Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 17.11.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. czujniki, punkty dostępowe, routery, czy zapory sieciowe.

EX141 firmy TP-Link - router Wi-Fi 6 z TR-069 i Aginet Config

Oprogramowanie urządzenia zawiera szereg przydatnych funkcji takich jak chociażby zdalne zarządzanie, za pomocą protokołu TR-069, czy możliwość wgrywania domyślnej konfiguracji operatora z użyciem narzędzia Aginet. Takie rozwiązanie pozwala istotnie zredukować koszty obsługi miejscowej - poprzez zdalne przeprowadzanie aktualizacji ustawień i diagnostyki, co na dobry sposób ułatwia wdrażanie wszelkich urządzeń do sieci niezależnie od ich lokalizacji. Oferowany przez TP-Link router EX141 pracuje w standardzie 802.11ax (Wi-Fi 6), zapewniając i stanowiąc 1500 Mb/s łącznej przepustowości w 2 pasmach transmisji: do 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi jedną nazwę sieci (SSID), a router sam decyduje, czy ma skorzystać z pasma 2,4 GHz, czy 5 GHz. Za optymalizację wydajności Wi-Fi odpowiada funkcja Airtime Fairness, która promuje cały czas użytkowników, którzy są w stanie przesłać większą liczbę danych, w danym przedziale czasu. Dzieje się to przy 4 antenach, które zapewniają doskonały zasięg, a także wspierane są przez technologię kształtowania wiązki Beamforming, która powiększa siłę sygnału nadawanego w stronę urządzeń.

Router EX141

Najnowszy router EX141 obsługuje też technologię EasyMesh, dzięki czemu może ustanawiać jednolitą sieć WiFi Mesh, pokrywającą cały dom za pomocą dodatkowego routera EX141 bądź innego modelu zgodnego z EasyMesh. Zapewnia to nieprzerwaną transmisję danych podczas przemieszczania się użytkownika po domu, a urządzenia obecne w sieci Wi-Fi automatycznie łączą się z routerem lub wzmacniaczem o najsilniejszej - w zadanej chwili czasu, sile sygnału. Proces ten jest niezauważalny dla użytkowników, dzięki czemu korzystanie z internetu jest w istocie wygodne. Istnieje także możliwość budowy szybkiej i wydajnej sieci kablowej, dzięki 3 gigabitowym portom LAN oraz gigabitowemu portowi WAN.

Router EX141

Jedną z przydatnych funkcji routera EX141 jest opcja zdalnego zarządzania routerem poprzez protokoły: TR-069, TR-098, TR-181, TR-111 i TR-143. Pozwala to operatorom na w pełni zdalną i wygodną konfigurację oraz zarządzanie urządzeniami poprzez ACS (ang. Auto-Configuration Sever). Dzięki temu mogą oni zredukować do minimum ilość kosztownych wizyt serwisowych u klientów. Co więcej, narzędzie Aginet Config umożliwia wgranie domyślnej konfiguracji ISP dla wszystkich urządzeń w sieci. Co istotne, ustawienia te zostaną zachowane nawet wtedy, gdy klienci zresetują swoje urządzenia do ustawień fabrycznych.

Router EX141

Sufitowy punkt dostępowy EAP680 firmy TP-Link

Jest to połączenie wydajnej łączności Wi-Fi 6, a także smukłej obudowy o wysokości 3,25 cm. Urządzenie zapewnia przepustowości Wi-Fi sięgające do 1148 Mb/s w paśmie 2,4 GHz czy do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz. Wykorzystuje zaawansowane technologie, w tym: HE160, 1024-QAM, OFDMA, MU-MIMO, Beamforming czy Airtime Fairness, co przekłada się na pracę sieci. Najnowszy punkt dostępowy EAP680 zapewnia płynny roaming Wi-Fi oraz obsługuje Omada Mesh, umożliwiając bezprzewodowe łączenie punktów dostępowych. To także rozwiązanie na dobrą sprawę dbające o bezpieczeństwo sieci, oferujące m.in. szyfrowanie WPA3-Enterprise i Multi-SSID z możliwością związania z VLAN-em. Ten posiadający port 2.5G punkt dostępowy cechuje się smukłą obudową, która oszczędza miejsce i pozwala wpasować się w otoczenie w niezwykle estetyczny sposób. Dzięki zasilaniu PoE, w standardzie 802.3at, oraz dołączonemu do zestawu zasilaczowi DC 12V/2A, użytkownicy mają dużą swobodę wyboru źródła zasilania. Urządzenie doskonale sprawdza się w środowiskach z wieloma użytkownikami podłączonymi do sieci jedocześnie, takich jak: hotele, biura i sale konferencyjne.

