliwość stosowania układu nRF9151 do budowy energooszczędnych rozwiązań, które zasilają baterie. Nie ulega w żaden sposób wątpliwości, że układ ten wspiera środowisko programowe nRF Connect SDK o wielu użytecznych funkcjach, jak również jest kompatybilny z 2 układami: nRF9131 i nRF9161. Chodzi tutaj w szczególności o możliwość sprawnego przenoszenia projektów pomiędzy tymi układami, a układem nRF9151, bez konieczności implementacji zmian w tych projektach. Jest gwarantowana nieograniczona łączność na skalę globalną, a także pożyteczne funkcje, które tylko sprzyjają energooszczędności nRF9151. Za sprawą obsługi standardu DECT NR+ można budować aplikacje mesh, które kładą spory nacisk na: niezawodność, bezpieczne połączenia, znaczny zasięg działania i skalowalność. Jest to niespotykane wcześniej rozwiązanie, którego zastosowania obejmują: urządzenia noszone (z ang. wearables), inteligentne czujniki, a także rozwiązania IoT, których rozmiary muszą być jak najmniejsze.

Logo firmy Nordic Semiconductor

Jak klarownie przyznaje dyrektor wykonawczy działu "Strategy and Product Management" w firmie Nordic Semiconductor, Kjetil Holstad:

"Nasza decyzja o opracowaniu układu nRF9151 wynika z dogłębnego zrozumienia wymagań rynku i potrzeby ciągłej budowy nowych rozwiązań (...). Dzięki układowi nRF9151, staramy się, co by nie było, wypełnić kluczową lukę na rynku, usprawniając proces rozwoju i zmniejszając, w szczególności, pobory mocy i powierzchnię montażową. Ten kluczowy dodatek do naszego portfolio rozwiązań IoT potwierdza nasze zaangażowanie w budowę najnowocześniejszych w świecie rozwiązań (...) i nasze dążenie do bycia w czołówce wiodących producentów układów scalonych." 

Układ nRF9151

Termistory PTC z rodzin PTCEL13R i PTCEL17R firmy Vishay Intertechnology, które skutecznie ograniczają prądy rozruchowe

Zarówno termistory PTCEL13R, jak też i termistory PTCEL17R mogą mieć wartości rezystancji z przedziału: 60-1000 Ω (w zależności od modelu), jeśli temperatura sięga 25°C. Przytoczoną wartość dla tychże to termistorów charakteryzuje tolerancja ±30%, a energie absorpcji to 140 lub 150 J - dla termistorów PTCEL13R, albo 230 lub 240 J - dla termistorów PTCEL17R. Łącząc równolegle ze sobą opisywane termistory, można zyskać łączną energię absorpcji wyższą niż 1 kJ, oczywiście o ile zachodzi takowa potrzeba. To zresztą byłoby niemożliwe do osiągnięcia, gdyby nie wykorzystanie bazy ceramicznej oraz domieszkowania tytanianem baru, tj. BaTiO3. W przypadku termistorów PTCEL13R wartość pojemności cieplnej sięga 1,45 J/K, a z kolei dla termistorów PTCEL13R jest to 2,7 J/K. Tym niemniej obie serie termistorów potrafią znosić, na dobrą sprawę, napięcie "w szczycie" 4 kV i przeznaczone są do pełnego limitowania prądów o natężeniu: 10-40 A. W zależności od modelu termistora maksymalna wartość napięcia AC - tj. przemiennego, pochodzi z zakresu: 350-800 V(rms), podczas gdy dla napięć stałych (DC) jest to zakres: 500-1200 V. Wszystkie termistory PTCEL13R i PTCEL17R działają w temperaturach: od -40 do 105°C, zapewniając współczynnik rozpraszania mocy 14,5-19,5 mW/K. Gwarantują one skuteczną ochronę m.in. przetwornic AC/DC i DC/DC, ładowarek i silników prądu stałego, rzecz jasna przed przeciążeniami. W tych zastosowaniach termistory PTCEL13R i PTCEL17R z łatwością znoszą przeszło 100 tysięcy cykli rozruchowych i niestraszna im moc szczytowa 25 kW. Są to trudnopalne podzespoły bierne, które pokryte są lakierem silikonowym, zgodnym z wymogami UL 94 V-0. Zgodność ze standardem AEC-Q200, a także unijną dyrektywą RoHS z założenia jest zachowana. Standardowy rozstaw wyprowadzeń termistorów z serii PTCEL13R i PTCEL17R wynosi 5 mm, chociaż w przypadku drugiej serii może to być również 7,5 mm oraz 1 cm w celu możliwości stosowania termistorów tej serii w aplikacjach wysokonapięciowych.

