Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 11.08.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. detektory gazu i komputery mobilne czy kolumny głośnikowe, płytki Arduino i urządzenia wielofunkcyjne.

Dostępne w ofercie Farnell płytki Arduino: UNO R4 i UNO R4 Wi-Fi

Dzięki 2 płytkom Arduino: UNO R4 i UNO R4 Wi-Fi, firma Farnell znacząco poszerzyła własne portfolio. Zapewniają one niespotykaną wydajność dla: początkujących oraz doświadczonych programistów. Gwarantem tego jest 32-bitowa architektura RA4M1, tj. mikrokontrolera firmy Renesas Electronics, który cechuje: rdzeń Cortex-M4 oraz częstotliwość taktowania 48 MHz. Dostępny w płytkach Arduino: UNO R4 i UNO R4 Wi-Fi mikrokontroler charakteryzuje wielka moc obliczeniowa. Zastosowane w przytoczonych płytkach ulepszenia nie mają większego, w istocie, wpływu na współpracę z wyselekcjonowawnymi akcesoriami. Płytka Arduino UNO R4 stanowi doskonałe rozwiązanie dla projektantów, którzy chcą dysponować pełnią możliwości mikrokontrolera RA4M1, ale nie potrzebują innych funkcji. Wbudowane piny SWD zapewniają bezproblemowe podłączanie debuggerów - w celu usprawnienia działania szeregu projektów. W przypadku płytki Arduino UNO R4 Wi-Fi znajduje się układ ESP32-S3-mini firmy Espressif Systems odpowiedzialny za implementację łączności Bluetooth i Wi-Fi. Jest to zasadnicza, na dobrą sprawę, sposobność zyskania niezawodnego dostępu do Internetu Rzeczy (IoT).

Płytka Arduino UNO R4

Cechy zasadnicze płytek Arduino: UNO R4 i UNO R4 Wi-Fi:

 • Pamięci operacyjne:
  • SRAM - o pojemności 32 kB
  • Flash - o pojemności 256 kB
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) - o rozdzielczości 12 bitów
 • Wbudowany wzmacniacz operacyjny
 • Gniazdo USB-C
 • Napięcie zasilania: do 24 V
 • Interfejsy komunikacyjne:
  • CAN
  • SPI
 • Urządzenie HID - do emulacji myszy lub klawiatury
Płytka Arduino UNO R4 Wi-Fi

Cechy szczególne płytki Arduino UNO R4 Wi-Fi:

 • Matryca adresowalna LED - 12×8 pikseli
 • Złącze Qwic 12C - dla potrzeb komunikacji I2C
 • Układ RTC z obsługą baterii
 • Diagnostyka błędów - w czasie działania płytki
Płytki Arduino: UNO R4 i UNO R4 Wi-Fi

Najwyższej klasy komputery mobilne TC22 i TC27 dla małych i średnich przedsiębiorstw od Zebra Technologies