Sufitowy punkt dostępowy EAP680

Sufitowy punkt dostępowy EAP680 jest zgodny z platformą Omada SDN, która jednoczy gdy trzeba pracę wszystkich urządzeń sieciowych (routerów, switchy czy punktów dostępowych) i pozwala zarządzać centralnie całą infrastrukturą Wi-Fi i LAN, nawet gdy jest rozproszona. Z łatwością użytkownik może cieszyć się sporą elastycznością zarządzania, stabilnością sieci, zaawansowanymi zabezpieczeniami i sporą wydajnością. Dla użytkowników, którzy preferują mobilne rozwiązania, dostępna jest aplikacja Omada, umożliwiająca m.in. podgląd ustawień i zarządzanie siecią na smartfonie.

Sufitowy punkt dostępowy EAP680

Wysokowydajna seria zapór sieciowych Zyxel Networks zapewnia szybkość i bezpieczeństwo

Seria USG FLEX H zapewnia: unikatową wydajność, VPN i Unified Threat Management (UTM) razem z przepustowością: 1-10G, oferując małym i średnim firmom wystarczającą pojemność, żeby sprostać wymaganiom sieciowym. Wybrane modele wyposażone są w opcje Power over Ethernet (PoE) - z budżetem mocy poniżej 30 W, aby zapewnić płynną oraz stabilną łączność. Aby przeciwdziałać coraz bardziej złożonym cyberzagrożeniom, seria USG FLEX H użytkuje z łatwością chmurę opartą na sztucznej inteligencji (AI), by zapewnić wielowarstwową ochronę programową. Wykorzystywane są takie koncepcje jak: sandboxing i ochrona przed złośliwym oprogramowaniem oraz filtrowanie DNS/IP/URL, system zapobiegania włamaniom (IPS) czy z pewnością kontrola aplikacji. Wszystko to objęte zostało jednym kluczem licencyjnym - Zyxel Networks SecuExtender VPN Client. Seria USG FLEX H ułatwia zadania zarządzania sieci czy też gwarantuje lokalną i centralnie zarządzaną ochronę przy pomocy chmury Zyxel Networks Nebula. Administratorzy sieci mogą szybko instalować urządzenia z pomocą aplikacji Nebula i dogodnie przełączać się między graficznym interfejsem użytkownika urządzenia, a centrum sterowania Nebula. Gwarantuje to bezpieczne połączenia i daje scentralizowane zarządzanie urządzeniami przewodowymi, bezprzewodowymi oraz zabezpieczającymi. Seria USG FLEX H, powstała z myślą o doświadczeniu użytkowników, wyposażona została w rewelacyjny system operacyjny uOS. System ten zapewnia prosty, nowoczesny i intuicyjny interfejs. Rozszerza on ogólną użyteczność, czy szybkość reakcji podczas przetwarzania danych. Dedykowany pulpit nawigacyjny oferuje przejrzysty, kompleksowy przegląd zabezpieczeń całej sieci, pomagając administratorom w szybszym podejmowaniu świadomych decyzji, żeby skutecznie reagować na zagrożenia w sieci.

