Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 17.02.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości, a także kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. aparaty fotograficzne, monitory, punkty dostępowe i odtwarzacze muzyczne.

Kinowe ekrany LED serii LG Miraclass gwarantują nowe wrażenia wizualne

Firma LG Electronics ogłosiła zaródź rynkowy ekranów LED dla kin: LG Miraclass. Najnowsze ekrany oferują realistyczny obraz o naturalnych kolorach oraz głębokiej czerni. Jest to istotne rozwiązanie dla operatorów kin, którzy chcą zapewnić widzom: ważne usługi klasy premium i możliwość poczucia się jakby sami znajdowali się w, najważniejszym dla filmu, centrum akcji. Nazwa "Miraclass” - połączenie 2 słów: "Miracle" oraz "Class" oznacza wysoką jakość obrazu, dzięki której filmy są dla widzów bardziej wciągające. Zaawansowana technologia LED, która, w istocie, występuje w ekranach LG Miraclass zapewnia unikalne wrażenia, wnosząc korzyści dla właścicieli i operatorów kin. Przewidziano różne rozmiary (14-101 m2) i rozdzielczości (2K i 4K) przytoczonych ekranów. Wszystkie ekrany LG Miraclass są kompatybilne z wbudowanym serwerem multimediów Dolby IMS3000, dzięki czemu właściciele kin mogą zapewnić ważkiej jakości obraz i dźwięk. Każdy model LG Miraclass oferuje 24-bitowe przetwarzanie kolorów, a także wysoki kontrast, co sprawia, że obrazy są bardziej rzeczywiste i nabierają głębi. Modele te oferują również dużą i stałą jasność bez przyciemnienia w rogach i generują wyraźny obraz wolny od zniekształceń.

Jeden z wyświetlaczy seii LG Miraclass

Ekrany serii LG Miraclass są w stanie pokazywać 68,7 miliarda odcieni kolorów, dzięki czemu widzowie mogą oglądać filmy dokładnie tak jak oczekiwali tego ich twórcy. Seria ta zapewnia operatorom kin proste zarządzanie za pomocą intuicyjnego w obsłudze oprogramowania oraz lepsze wykorzystanie przestrzeni, eliminując konieczność wydzielania sal projekcyjnych. Jest to w szczególności możliwe dzięki regulacji jasności w zakresie: 48-300 nitów, co pozwala na dopasowanie ekranów LG Miraclass do wielu scenariuszy użytkowania: od poglądu filmów po wyświetlanie treści podczas prezentacji firmowych lub specjalnych uroczystości.

Jeden z wyświetlaczy seii LG Miraclass

Jak wyjaśnia szef jednostki biznesowej "Information Display" w należącej do LG Electronics spółce LG Electronics Business Solutions Company, Paik Ki-mun:

"Firma LG Electronics jest poważnie przekonana, że ekrany LG Miraclass zaspokoją potrzeby operatorów i spełnią oczekiwania kinomanów, którzy poszukują niezapomnianych emocji. By dostosować się do rosnącego popytu i różnych wymagań firm z branży kinowej w niedalekiej przyszłości wprowadzimy kolejne linie oraz modele."