Są to rozwiązania przeznaczone dla firm, które korzystają z urządzeń konsumenckich, albo o obniżonej jakości, pozbawionych funkcji wymaganych do rozszerzania produktywności. Oba komputery zapewniają niesłychane zasięgi skanowania, hybrydowe rozwiązania dla punktów sprzedaży (POS) i opcje zarządzania flotą urządzeń klasy biznesowej bez złożonych narzędzi. Opracowane przez Zebra Technologies komputery mobilne TC22 i TC27 stanowią wyjątkowe, sprawdzone rozwiązanie do zastosowań w terenie. Są one wytrzymałe i działają w trudnych, z całą pewnością, warunkach klimatycznych. Mowa tu w szczególności o temperaturach: od -10 do 50°C. Komputery mobilne TC22 i TC27 są wytrzymałe na upadki. Spełniają również klasę szczelności IP8. Duży wyświetlacz o przekątnej 6" pomaga utrzymywać nieprzerwaną uwagę pracowników i korzystać w pełni z mikrolokalizacji. Cienka, lekka obudowa z łatwością mieści się w kieszeni. W zależności od wariantu, przewidziano obsługę łączności: Wi-Fi 6E i 5G, kilka konfiguracje pamięci operacyjnej i procesor Hex-Core 2,1 GHz firmy Qualcomm Technologies. Wbudowana obsługa Apple VAS i Google Smart Tap umożliwia: prostą walidację biletów, kart członkowskich i lojalnościowych oraz kart pokładowych w urządzeniach mobilnych. Można w istocie skorzystać z mechanizmu skanowania 1D/2D lub mechanizmu Intellifocus powstałego z myślą o skanowaniu przedmiotów w rękach albo na trudno dostępnych półkach. Komputery mobilne TC22 i TC27 nadają się do potwierdzania dostaw do domu oraz na półki sklepowe, za sprawą wysokiej jakości zdjęć zrobionych: kamerą tylną o rozdzielczości: 16 MPx oraz kamerą przednią o rozdzielczości: 5 MPx. Przygotowano elementarny zestaw narzędzi Zebra Mobility DNA do zarządzania urządzeniami i ich zabezpieczania. Oferowane przez Zebra Technologies funkcje, które stanowią wartość dodaną to np. "Tap to Pay", "Device Tracker" do zapobiegania utracie urządzeń i ich odzyskiwania, "Workstation Connect" oraz dodatkowe moduły RFD40.

Wygląd ogólny komputerów mobilnych TC22 i TC27

Wideorejestrator R500 GPS firmy NAVITEL - Twoja polisa bezpieczeństwa w każdej podróży

Urządzenie nagrywa trasy przejazdu w rozdzielczości Full HD z szybkością 30 klatek w ciągu sekundy, obserwując drogę z poboczem w promieniu 130°, także po zmroku, dzięki sensorowi Night Vision. Wbudowana antena GPS pozwala kierowcy otrzymywać dane, które dotyczą np. aktualnej prędkości pojazdu, ograniczeń drogowych czy fotoradarów, które stoją przy drodze. Wideorejestrator R500 GPS stanowi kompaktowych rozmiarów produkt. Uwzględnia ekran o przekątnej 2,35", a także rozdzielczości 480×320 px, na którym można oglądać zapisy wideo. Nagranie jest nadpisywane w czasie rzeczywistym, żeby zachował się do celów dowodowych kluczowy fragment dokumentujący zdarzenie drogowe. Wewnętrzny kondensator zapewnia z całą stanowczością bezpieczeństwo nagrania choćby w przypadku utraty zasilania na skutek kolizji, czy też wypadku. Producent zastosował magnetyczny uchwyt, który należy przybliżyć do magnesu, który zakotwiczy R500 GPS na określonym miejscu. Estetyki urządzeniu dodaje brak kabli, jako że przewód ładowarki podłącza się bezpośrednio do uchwytu. Użytkownik ma dostęp do aplikacji Navitel DVR Player, poprzez którą może: zarządzać nagraniami, edytować je oraz monitorować położenie pojazdu. Urządzenie kompatybilne jest z kamerą tylną: Navitel Full HD, do nabycia osobno.

