W tradycyjnych sieciach światłowodowych GPON sygnał transmisyjny przesyłany jest czy też przemieszczany w 2 kierunkach - i to w obrębie jednego włókna. Żeby tego typu komunikacja była możliwa, stosowane jest zwielokrotnianie w dziedzinie długości fali (z ang. Wavelength-Division Multiplexing - WDM). Cóż to oznacza? Że transmisja danych do i od odbiorcy odbywa się z wykorzystaniem wiązki światła o innej długości fali. Mówiąc obrazowiej: do użytkownika przesyła się światło w jednym kolorze, które niesie sobą paczkę danych, a od niego natomiast powraca wiązka światła, lecz już o innej barwie.
Bez cienia wątpliwości technologia XGSPON stanowi rozwinięcie technologii GPON i stosuje, tak jak ona, 2 długości fali świetlnej, z czego jedna dotyczy wysyłania danych (ang. uplink), a druga dotyczy ich pobierania (ang. downlink). Oczywiście te długości są inne niż w przypadku technologii GPON. Tym sposobem obie technologie mogą działać równolegle i nie wpływają z założenia na siebie. Można powiedzieć, że udało się "rozmieścić" dwie technologie w jednym światłowodzie i sieć światłowodowa jest współdzielona przez 2 systemy transmisyjne.
Pozostaje jeszcze wyjaśnić znaczenie słowa "Symmetrical", które z łatwością można ujrzeć w pełnej nazwie opisywanej technologii, czyli: 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network. W przeciwieństwie do technologii GPON, technologię XGSPON cechuje w pełni symetryczna, nie inaczej, transmisja danych. Oznacza to, że szybkości pobierania i wysyłania danych są, na dobrą sprawę, takie same. Może być to szczególnie ważne w zastosowaniach wymagających wysokiej przepustowości w 2 kierunkach, jak świetnej jakości streamingi, albo przetwarzanie w chmurze.
Więcej informacji pod adresem: biuroprasowe.orange.pl