Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 8.01.2023 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. dysk przenośny, nadajnik, teleopaski oraz moduł fotowoltaiczny.

Nowy moduł fotowoltaiczny NB-JD545 firmy Sharp Electronics

Wykonany z krzemu monokrystalicznego moduł NB-JD545 stanowi unowocześnioną wersję modelu NB-JD540. Jest to bifacjalna aplikacja dedykowana naziemnym instalacjom, które w pełni niezawodnie działają w wielu miejscach świata, na skalę komercyjną czy przemysłową. Wydajność opracowanego przez Sharp Electronics modułu sięga 21,1%, a jego współczynnik temperaturowy to: -0,349%/°C. Moduł NB-JD545 wykonany jest ze 144 ogniw połówkowych, które oparto na płytkach M10. Moduł przewidziano do pracy z napięciem do 1,5 kV. Szczeliny między ogniwami na tylnej są zadrukowane na biało, co zapewnia większą absorpcję światła z przodu. Wysokowydajna folia hermetyzująca EVA (octan winylu etylenowego), a także PEO (poliolefiny) w całości zapobiega degradacji indukowanej potencjałem (PID), która ma wpływ na tylną część modułów dwustronnych. Wymiary modułu NB-JD545 to: 2,278×1,134 m. Rama modułu, wykonana z aluminium, ma grubość: 3 cm. Przednia i tylna warstwa szkła mają po 2 mm grubości. Całość modułu waży 32,5 kg. Moduł NB-JD545 objęty jest gwarancją mocową na 30 lat oraz liczącą 15 lat gwarancją produktową.

Nowy moduł fotowoltaiczny NB-JD545 firmy Sharp Electronics

HL100: oryginalny dysk przenośny SSD marki GOODRAM od Wilk Elektronik

Ten obecny w portfolio marki GOODRAM produkt to odpowiedź na znaczące zainteresowanie dyskami przenośnymi, które mogą przechowywać sporą liczbę danych, w przeciwieństwie do pamięci USB. Tego rodzaju dysk jest szybszy oraz mniej masywny od wspomnianych pamięci. Nowy dysk jest bardzo podręczny, a jego wymiary odpowiadają kartom płatniczym, co sprzyja wygodzie użytkowania. Tak jak w przypadku wewnętrznych dysków SSD rozwiązanie cechuje szybkość, odporność na wstrząsy czy bezdźwięczna praca. Maksymalna pojemność dysku to: 2 TB, co w połączeniu z właściwym stosunkiem jakości do ceny, sprawia, że HL100 to produkt, które ma szerokie zastosowania. Dysk HL100 objety jest trzyletnią gwarancją producenta. Jak wyjaśnia prezes Wilk Elektronik, Wiesław Wilk:

 „Dyski SSD to przyszłość przechowywania danych. Najnowsze technologie wymagają dosyć szybkiego dostępu danych - taki właśnie daje dysk SSD, nie tylko w przemysle ale również w rozwiązaniach domowych."

Dysk przenośny SSD o oznaczeniu HL100 - po prawej stronie

Firma SiDLY kreuje rozwój teleopieki na świecie

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na usługi teleopieki. Coraz to więcej europejskich samorządów szuka aplikacji, które pozwolą w pełni zdalnie monitorować zdrowie seniorów. Z teleopasek firmy SiDLY korzystają m.in. mieszkańcy Włoch lub Hiszpanii. W ciągu najbliższych 30 lat udział seniorów w populacji wyniesie prawie 22%. Teleopaska od firmy SiDLY to pierwsze w Europie urządzenie medyczne, w postaci opaski na rękę, które jest sukcesywnie wdrażane m.in. w szpitalach. Z produktu tego korzystają np. seniorzy z włoskiej miejscowości Miglierina. Zamieszkuje ją niecałe 800 osób, z czego ponad połowa to seniorzy po roku życia. Polski produkt pojawił się w programie telewizji France 24. Klientami SiDLY są samorządy Europy, w tym samorządy Polski. Z teleopasek firmy korzystają mieszkańcy m.in.: Niemiec, Austrii, Belgii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Jak krótko wyjaśnia założycielka firmy SiDLY, Edyta Kocyk:

"Współpraca z zagranicznymi partnerami to dowód na skuteczność teleopaski i motywacja do dalszej pracy. Chcemy być znaczącym graczem na rynku nowych technologii, z obszaru teleopieki w całej Europie. Stawiamy na ciągły rozwój, by jak najlepiej odpowiadać na wiele potrzeb seniorów."

Teleopaska firmy SiDLY

System zarządzania energią OPTIMAX firmy ABB, który obniża koszt produkcji zielonego wodoru

Firma ABB wprowadziła na rynek system zarządzania energią OPTIMAX, który obniża koszty produkcji zielonego wodoru, dzięki m.in. śledzeniu poboru energii na każdym etapie procesu. Zielony wodór uzyskuje się w procesie elektrolizy, w którym do podziału cząsteczek wody, na tlen i wodór, wykorzystywana jest energia elektryczna. W celu zmniejszenia kosztu produkcji zielonego wodoru, można zastosować systemy zarządzające energią - np. OPTIMAX od firmy ABB, który uwzględnia proces wytwórstwa wodoru, od symulacji na etapie projektowania, po monitoring i wizualizację, kiedy produkcja trwa. System ten mierzy dwukierunkowy przepływ energii, czy poziomy emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu operator może dobierać optymalny poziom zużycia energii, potrzebny do utrzymania procesów w zakładzie, minimalizując straty energii. Przejrzystość i szeroki wgląd w procesy mogą być użyte do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa pracy modułów elektrolizera. Jak przyznaje dyrektor sprzedaży ds. cyfryzacji w biznesie automatyki procesowej ABB w Polsce, Anna Wujec:

"Jednym z największych wyzwań w produkcji zielonego wodoru jest adaptacyjne sterowanie procesem, który ma wiele postaci energii. Szczególnie ważna w tym procesie jest wydajność energetyczna zarówno generowania energii ze źródeł zależnych od pogody, jak i zwiększona sprawność elektrolizera albo modułów elektrolizerów. Produkcja zielonego wodoru wymaga zarządzania rozproszonymi aktywami w hybrydowym środowisku wytwórczym."

System zarządzania energią OPTIMAX firmy ABB, który obniża koszt produkcji zielonego wodoru

Wideorejestrator Genesis 4K firmy Xblitz wyróżniony za jakość nagrań nagrodą benchmark.pl

Topowy wideorejestrator w portfolio Xblitz - model Genesis 4K, otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt" - przyznane przez: funkcjonujący w internecie portal technologiczny benchmark.pl. Wideorejestrator Genesis 4K, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2022 roku, okazał się doskonałym hitem sprzedaży. Na jego sukces komercyjny składają się m.in. szerokokątny obiektyw rejestrujący obraz rozdzielczości 4K, moduł GPS, dotykowy ekran, aktywny uchwyt odpowiedzialny za łatwy montaż i intuicyjna obsługa. Na stronach portalu benchmark.pl jest  dostępna recenzja wideorejestratora Genesis 4K. Recenzja ta stała się podstawą testu, który przesądził o przyznaniu wyróżnienia "Dobry Produkt" wspomnianemu wideorejestratorowi.

Nagrodzony przez benchmark.pl wideorejestrator Genesis 4K

Firma Nikon startuje z wideoserią «Nikon Sessions» na portalu YouTube

Firma Nikon ogłosiła debiut nowej serii: "Nikon Sessions". Sesje prowadzone przez: Ricciego Cherę - specjalistę ds. szkoleń w Akademii Nikon, będą obejmować wszystko, co przepiękne, w wpadku fotografii, a także całego procesu tworzenia zdjęć - nieważne kto jest ich autorem. W złożonej z 6 filmów serii weźmie udział dużo interesujących gości. Wśród nich będą istotni fotografowie, nauczyciele i pracownicy firmy Nikon, którzy będą czynić inspirujące rozmowy. Tematy filmów będą uwzględniać m.in. muzykę, fotografię miejską, albo uliczną, aktualności, portretowanie, a także unikatową sztukę edycji. Widzowie otrzymają nie tylko wskazówki lub podpowiedzi, ale będą mogli zapoznać się także z aranżacjami scen, jak również wymogami i trendami związanymi ze sprzętem. Jak wyjaśnia Ricci Chera:

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzenia nowego sposobu dzielenia się wiedzą poprzez premierę wideoserii. Nieczęsto zdarza się, aby gremium eksperckie z wielu dziedzin spotkało się w tym samym miejscu, by porozmawiać o wspólnej pasji do fotografowania - a to sprawia, że ta seria jest tak wyjątkowa."

Wszystkie filmy serii "Nikon Sessions" są dostępne tutaj.

Logo wideoserii "Nikon Sessions"

Drugi sezon wideoserii «Farm Different» od Digi-Key Electronics

Firma Digi-Key Electronics opublikowała drugi sezon anglojęzycznej serii filmów, której tytuł brzmi: "Farm Different". Seria ta podkreśla ważną rolę technologii automatyki i sterowania w zrównoważonym rolnictwie oraz dystrybucji żywności bez względu na rejony i narody świata. Sponsorami nowej serii filmów są firmy: YAGEO i STMicroelectronics. Sezon ten ma dotyczyć łączności. Pierwszy film serii, o tytule: "Automating a Withering Workforce", demonstruje, jak spadek liczby rolników w świecie wykreował potrzebę wdrożenia automatycznych rozwiązań, które zapełniają tę lukę. Drugi film, zwany: "From Farm to Table", stanowi omówienie nowych technologii, które umożliwiają dobry nadzór nad żywnością w całym łańcuchu dostaw, aby w szczególności zapobiegać jej wysokiemu marnotrawieniu. W trzeciej odsłonie, zatytułowanej "The Sustainable Future of Farming", będą poruszane różne innowacje, które przekładają się na maksymalizację plonów rolniczych.

Drugi sezon serii "Farm Different" jest dostępny tutaj.

Logo wideoserii "Farm Different"

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, AMC TECH, Apator, AVT Korporacja, Digi-Key Electronics (DIGI), Diotec Semiconductor, ETISOFT, Henkel, LG Electronics, Magna, Nikon, Polska Grupa Energetyczna (PGE), Sharp Electronics, Sony, SiDLY, STMicroelectronics (ST), Transfer Multisort Elektronik (TME), Wilk Elektronik, Xblitz, YAGEO

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: DWT-P30, Farm Different, Genesis 4K, HL100, NB-JD545, Nikon Sessions
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"