Wideorejestrator R500 GPS

Robot magazynowy iQtraveler KV800 firmy AiQ robotics

Robot magazynowy iQtraveler KV800 służy do przenoszenia stelaży, regałów produktowych, palet, albo innych form ładunków. Możliwe jest wykonanie modyfikacji robota polegającej na: podpięciu podajnika i zmianie wysokości unoszenia. iQtraveler KV800 cechuje się zdolnością przenoszenia ciężkich towarów - o maksymalnej masie 800 kg. Ładunek może być pobierany automatycznie za pomocą platformy unoszącej, która znajduje się w centralnej części robota. Robot magazynowy iQtraveler KV800 sprawdza się wybornie w rozwiązaniach realizowanych zgodnie ze strategią "goods to man". W centralnej części robota znajduje się specjalny talerz, który pozwala podnosić ładunek. Układ unoszenia działa w przedziale: 6 cm. Pełne uniesienie ładunku o masie 800 kg uzyskuje się w ciągu zaledwie 2,5 s. Wymiary robota magazynowego iQtraveler KV800 wynoszą 98×68×24,5 cm. Podstawa transportowanego ładunku może mieć miejsce już na wysokości 27 cm. System iRMS nadzoruje pracę iQtraveler KV800. Czuwa nad przyjmowaniem zleceń magazynowych, czy produkcyjnych. Samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące najoptymalniejszego scenariusza pracy. Korzystanie z magazynu ograniczone jest, w istocie, do realizacji procesu kompletacji, albo i pobrania ładunku. Niewielki gabaryt robota magazynowego iQtraveler KV800 pozwala mu na poruszanie się m.in. w wąskich, czy krętych alejkach magazynowych. Spora szybkość poruszania się jest zagwarantowana. Przytoczony robot opiera się na nawigacji opartej na kodach QR niezależnych od zmian, które zachodzą w otoczeniu robota na magazynie. W wypadku systemów magazynowych, w których występuje brak stałych punktów odniesienia, nawigacja przy użyciu kodów QR jest bardziej wydajna, niż nawigacja typu SLAM.

Robot magazynowy iQtraveler KV800

Kolumny głośnikowe Jasper 25 mkII od Pylon Audio

Sercem kolumn głośnikowych Jasper 25 mkll są sprawdzone wyborne ze stajni Scanspeak’a. Zastosowane przetworniki wyselekcjonowano na drodze pomiarów akustycznych, czy testów subiektywnych. Za środek i dół pasma odpowiada, uważana za znamienitą, para Revelatorów. Aby wyrównać centra akustyczne przetworników, w najbardziej newralgicznej sekcji średnio-wysokotonowej, stworzono w pełni bryłę pozbawioną prostopadłościennych form. Sztywność konstrukcji gwarantuje front porobiony z płyt warstwowych typu "sandwich" oraz precyzyjnie rozmieszczone wzmocnienia obudowy, które minimalizują negatywnie wpływające na dźwięk rezonanse. Szczególny nacisk położono na skalibrowanie właściwości technicznych zestawu, m.in. zmianę strojenia bas-refleksu i modyfikacje filtrów. W rezultacie uzyskano rozszerzenie zakresu niskotonowego oraz większą neutralność i muzykalności średnich tonów. Dążenie do perfekcji zaowocowało znakomicie wykończoną, rewelacyjną wizualnie konstrukcją. Kolumny dźwiękowe Jasper 25 mkII to przede wszystkim audio, od kontrolowanego dołu, po nasyconą i bogatą średnicę oraz naturalną górę. Opisane kolumny to granie koherentne, muzykalne oraz niespotykanie detaliczne w całym zakresie pasma. Kolumny dedykowane są pomieszczeniom o powierzchni: 25-50 m².

Kolumny głośnikowe Jasper 25 mkII

Innowacyjny pendrive USB 3.2 Gen2 firmy Platinet

Przyszedł czas na rewolucję w przechowywaniu i wymianie plików. Najnowszy pendrive firmy Platinet o interfejsie USB 3.2 Gen 2 oferuje szybkości porównywalne jedynie z dyskami SSD. Od teraz przesyłanie sporych plików, filmów i gier trwa tylko sekundy. Nieduży pendrive USB 3.2 Gen2 firmy Platinet dostępny jest w różnych wariantach pojemności: od 250 GB do 1 TB. Z pewnością pendrive ten jest kompatybilny wstecz ze starszymi wersjami standardu USB. Jest to produkt przeznaczony do użycia m.in. z: komputerami, laptopami, smartfonami i tabletami. Odczyt filmu o rozdzielczości obrazu 4K oraz wadze 1,25 GB zajmuje najwięcej 1 s. Natomiast odczyt 800 zdjęć - z czego każde waży: 5 MB, wymaga tylko 5 s. Istnieją możliwości instalacji systemu operacyjnego na pendrivie. Zapewniono równoczesny odczyt, a także zapis danych z zachowaniem pełnej szybkości. Pendrive USB 3.2 Gen2 z firmy Platinet można łatwo trzymać np. w kieszeni lub w portfelu. Nie trać czasu na dłubanie w szafce, aby znaleźć swój pendrive, kiedy go potrzebujesz! 