Jeden z wyświetlaczy seii LG Miraclass
Jeden z wyświetlaczy seii LG Miraclass

Monitor gamingowy INZONE M3 firmy Sony

Monitor ten należy do rozwiązań gamingowych, które pozwalają uzyskać zwycięstwa w wielu kluczowych zawodach. Jego istotne parametry to: rozdzielczość: 1920×1080 px, częstotliwość odświeżania: 240 Hz oraz okres przejścia GtG (Gray-to-Gray): 1 ms - najlepsze w swojej klasie. Przewidziana dla monitora INZONE M3 zmienna częstotliwość odświeżania (VRR) zezwala na dokładne śledzenie działań rywali w strzelankach. Dzięki wyświetlaniu prawie aż 99% barw z przestrzeni sRGB wszelkie gry cechuje unikalna kolorystyka. Niezwykle realistyczne sceny w grach są gwarantowane. Specjalna trójnożna podstawa o małej głębokości zapewnia wygodę w czasie gry. Użytkownicy z łatwością mogą umieścić nachyloną klawiaturę i dużą podkładkę pod mysz gamingową obok lub pod spodem. Mogą również regulować wysokość i nachylenie czy też ukryć przewody. Monitor INZONE M3 wyposażony jest w możliwość odwzorowywania odcieni HDR, wprowadzoną z myślą o lepszej współpracy z konsolą PlayStation 5. Funkcja ta, w rzeczy samej, stanowi: automatyczne rozpoznanie monitora, przy początkowej konfiguracji, a także optymalizację HDR. Monitor sam przełącza się w tryb "Kino" - kiedy są oglądane filmy albo w tryb "Gra" podczas gry. Do zarządzania monitorem INZONE M3 służy oprogramowanie INZONE Hub, które umożliwia zmianę m.in. ustawień obrazu oraz dźwięku do indywidualnych potrzeb.

Monitor gamingowy INZONE M3

NW-A306: nowy Walkman firmy Sony

Firma Sony powiększyła serię odtwarzaczy muzycznych marki Walkman o najnowszy model: NW-A306. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które pragną słuchać muzykę zgodnie z intencją wykonawcy. Nowy model łączy fenomenalne jakości dźwięku i przepiękny wygląd. Odtwarzacz NW-A306 powstał z myślą o osobach, które wyczekują wysokiej jakości dźwięku i nienagannej stylistyki. Jest to eleganckie, kompaktowe urządzenie, które waży zaledwie 113 g, mieszcząc się z łatwością w kieszeni. Dzięki współpracy z sieciami Wi-Fi, a także ekranowi, który jest dotykowy i ma przekątną 3,6", odtwarzacz NW-A306 jest w stanie dostarczyć kilku wyjątkowych doznań. Istotnym elementem nowego odtwarzacza jest wysokiej jakości ramka, z frezowanego aluminium - jej sztywność i niska impedancja zapewniają czysty oraz stabilny dźwięk. Wykorzystany został lut rozpływowy z domieszką złota obok 2 układów taktujących i precyzyjnego rezystora audio. Odtwarzacz NW-A306 obejmuje system DSEE Ultimate (z ang. Digital Sound Enhancement Engine), który korzysta ze sztucznej inteligencji (AI) do poprawy jakości skompresowanego dźwięku. Przywracając delikatne niuanse akustyki, a także zakres dynamiczny, system zapewnia dużo lepsze wrażenia ze słuchania muzyki. Na tle poprzednich modeli, odtwarzacz NW-A306 wyróżnia wydłużony czas pracy na baterii - dla przykładu jeżeli chodzi o nagrania formatu FLAC o przepływności 44,1 kHz czas ten sięga 36 godzin, podczas gdy dla muzyki z aplikacji serwisu muzycznego jest to 26 godzin.

NW-A306 - nowy odtwarzacz muzyczny marki Walkman

Punkt dostępowy NWA50AX firmy Zyxel Networks nagrodzony w konkursie Taiwan Excellence Awards

Firma Zyxel Networks została uhonorowana w konkursie Taiwan Excellence Award, za punkt dostępowy: NWA50AX. Punkt ten gwarantuje bezprzewodową łączność wielu firmom świata. Istotną cechą tegorocznych zwycięzców Taiwan Excellence Award była innowacyjność, którą wspierają m.in.: komunikacja 5G i koncepty VR. Zaprojektowany przez Zyxel Networks punkt, w rzeczy samej, współpracuje z sieciami Wi-Fi 6, na pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Eliminacja zakłóceń podczas wymiany danych, między wieloma urządzeniami naraz, jest gwarantowana. Punkt dostępowy NWA50AX można skonfigurować paroma kliknięciami i zarządzać poprzez chmurę Nebula. Instalacja urządzenia nie wymaga wiedzy o sieciach. Sprawdza się ono m.in.: w hotelach, kawiarniach, biurach, butikach oraz sklepach. Nagroda w tegorocznym konkursie Taiwan Excellence Awards to najnowsze wyróżnienie firmy Zyxel Networks, która zyskała też tytuł ChannelPro SMB All-Star w Stanach Zjednoczonych, czy europejską nagrodę European MSP Innovation Award. Konkurs Taiwan Excellence Awards, prokurowany od 1993 roku przez Ministerstwo Spraw Gospodarczych Tajwanu, wyróżnia produkty, które tworzą nową wartość, poprzez wprowadzanie innowacji.

