Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

MPPT część 3 - Zalety i wady innych rozwiązań

Article Image
W dwóch pierwszych odcinkach cyklu omawialiśmy dość trudne zagadnienia, dotyczące specyfiki paneli fotowoltaicznych. Uzyskiwanie z paneli słonecznych maksymalnej mocy okazuje się zaskakująco skomplikowane i temat może przestraszyć wielu Czytelników. Łatwo nie będzie!

Już tytuł cyklu wskazuje, że mamy omówić bardzo trudne zagadnienia, związane z MPPT. Tak, ale dla uzyskania pełnego obrazu koniecznie trzeba też poznać zalety i wady dużo prostszych, a niewiele gorszych rozwiązań. I tak najprostsze jest rozwiązanie polegające na bezpośrednim, natychmiastowym zużywaniu wyprodukowanej energii w obciążeniu.

Ma to sens na przykład w przypadku pompy według rysunku 1a, pracującej w systemie nawadniania, gdy tylko świeci słońce (ale po warunkiem dobrania parametrów panelu i pompy). Innym, pokrewnym przykładem są instalacje on grid (połączone z siecią), gdzie energia pozyskana ze słońca na bieżąco jest dostarczana do sieci energetycznej za pomocą przetwornicy DC/AC, tzw. inwertera – rysunek 1b.

Rys.1a,1b Instalacje FV

Nas teraz bardziej interesują niepołączone z siecią 230V instalacje off grid, zawierające akumulatory. W najprostszym przypadku taka instalacja mogłaby wyglądać jak na rysunku 1c. Podobne, tylko odrobinę bardziej rozbudowane u...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: regulatory MPPT, MOSFET, panele fotowoltaiczne
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
styczeń 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"