Pendrive USB 3.2 Gen2

GD-8 firmy ALTER - dwugazowy detektor gazu ziemnego i LPG

Jest to wygodne w obsłudze urządzenie przeznaczone do wykrywania ulotów: gazu ziemnego (CH4) i LPG. Detektor wyposażony jest w półprzewodnikowy czujnik o zakresie pomiarowym do 10000 ppm i wysokiej czułości, co pozwala na wykrywanie nawet niewielkich ilości gazów. Oferowane przez ALTER urządzenie sprawdza się w miejscach, w których możliwy są wycieki niebezpiecznych gazów - są to m.in.: przydomowe instalacje gazowe, instalacje zamieszkania zbiorowego, przemysłowe instalacje gazowe, kotłownie, zawory, liczniki gazu itp. Konstrukcja urządzenia zapewnia możliwość jego stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem - klasyfikowanych jako strefy: 1 oraz 2, niebezpieczeństwa wybuchu gazów, par lub mgieł grup wybuchowości: IIA, IIB i IIC oraz klas temperaturowych: T1, T2, T3 i T4. Detektor GD-8 posiada wyświetlacz OLED na którym wyświetlany jest poziom stężenia mierzonego gazu. Poziom ten prezentowany jest także na wskaźniku barycznym. Urządzenie gwarantuje możliwość zmiany medium pomiarowego oraz skali pomiarowej (ppm bądź %DGW). Występuje też wbudowany i wytrzymały sygnalizator dźwiękowy. Przekroczenie progu alarmowego obwieszcza się, czy to akustycznie - poprzez zmienne częstotliwości pracy sygnalizatora, czy to optycznie - poprzez miganie wskaźnika barycznego i diody LED.

GD-8 - dwugazowy detektor gazu ziemnego i LPG

Moduły gniazd zasilania DG11 i DG12 firmy SCHURTER Electronics

Moduły gniazd zasilania DG11 i DG12 zostały zmodernizowane, jeśli chodzi o wlot urządzenia, które spełnia standardy: IEC 60320 i IEC 60529. Gwarantowany jest stopień ochrony IP54. W praktyce zapewnia to doskonałą ochronę przed cząstkami pyłu i jest odporne na zachlapania. Już niebieski kolor gniazda kabla V-Lock wskazuje na coś zupełnie innego, wręcz unikalnego. Moduły gniazd zasilania DG11 i DG12 wyposażono w niepowtarzalne elementy uszczelniające w celu pozyskania stopnia ochrony IP54. Nowe gniazda mają sprawdzony system mocowania V-Lock. Mechaniczne klipsy zabezpieczające nie są już wymagane. Wszędzie tam gdzie może występować brudy, cząstki kurzu i rozbryzgi wody, nowa technologia SCHURTER Electronics jest idealnym wyborem. Może tak być np. w przypadku ciężkich warunków pracy w przemyśle bądź w automatyce. W branży medycznej wyższy stopień ochrony IP jest zaiste obowiązkowy (nie inaczej). Wynika to z konieczności regularnego czyszczenia, a także dezynfekcji sprzętu i jego sterylizacji. Przemysł spożywczy ma bardzo podobne wymagania.