Termistory PTC z serii PTCEL13R i PTCEL17R

Jednofazowy licznik energii 50888 pomysłu Qoltec o cyfrowym wyświetlaczu poboru mocy

Ten elektroniczny miernik służy przede wszystkim do kontroli poboru mocy elektrycznej, jeśli chodzi o odbiorniki jednofazowe. Dostępny w liczniku energii 50888 wyświetlacz LCD jest na dobrą sprawę odpowiedzialny za prezentowanie pobranej mocy, która na bieżąco przeliczana jest z sygnału impulsowego. Pobór mocy "w fazie" demonstruje pojedyncza dioda LED, która stanowi istotny wskaźnik pomiaru. Oferowaną przez licznik energii klasą dokładności jest 1.0. Za pośrednictwem jednofazowego licznika energii 50888 można z łatwością śledzić poziomy poboru mocy ze strony odbiorników jednofazowych, które zasilane są napięciem sieciowym z wartością skuteczną 230 V oraz częstotliwością 50 Hz. W zależności od pobieranej mocy - ze stałą impulsowania 1600 imp/kWh, dostępna w liczniku energii 50888 dioda LED miga z inną częstotliwością. Gwarantowana jest niezwykle prosta obsługa oraz niewielkie rozmiary, które wprost ułatwiają proces instalacji licznika. Opisywany licznik może być stosowany zarówno w instalacjach domowych, jak i zakładach przemysłowych. Aby całkowicie zabezpieczyć licznik przed nieupoważnionym dostępem osób trzecich, w szczególności z tytułu kradzieży prądu, a także fałszowania pomiarów mocy, warto założyć na licznik plombę zabezpieczającą. Tylko ta plomba pozwala skutecznie weryfikować wszelkie niepokojące nieprawidłowości, o ile założy ją wykwalifikowany instalator elektryczny, który pracuje na rzecz dostawcy energii.

Jednofazowy licznik energii 50888
Jednofazowy licznik energii 50888

Najważniejsze cechy jednofazowego licznika energii 50888:

  • Jednofazowe, dwuprzewodowe rozwiązanie
  • Określanie poboru mocy bez względu na kierunek przewodzenia prądu
  • Pobór mocy wyświetlany w kilowatogodzinach (kWh)
  • Wyświetlacz LCD (6+1)
  • Klasa dokładności: 1.0
  • Wartość prądu bazowego: 5 A
  • Wartość prądu maksymalnego: 60 A
  • Zgodność z normami: IEC 62053-21 i DIN EN50022
Jednofazowy licznik energii 50888

Energooszczędne lampy Tiunne Plus od Lena Lighting - znaczące możliwości oświetlenia w kompaktowej formie

Najnowsza linia wysoce energooszczędnych lamp Tiunne Plus stanowi dobre rozwiązanie dla różnego rodzaju wnętrz z sufitami podwieszanymi. Dostępne w sumie aż 3 rozmiarach lampy Tiunne Plus pozwalają na precyzyjne oświetlenie przestrzeni i tworzenie efektów wizualnych. Każda lampa z rodziny Tiunne Plus jest oprawą typu downlight, która może spełniać zadania i cele stawiane oświetleniu ogólnemu lub ambientowemu. Mają one klasyczny i okrągły kształt oraz odbłyśnik dostępny w jednym z 4 kolorów. Oświetlone lampami Tiunne Plus wnętrza bez względu na przeznaczenie nabierają pięknego charakteru. Dzięki wielu kątom rozsyłu światła i 2 temperaturom barwowym (3000 lub 4000 K), użytkownik ma możliwość dostosowywania oświetlenia do różnych potrzeb. Lampy Tiunne Plus sprawdzają się idealnie np. w witrynach z zewnątrz sklepów, przymierzalniach ubrań, ciągach komunikacyjnych, hotelowych strefach i przestrzeniach biurowych. Źródłem światła w każdej lampie Tiunne Plus są diody COB LED, w praktyce gwarantujące znaczną energooszczędność, a zarazem także i trwałość. Wykonana z aluminium obudowa zapewnia optymalne warunki pracy diod LED, podczas kiedy aluminiowy odbłyśnik gwarantuje wysoką efektywność świetlną oraz niski stopień olśnienia.

Jedna z lamp z serii Tiunne Plus

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

Apple, AVT Korporacja, BASF, JBL, Lena Lighting, Nikon, Nordic Semiconductor, Orange, Qoltec, Samsung, Schneider Electric (SE), TechniSat, Toyota, Transfer Multisort Elektronik (TME), Zortrax

Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy!

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: DIGITRADIO 11 IR, EODev GEH2, Harmony LED, nRF9151, PTCEL13R, PTCEL17R
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"