Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

MPPT część 4 - Nieoptymalne układy regulatorów solarnych

W poprzednim odcinku dość dokładnie omówiliśmy temat diod blokujących „nocne cofanie prądu”. Najlepsze z omówionych rozwiązań pozwalają znacząco zmniejszyć straty. Jednak dużo poważniejszym problemem w kwestii strat jest właściwe ładowanie akumulatora. Ponieważ w praktyce często stosowane są sposoby ładowania proste i nieoptymalne, trzeba je dokładniej omówić, także po to, by do nich zniechęcić.
Article Image

Najprostszy sposób - ładowanie akumulatora

W zasadzie można dobrać panel o liczbie ogniw i napięciu wyjściowym nieco większym od napięcia współpracującego akumulatora i zrealizować bodaj najprostszy system według rysunku 1. Problemem jest wtedy ryzyko przeładowania akumulatora.

Rys.1 Ładowanie akumulatora za pomocą panelu FV

Najmniej wrażliwe pod tym względem są akumulatory niklowo-kadmowe NiCd (które jednak wykazują niepożądany efekt pamięci). Można je ładować „w nieskończoność” niezbyt dużym prądem (określonym przez producenta), a nadmiar doprowadzonej energii nie powoduje uszkodzenia, tylko wydziela się w postaci ciepła. Oczywiście pojemność akumulatora NiCd musi być odpowiednio duża, dostosowana do maksymalnego spodziewanego prądu ładowania.

Tak jest małych lampkach solarnych i w bardzo nielicznych większych instalacjach z akumulatorami NiCd. Nie ma tam żadnego regulatora czy ogranicznika. Wystarczy panel z odpowiednio dobraną liczbą ogniw, dający prąd, który nie us...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Tematyka materiału: panele fotowoltaiczne, regulatory MPPT, ładowarki solarne, kontrolery solarne
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich luty 2020
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"