Moduł gniazd zasilania DG11 i DG12

Firma AMC TECH z rozwiązaniami dla polskiej branży elektromobilności

Dla jednego z klientów z sektora elektromobilności tj. spółki Green Wallbox firma AMC TECH przygotowała inteligentny system ładowania pojazdów elektrycznych, który łączy dość dobrą technologię ze stylowym wyglądem. Opracowany produkt, który miał już swoją premierę pod koniec czerwca 2023 roku, stał się w istocie dostępny dla każdego zainteresowanego klienta. Współpracując z Green Wallbox, firma AMC TECH zaprojektowała i dostarczyła elektroniczną część systemu wraz z elegancką, ekologiczną obudową. Łatwa w obsłudze aplikacja mobilna umożliwia inteligentne ładowanie, wspaniale chroniąc lokalną sieć energetyczną przed masą przeciążeń. Dzięki systemowi chmurowemu, operatorzy ładowarek mogą pozyskiwać dostęp i zarządzać urządzeniami rozproszonymi w wielu lokalizacjach. Ładowarka pasuje do niemalże każdego pojazdu elektrycznego oraz hybrydowego z wtyczką typu 2. Dzięki wodoodpornej na dobrą sprawę obudowie - wytrzymałej na duże temperatury, urządzenie może być mocowane na zewnątrz budynków.

Opracowany przez firmę AMC TECH inteligentny system ładowania pojazdów elektrycznych
dla spółki Green Wallbox

Zintegrowany pas bezpieczeństwa Grupy ZF poprawia pozycję pasażera oraz pomaga łagodzić obrażenia w razie zderzenia

Sercem rozwiązania jest elektromechaniczny napinacz pasa ACR8, który zmniejsza luz pasa, jak również ostrzega kierowcę poprzez wibrację taśmy pasa. Integruje informacje dostępne w pojeździe i może zwijać pas za pomocą silnika elektrycznego, zwiększając znacznie siłę pasa. Kiedy tylko pas bezpieczeństwa zostanie zapięty, napinacz ACR8 dąży do jego przylegania w ścisły sposób do pasażera. Jeśli czujniki pojazdu wykryją krytyczną sytuację na drodze, która może prowadzić do gwałtownego hamowania, a nawet kolizji, system pasów bezpieczeństwa może wykorzystać ten czas do zwiększenia ochrony pasażera. W tym celu zintegrowano go, z całą stanowczością, z zautomatyzowanym asystentem hamowania awaryjnego. W przypadku późniejszego zderzenia rozpoczyna się pirotechniczne napinanie, jak również zwiększa się na dobre funkcjonalność poduszek powietrznych oraz pasów bezpieczeństwa. ACR8 można gdy to konieczne stosować m.in. do ostrzegania kierowcy. Może "rozbudzić" kierowcę kiedy jest w praktyce zmęczony lub kiedy przełącza się z jazdy automatycznej na ręczną może wytwarzać wibracje o wysokiej częstotliwości - aby ostrzec kierowcę, że musi ponownie przejąć kontrolę nad pojazdem. ACR8 dostępny jest m.in. w wersji zintegrowanej z fotelem wymagającej tylko 6 cm głębokości montażu. Oznacza to, że można go stosować ze wszystkimi typami siedzeń, i to bez ograniczania ich konstrukcji.

Zintegrowany pas bezpieczeństwa Grupy ZF

Już dostępny w Polsce: dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X firmy Toyota

Dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X posiada baterię o pojemności 71,4 kWh, którą można naładować w około 30 minut, oraz 516 km zasięgu w cyklu mieszanym WLTP. Jest to pierwsze auto z bateryjnym napędem elektrycznym (BEV) z linii pojazdów bZ, czyli z linii: beyond Zero. Najnowszy pojazd elektryczny firmy Toyota posiada napędy na: przód lub 4 koła. Wersja FWD ma umieszczany z przodu silnik elektryczny o mocy: 204 KM i 265 Nm momentu obrotowego. Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,5 s, a prędkość maksymalna sięga 160 km/h. Wersja AWD uwzględnia 2 silniki elektryczne o mocy: 109 KM każdy i 336 Nm momentu obrotowego. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 6,9 s, a komputer steruje pracą silników, by zużycie energii było optymalne. Wiodące w klasie możliwości terenowe stanowią efekt zastosowania nowego napędu na 4 koła, który nosi nazwę: XMODE. Kierowca może wybierać dowolne tryby pracy XMODE, ażeby dopasować je do jazdy po: śniegu i błocie, w głębokim śniegu i głębokim błocie (do 20 km/h), bądź też i w bardzo trudnych warunkach (do 10 km/h) - z wykorzystaniem funkcji Grip Control, która dobiera odpowiednią prędkość podczas podjazdu pod wzniesienie, zjazdu lub jazdy po prostej.

Dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X 

Bateria litowo-jonowa (Li-Ion) o pojemności 71,4 kWh obejmuje 96 ogniw chłodzonych cieczą, kontrolowanych w aspekcie stanu pracy i poziomu zużycia. Akumulator może być ładowany z łatwością przy pomocy szybkiego złącza. Pojazd elektryczny bZ4X wyposażono w trójfazową ładowarkę pokładową o mocy: 11 kW, umożliwiającą skorzystanie z domowej stacji ładowania Wallbox. Za sprawą kluczowych właściwości platformy e-TNGA, bZ4X prowadzi się stabilnie i dynamicznie - zarówno w wersji z napędem na przód, jak i z napędem na 4 koła. Platforma e-TNGA zapewnia wysoką sztywność konstrukcji oraz niskie położenie środka ciężkości, dzięki czemu auto prowadzi się pewnie. Gwarantowany jest rozstaw osi, który wynosi 2,85 m.

Dwunapędowy pojazd elektryczny bZ4X 

Firma Sharp Electronics prezentuje nową gamę urządzeń wielofunkcyjnych A4 do druku w kolorze

Projektując dwa modele: MX-C428F i MX-C528F, zadbano o: znakomitą komunikację, a także maksymalną szybkość druku, która sięga prawie: 50 str./min. Gwarantowana jest zwiększona produktywność oraz solidne zabezpieczenia, by ułatwić realizację celów ochrony środowiska. Najnowsze urządzenia wielofunkcyjne A4 firmy Sharp Electronics oferują bezprecedensowy, wyszukany poziom elastycznej łączności. Funkcje pracy w chmurze oznaczają, że pracownicy mogą z łatwością współpracować w różnych lokalizacjach i w każdym czasie. Każdy, kto ma u siebie smartfon, może z łatwością połączyć się lub używać urządzeń wielofunkcyjnych Sharp Electronics, wykonując własne obowiązki. Zaawansowana technologia skanowania zapewnia szybszą cyfryzację, a dzięki nowoczesnym funkcjom drukowanie jest szybsze, łatwiejsze, czy też bezpieczniejsze. Zintegrowany moduł TPM (z ang. Trusted Platform Module) przechowuje klucze szyfrowania na odrębnym urządzeniu. Funkcja walidacji certyfikatu SSL samoczynnie sprawdza, czy serwery komunikujące się z urządzeniami, są bezpieczne, by zapobiec próbom uzyskania dostępu do informacji przez nieuprawnione osoby. Modele: MX-C428F i MX-C528F mają prosty, nowoczesny interfejs użytkownika, wspólny dla urządzeń wielofunkcyjnych, o ile są firmy Sharp Electronics. Nowy ekran jest wielodotykowy, co stanowi wygodne rozwiązanie w przypadku funkcji podglądu. Panel operacyjny bez przycisków mechanicznych upraszcza z konsekwencją utrzymanie urządzenia wielofunkcyjnego w czystości.

Wygląd urządzeń wielofunkcyjnych MX-C428F i MX-C528F

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

AiQ robotics, ALTER, AMC TECH, Arduino, Apple, Asseco Data Systems, ASTOR Robotics Center, AVT Korporacja, Diodes Incorporated, Espressif Systems, Farnell, Google, Green Wallbox, Grupa ZF, KNIPEX, M-TECH Poland, NAVITEL, Orange, Platinet, Pylon Audio, Qualcomm Technologies, Renesas Electronics, RST, SCHURTER Electronics, Sharp Electronics, Skalmex, Sonel, TAURON, Toyota, Transfer Multisort Elektronik (TME), Unitra, Zakład Produkcyjny Aparatury Elektrycznej (ZPrAE), Zebra Technologies

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: Arduino UNO R4, Arduino UNO R4 Wi-Fi, DG11, DG12, TC22, TC27
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"