Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Parę słów odnośnie prawa Moore'a

Article Image
Prawo Moore'a stanowi, że liczba tranzystorów w układach scalonych podwaja się co 2 lata. Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Earle Moore sądził jednak na początku, że do dwukrotnego wzrostu tej liczby dochodzi corocznie. Takie przewidywanie obwieścił on w swoim artykule opublikowanym w 1965 roku. Dziesięć lat później Moore zrewidował tę prognozę do 2 lat. Stała się ona istotną wytyczną rozwoju sektora półprzewodników w ciągu ostatnich 50 lat.

To co rozpoczęło się jako obserwacja empiryczna, stało się świetlaną przyszłością firmy Intel. Prawo Moore'a nie jest prawem naukowym. Jego autor przyznał, że nie przywiązywał wagi do tego określenia. Prawo Moore'a jest raczej prognozą na przyszłość, która opiera się na grosie innowacji, a także postępie technologicznym. Przez dziesięciolecia branża półprzewodników, w istocie, wprowadzała innowacje, ażeby pomiescić coraz to więcej tranzystorów w układach scalonych. Inżynierowie firmy Intel pokonali w tym czasie dość liczne bariery technologiczne. W grudniu 2022 roku, w 75. rocznicę odkrycia tranzystora bipolarnego, firma Intel podała dla publicznej wiadomości nowe procesy technologiczne i materiały, które zacierają doń granicę, w sensie rzędów wielkości, między obudową układu scalonego, a jego rdzeniem krzemowym. Ujawniono m.in. kolejne kroki na drodze do pochowania 1 biliona tranzystorów w tym rdzeniu. Pokazano również metody projektowe, które spełniają wymogi skalowania tranzystorów przy użyciu nowego materiału o grubości zaledwie 3 atomów.

Wykres prawa Moore'a wraz z układami scalonymi firmy Intel

Jak wyjaśnia dyrektor generalny ds. rozwoju technologii w firmie Intel, Ann Kelleher:

"innowacje (...) podtrzymują znaczenia prawa Moore'a (...) Prowadzimy wiele badań, które dają nam pewność, że utrzymamy prawo Moore'a przez następną dekadę lub dłużej".

Więcej informacji tutaj oraz na filmie pod zdjęciami.

Wykres prawa Moore'a wraz z istniejącymi na rynku układami scalonymi 
Sposoby firmy Intel na zwiększenie liczby tranzystorów w układach scalonych
Pani Ann Kelleher - dyrektor generalny ds. rozwoju technologii w firmie Intel
Wideo
Firma: Intel
Tematyka materiału: Ann Kelleher, Gordon Earle Moore, Intel, obserwacje empiryczne, prawo Moore'a, rdzeń krzemowy
AUTOR
Źródło
intel.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"