Punkt dostępowy NWA50AX

Funkcjonalna, dwukieszeniowa stacja DiskStation DS223 firmy Synology

Firma Synology ogłosiła obecność w sprzedaży dwukieszeniowej stacji DiskStation DS223 - najnowszego dodatku do oferty serwerów pamięci masowej dedykowanych domowi i biurom. Dzięki wyjątkowemu systemowi operacyjnemu Synology DiskStation Manager (DSM), stacja DiskStation DS223 obejmuje całościowy zestaw rozwiązań do zarządzania danymi. Stacja ta umożliwia konsolidację plików z różnych źródeł - w prywatnej chmurze, co ułatwia dostęp do danych oraz zarządzanie nimi z dowolnego urządzenia. Przeszło 36 TB pojemności zapewnia sporo miejsca na przechowywanie: dokumentów, multimediów, a także innych plików. Stacja DiskStation DS223 może służyć jako dobre miejsce do tworzenia kopii zapasowych folderów z komputera, chroniąc je przed atakami typu ransomware lub też przypadkowym usunięciem. Wbudowane rozwiązania oferują nieocenioną ochronę użytkownikom stacji. Wszystkie kopie zapasowe systemu (w tym danych, konfiguracji i zainstalowanych pakietów) lub określonych folderów współdzielonych można tworzyć w różnych miejscach docelowych. Opcja integracji DS223 z wybranymi usługami przechowywania danych w chmurze pozwala synchronizować, w istocie, różne pliki, z i do chmury - gwarantując prawdziwą centralizację i własność danych. Jak wyjaśnia menadżer ds. produktu w firmie Synology, Michael Wang:

"Ponieważ ilość danych rośnie w bezprecedensowym tempie, potrzeba dobrego zarządzania plikami nigdy nie była większa. Model DS223 to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą zarządzać swymi danymi w inteligentny sposób dzięki scentralizowanej, kompleksowej platformie, która oferuje więcej niż podstawowe możliwości pamięci masowej."

Dwukieszeniowa stacja DiskStation DS223

EOS R8: najlżejszy, pełnoklatkowy aparat systemu EOS R od firmy Canon

Firma Canon zaprezentowała EOS R8 - nowy, pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy - który to odziedziczył technologię po modelu: EOS R6 Mark II. Aparat ten charakteryzuje kompaktowa konstrukcją przypominającą EOS RP. To połączenie dostarcza entuzjastom fotografii i filmów oraz studentom takie narzędzia jakich potrzebują - aby rozwijać twórczą, fotograficzną pasję. Aparat bezlusterkowy EOS R8 obejmuje pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 Mpx. Doskonała w swej klasie matryca oferuje dużą szybkość odczytu, co pozwala zapewniać zaawansowane funkcji, w tym redukowanie efektu rolling shutter. Umożliwia to wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 40 klatek na sekundę, oraz zapewnia niski poziom szumów przy dużych czułościach ISO, do: 102 400. W efekcie EOS R8 doskonale nadaje się do realizowania ujęć poruszających się obiektów - w warunkach słabego oświetlenia. Wysoki zakres dynamiki zapewnia rejestrację efektownych obrazów o unikalnej kolorystyce, a pełnoklatkowa matryca gwarantuje płytką głębię ostrości, która rozmiękcza tło, odcinając obiekt. Ważący około 461 g z kartą i baterią EOS R8 to najlżejszy dotąd pełnoklatkowy aparat Canon z linii EOS R. Aparat ma rozmiary: 132,5×86,1×70 mm. Zawiera on elektroniczny wizjer (EVF), o rozdzielczości: 2,36 m pracujący z prędkością do 120 klatek na sekundę. Aparat obsługuje również karty SD UHS-II. Intuicyjny interfejs ułatwia obsługę w podróży, a wygodne pokrętło obejmuje 12 trybów, dla zdjęć i filmów, jak również specjalny przełącznik do zmiany trybu między fotografią a filmem. Wbudowana łączność za pomocą Wi-Fi i Bluetooth umożliwia przesyłanie efektów pracy oraz korzystanie z aplikacji Camera Connect.

