Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

MPPT część 5 - Proste solarne kontrolery ładowania

Article Image
Poprzedni odcinek zakończyliśmy stwierdzeniem, że w Internecie jest mnóstwo schematów prostych solarnych kontrolerów ładowania, ale po pierwsze przytłaczająca większość jest niegodna uwagi, bo działa w sposób analogowy z dużymi stratami mocy w kontrolerze, a po drugie trudno z tego mnóstwa wyłowić proste, naprawdę wartościowe rozwiązania.

Aby dobrze zrozumieć sens dobrych prostych rozwiązań, musimy poczuć i wykorzystać specyficzne właściwości paneli FV. Otóż oświetlony panel FV jest źródłem prądowym, którego prąd jest wprost proporcjonalny do natężenia światła. Źródło prądowe to taki dziwny twór, którego jedynym parametrem jest prąd. Jest „odwrotnością” źródła napięciowego, a na co dzień mamy do czynienia ze źródłami energii o charakterze źródła napięcia, choćby zasilaczami i bateriami. To właśnie zasilacze i baterie ukształtowały naszą intuicję, która zawodzi i wprowadza w błąd przy kontakcie z panelami FV.

Przypomnijmy więc: źródło prądowe wymusza przepływ prądu przez obciążenie i ten prąd, płynąc przez rezystancję obciążenia, wywołuje na niej spadek napięcia U = I * R, co ilustruje rysunek 1a. Prąd jest niezmienny, więc czym większa rezystancja RL, tym na przekór intuicji wyższe jest napięcie (na obciążeniu i na źródle prądowym), a tym samym większa jest moc P = U * I, pobierana ze źródła i przekazywana do obciąż...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: regulatory MPPT, kontrolery solarne
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2020
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
marzec 2020
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"