Seria zapór sieciowych USG FLEX H

Radiowy czujnik wiatru z sensorem nasłonecznienia RCW-21 produkcji Zamel

Jest to rozwiązanie do weryfikacji: prędkości wiatru (0-99 km/h) i natężenia oświetlenia (0-99 000 lx). Przeznaczone jest do zasadniczej współpracy ze sterownikami SFP-22, lecz nie tylko. Oferowany przez Zamel czujnik zabezpiecza żaluzje przed ich uszkodzeniem wskutek bardzo silnego wiatru. Przekroczenie określonego progu prędkości wiatru wywołuje automatyczne w istocie zwinięcie żaluzji i zablokowanie funkcji sterowania na określony czas. Z działaniem tej funkcji można powiązać wysyłanie powiadomień push na urządzenie mobilne np. smartfony i tablety. Oprócz współpracy z SFP-22 mierzone wartości prędkości wiatru i mierzone wartości natężenia oświetlenia można wykorzystać w funkcjach logicznych przy współpracy RCW-21 z kontrolerem EFC-01. Urządzenie przystosowane jest do montażu na zewnątrz pomieszczeń.

Radiowy czujnik wiatru RCW-21
Radiowy czujnik wiatru RCW-21

Specyfikacja czujnika RCW-21:

 • Napięcie zasilania: 12 V
 • Współpraca ze sterownikami żaluzji fasadowych SFP-22
 • Współpraca z kontrolerem EFC-01 - w ramach systemu EXTA LIFE
 • Ustawiane progi zadziałania dla czujnika wiatru (10 progów) - w zakresie: 0-90 km/h (przy współpracy z SFP-22),
 • Pomiar natężenia oświetlenia - w zakresie: 0-99 000 lx
 • Opcja aktywacji blokady sterownika SFP-22, po przekroczeniu progu związanego z czujnikiem wiatru - skutkuje to automatycznym zwinięciem żaluzji i blokadą sterowania na ustalony czas
 • Prezentacja prędkości wiatru i wartości natężenia oświetlenia - na wyświetlaczu i w aplikacji
 • Możliwość użycia w funkcjach logicznych w połączeniu z EFC-01
 • Montaż natynkowy
 • Możliwość montażu na zewnątrz - stopień ochrony IP44
 • Zasięg działania: do 200 m - w terenie otwartym
 • W zestawie znajduje się zasilacz typ ZNP-02-12
Radiowy czujnik wiatru RCW-21

Jeszcze większa elastyczność dzięki nowym opcjom dla serii VisuNet FLX

Modułowa platforma VisuNet FLX, od Pepperl+Fuchs, gwarantuje maksymalną elastyczność dla monitorów komputerowych. Oferuje ona różne systemy HMI do szeregu zastosowań oraz wymagań instalacyjnych w strefach ATEX i IECEx 2/22, jak również w strefach różnych od Ex. Uniwersalna konstrukcja VisuNet FLX zapewnia: precyzyjną konfigurację rozwiązań HMI oraz skuteczną i szybką adaptację w terenie. Firma Pepperl+Fuchs umożliwia teraz korzystanie na dobrą sprawę z modułowej platformy HMI na zewnątrz. Oprócz obudowy ze stali nierdzewnej, przewidziana jest nowa, aluminiowa obudowa do urządzeń z serii VisuNet FLX. Urządzenia tej serii mogą być używane w temperaturze: od -20 do 50°C, na zewnątrz. Solidna i aluminiowa obudowa zapewnia nie tylko optymalne rozpraszanie ciepła, ale i wysoką trwałość. Wszystkie urządzenia serii mają optycznie złączony wyświetlacz, jak również można zaistalować osłony przeciwsłoneczne po bokach, na górnej krawędzi i z tyłu, które służą też jako ochrona przed: deszczem i innymi warunkami środowiskowymi.

Seria VisuNet FLX z nową, aluminiową obudową

Oprócz opcji korzystania z czytników RFID jako zewnętrznego urządzenia peryferyjnego, jest też możliwość integracji czytnika RFID w obudowie. Tym sposobem użytkownika można, jeśli trzeba, w bezpieczny sposób uwierzytelniać. Zdalne monitory VisuNet FLX wyposażone są, w istocie, w oprogramowanie układowe najnowszej generacji - VisuNet RM Shell 6. Bazujące na systemie operacyjnym Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 oprogramowanie daje całkowity, w rzeczywistości, dostęp do systemu sterowania procesami i systemu zarządzania produkcją (MES) za pośrednictwem interfejsu Ethernet. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu VisuNet Control Center, użytkownicy mogą wygodnie zarządzać cienkimi klientami z centralnej stacji roboczej, eliminując w ten sposób długie, pracochłonne przemieszczanie się w terenie.