Aparat bezlusterkowy EOS R8

EOS R50: mały i łatwy w obsłudze bezlusterkowiec firmy Canon

Firma Canon zaprezentowała nowy model: EOS R50 - dosyć istotny wstęp do serii EOS R, dla twórców, którzy poszukują czegoś więcej, prócz smartfonów. To wszechstronny aparat, który oferuje: rejestrację wideo w rozdzielczości 4K, świetne dźwięki oraz ostrości obrazu. Prosty w obsłudze interfejs, a także tryby automatyczne gwarantują profesjonalne i wyborne rezultaty. Aparat EOS R50 idealnie nadaje się dla wielu aspirujących twórców fotografii. Lekka budowa i wygodny uchwyt aparatu EOS R50 oznaczają, że twórcy mogą ciągle mieć go pod ręką. Jest, i będzie to rozwiązanie z dotykowym ekranem vari-angle o zmiennym kącie nachylenia, które umożliwia komponowanie ujęć pod wszelakimi kątami - z obiektywem skierowanym w stronę użytkowników podczas nagrywania vlogów, czy selfie. Interfejs z ekranem dotykowym, wizjer elektroniczny oraz prosty układ elementów sterujących zapew­niają unikalną obsługę aparatu EOS R50. Wysokiej rozdzielczości matryca APS-C o rozdzielczości: 24,2 Mpx zapewnia pełną kontrolę nad głębią ostrości, pozwalając na ostre i bogate w detale zdjęcia, o rozmytych tłach oraz materiały wideo UHD 4K 30p. Funkcja automatycznego złączania obrazów gwarantuje w pełni wymaganą ostrość podczas fotografowania obiektów z bliska. Aparat cechuje się także zmniejszonym szumem cyfrowym i ograniczeniem rozbłysków w trybie fotografii nocnej oraz więk­szym kontrastem, przy dość szerokim zakresie dynamicznym. Aparat EOS R50 polepsza umiejętności użytkownika i podsyca jego kreatywność, poprzez opcję: Dual Pixel CMOS Auto Focus II, która wykrywa i śledzi ludzi, zwierzęta i pojazdy, dobrze wyostrzając obraz, nawet na poruszających się obiektach. Ułatwia to tryb zdjęć seryjnych - osiąganych z efektywnością 12 klatek na sekundę - z wykorzystaniem elektronicznej pierwszej przesłony, lub cicha migawka elektroniczna o szybkości pracy: do 15 klatek na sekundę. W ten sposób twórca nie ma prawa przegapić żadnego ważnego momentu. Wbudowana łączność za pomocą Wi-Fi czy Bluetooth umożliwia przesyłanie efektów pracy oraz korzystanie z aplikacji Camera Connect.

Aparat bezlusterkowy EOS R50

Seria robotów i4L firmy OMRON wzbogacona o modele EtherCAT

Kompaktowe roboty i4L oferują zwiększoną wydajność, przy najniższym, całkowitym koszcie posiadania. Zintegrowane sterowniki robotów umożliwiają zsynchronizowane zastosowanie i sterowania wieloma różnymi modelami robotów, które są związane ze standardem EtherCAT. Opracowane przez OMRON roboty i4L zapewniają skalowalność oraz elastyczność integracji znacznie przewyższającą swoją klasę. Dzięki kompaktowej konstrukcji oraz wykorzystaniu w niewielkim stopniu powierzchni, roboty te można dobrze zainstalować w wielu miejscach, np. na ścianie. Jest to osiągane przy udźwigu 5 kg oraz integracji z sieciami: Ethernet i EtherCAT. Szybkość działania robotów i4L sprawia, że nadają się one do: obsługi materiałów, a zarazem pozwalają zwolnić zasoby ludzkie na potrzeby innych zadań, ażeby podnosić produktywność firm. Zaawansowane serwonapędy gwarantują stabilne przenoszenie ładunków. Wytrzymała konstrukcja przemysłowa robotów i4L jest zapewniona. Oferowany jest szeroki zakres ruchu, jak również niespotykana w branży powtarzalność wykonywania czynności.

Seria robotów i4L

Nowość w ofercie firmy Zamel: użyteczny w zastosowaniu minialarm ZAM-500

Firma Zamel ma zaszczyt przedstawić nowy produkt - z gamy GARDI. Jest to minialarm ZAM-500, który ma: czujnik ruchu i syrenę o głośności ok. 90 dB. Produkt jest obsługiwany zdalnie. Do wzbudzenia działania minialarmu ZAM-400 dochodzi po wykryciu ruchu przez czujnik PIR o zasięgu do 9 m - zależnie od lokalizacji. Wbudowany w minialarm interfejs Wi-Fi odpowiada za komunikację przy pomocy aplikacji mobilnej TUYA zainstalowanej na wszelkim telefonie z systemem operacyjnym Android lub iOS. Aplikacja ta umożliwia powiadomienie użytkownika o alarmie, kiedy ten znajduje się w innym miejscu niż ZAM-500. Pozwala ona także na zdalne rozbrajanie i uzbrajanie alarmu, czy na ustawianie funkcji czasowych, tzn. w jakich godzinach alarm ma się sam uzbrajać i rozbrajać. Dostępne jest zasilanie bateryjne - 2 baterie AAA oraz, gdy trzeba, zasilanie przez kabel USB-C. W zestawie znajduje się zasilacz 5 V i podany kabel.

Minialarm ZAM-500

Innowacyjny system parkingowy Automated Valet Parking

Po dopuszczeniu systemu Automated Valet Parking do działania, na parkingu P6, na lotnisku w Stuttgarcie, firmy Bosch i APCOA zaczęły wdrażanie tego systemu na parkingach - w aż 15 miejscach. Mają też ruszyć prace nad rozwojem systemu, który wypełnia: normę SAE Level 4. W pierwszym etapie prac Bosch i APCOA planują oddać do użytku do 4 miejsc parkingowych przystosowanych do systemu Automated Valet Parking - na każdym parkingu. Obsługa tegoż systemu jest prosta - kierowca musi tylko pozostawić pojazd w strefie przekazania, w pobliżu wjazdu na parking, i poprzez aplikację w smatfonie uruchomić funkcję parkowania. Podstawą systemu są kamery stereo firmy Bosch, które identyfikują wolne miejsca parkingowe, a także monitorują tor jazdy i jego otoczenie, czy skutecznie wykrywają przeszkody bądź osoby, które znajdujące się na drodze. W przypadku wykrycia przeszkody, pojazd hamuje oraz bezpiecznie zatrzymuje się. Dopiero kiedy droga jest wolna, kontynuuje on jazdę. Wszystkie dane z kamer, w systemie, są wprowadzane do komputerów, a inteligentne algorytmy określają jaki manewr należy wykonać - i w ten sposób pozwalają parkować bez kierowcy. Cechą charakterystyczną systemu Automated Valet Parking jest to, że infrastruktura parkingu jest ograniczona jedynie do niezbędnego minimum. System ten jest przeznaczony dla wszelkich klas pojazdów. Dzięki platformie FLOW od APCOA parkowanie odbywa się bez wydruku biletów i bezgotówkowo.