Oprogramowanie sprzętowe VisuNet RM Shell 6 z dodatkiem VisuNet Control Center
umożliwiające wydajne zarządzanie klientami

Siemens i Microsoft wprowadzają asystenta AI zwanego Siemens Industrial Copilot

Jest to generatywny, bazujący na sztucznej inteligencji (AI) produkt, który ma usprawniać, na dobrą sprawę, współpracę człowieka z maszyną, redukując czas realizacji zadań. Produkt ten pozwala użytkownikom na szybkie generowanie, optymalizowanie i debugowanie złożonego kodu wykorzystywanego w procesach automatyzacji, skracając długi czas trwania symulacji. Zadania, które wcześniej zajmowały całe tygodnie, mogą być teraz realizowane w kilka minut. Narzędzie Siemens Industrial Copilot pobiera przeróżne informacje dotyczące automatyzacji, a także symulacji procesów z Siemens Xcelerator - otwartej cyfrowej platformy biznesowej. Z łatwością opracowuje je, korzystając z rozwiązania Azure OpenAI, od Microsoft. Opracowany asystent jest w stanie generować liczne instrukcje dla personelu serwisowego i przedstawiać je w zrozumiałym dla niego języku. Tym sposobem inżynierowie zyskują błyskawiczny dostęp do narzędzi symulacyjnych, a Siemens, jak też i Microsoft przewidują, że oparte na sztucznej inteligencji tzw. copiloty już wkrótce będą pomagały wszystkim profesjonalistom. Wdrożenie asystenta planowane jest w wielu sektorach produkcyjnych, wliczając w to: motoryzację oraz budowę maszyn. Nowe rozwiązanie ma pomóc m.in. w budowaniu kodów do programowania systemów automatyki przemysłowej, np. robotów. Ma także służyć do wzrostu efektywności i skuteczności realizacji działalności operacyjnej, aby znacznie skrócić wszelkie przestoje.

Siemens i Microsoft wprowadzają asystenta AI zwanego Siemens Industrial Copilot

TT6 102 Trishield - najnowsza linia nowych kabli koncentrycznych firmy TELKOM-TELMOR

Niewątpliwą zaletą kabli koncentrycznych TT6 102 Trishield jest ich przydatność, jeśli chodzi o aplikacje. Gwarantowana jest dosyć duża trwałość tych kabli i ochrona przed zakłóceniami. Wszystkie kable TT6 102 Trishield oparte są na standardzie RG6 i mają 3 warstwy ekranów w doskonały sposób chroniąc sygnały RF przed zakłóceniami. Zapewniona jest bardzo wysoka i niezmienna skuteczność ekranowania przynajmniej 110 dBi, obok przynależności do klasy A+. Uwzględniane są zarówno rdzenie stalowe z powłoką miedzianą, jak i rdzenie miedziane, jeśli chodzi o kable. Ich ekran jest typowo aluminiowy, a wszystkie ich modele dostępne są razem z certyfikacją reakcji ogniowej dwóch klas: Eca i Dca. Kable koncentryczne TT6 102 Trishield spełniają wymogi Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6.11.2012 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym, w praktyce, powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Specyfikacja kabli koncentrycznych TT6 102 Trishield:

 • Rdzeń o średnicy 1,02 mm - z miedzi lub powlekanej miedzią stali
 • Pokrycie oplotu: powyżej 77%
 • Dielektryk fizycznie spieniony
 • Ekranowanie klasy A+
 • Dostępne w rolkach o długości: 100 m i 305 m
 • Trzy warstwy ekranowania (trishield)
Przykładowy kabel koncentryczny z linii TT6 102 Trishield

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, AVT Korporacja, Asseco Data Systems, Atlas Copco, Digi-Key Electronics, Ericsson, Finder, Leica Geosystems, MathWorks, Microsoft, Oprogramowanie Naukowo-Techniczne, Pepperl+Fuchs, Siemens, SOS electronic, TELKOM-TELMOR, TP-Link, Zamel, Zyxel Networks

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: EAP680, EX141, RCW-21, TT6 102 Trishield, USG FLEX H, VisuNet FLX
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"