System parkingowy Automated Valet Parking

Firma Asseco Data Systems wdrożyła pierwszy w województwie łódzkim symulator procedur kryminalistycznych

Symulator VR pt.: "Procedury kryminalistyczne" to nowa aplikacja, która pozwala studentom prawa i kryminologii doskonalić: wiedzę, jak również umiejętności związane z prowadzeniem oględzin kryminalistycznych i zabezpieczaniem śladów. Firma wdrożyła aplikację w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu (WSBiNoZ), w Łodzi. Jest to pierwsza - na obszarze łódzkim, funkcjonalna i unikalna pracownia wirtualnej rzeczywistości w tym obszarze merytorycznym. Symulator "Procedury kryminalistyczne" umożliwia symultaniczną rozgrywkę blisko czterem studentom, którzy wcielają się w 4 role: policjanta, prokuratora, technika oględzinowego oraz protokolanta, tworząc jeden zespół. Ich zadaniem jest m.in. prowadzenie oględzin, ujawnienie śladów oraz zabezpieczenie materiału dowodowego. Symulator z firmy Asseco Data Systems wyposażony został w zróżnicowane fabularnie scenariusze - np.: zabójstwo lub samobójstwo. W czasie rozgrywki, na wyposażeniu studentów (czyli graczy) znajduje się oryginalna walizka oględzinowa zawierająca niezbędne narzędzia, np.: proszki, pędzle i folie daktyloskopijne czy tabliczki z numerami do oznaczania śladów. W pracowni znajduje się razem 10 symulatorów z komputerami, monitorami, goglami, kontrolerami, telewizorami, rzutnikami. Sprzęt ten można stosować do obsługi zarówno symulatora: "Procedury kryminalistyczne", jak i "Wirtualnej sali sądowej". Z pomocą drugiego rozwiązania studenci mogą wziąć udział w rozprawie sądowej - wystarczy wcielić się w rolę chociażby: sędziego, prokuratora czy adwokata. Specjalny edytor pozwala tworzyć różne scenariusze symulacji dla potrzeb uczelnianych zajęć.

Symulator "Procedury kryminalistyczne"

Trwają prace nad recyklingiem proszku do drukarek 3D

Polsko-niemiecki zespół: naukowców i specjalistów z firm branży technologii przyrostowych prowadzi badania nad dobrą metodą regeneracji zużytych proszków poliamidowych. Pozwoli to na ponowne użycie tego materiału w druku 3D. Liderem grupy badawczej jest Politechnika Wrocławska (PWr), która liczy na metodę przeznaczoną do szybkiego recyklingu ton proszku. Wykonywane badania dotyczą najpopularniejszej grupy proszków tworzyw sztucznych, które są stosowane w procesie selektywnego laserowego spiekania (ang. selective laser sintering - SLS) tj. technologii przyrostowej, potocznie zwanej drukiem 3D. Metoda polega na spiekaniu, warstwa po warstwie, tworzywa sztucznego, w oparciu o cyfrowy model. Prace rozpoczęły się od dociekliwej analizy natury degradacji proszków poliamidowych w procesie SLS, czy pełnej charakterystyki recyklatu. Kolejny etap to długotrwałe próby oraz testy dotyczące możliwości jego przetwarzania. Naukowcy będą sprawdzać swoje założenia, wytwarzając formy, zarówno na urządzeniach Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych PWr, jak i na wiernych maszynach przemysłowych. W ramach prac ma zaistnieć także stacja do produkcji mieszanin na bazie recyklingowanych proszków. Buduje ją Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, w Bydgoszczy, który do tej pory wykazał się ogromnym doświadczeniem w tworzeniu aparatury dla sypkich produktów spożywczych.

Przeznaczony do recyklingu proszek do druku 3D

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

APCOA, Asseco Data Systems, AVT Korporacja, Bosch, Canon, Centrum Informatyki ZETO, Comarch, Ericsson, FUJIFILM, LG Electronics, NAVITEL, Nokia, OMRON, Politechnika Wrocławska (PWr), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), Samsung, Scangrip, Sony, Synology, TAURON, Transfer Multisort Elektronik (TME), Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu (WSBiNoZ), Zamel, Zyxel Networks

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: DiskStation DS223, EOS R8, EOS R50, INZONE M3, LG Miraclass, NW-A306
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"