Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tygodniowy Przegląd Nowych Produktów - 23.12.2022 r.

Article Image
Przedstawiamy podsumowanie produktowych nowości oraz kluczowych wydarzeń mijającego tygodnia. Przegląd obejmuje m.in. przetwornice DC/DC, układy scalone, tranzystory i software.

Wielofunkcyjny układ scalony STNRG011A firmy STMicroelectronics dedykowany układom zasilania

Dzięki korekcji współczynnika mocy (PFC), obsłudze półmostków LLC, stabilnemu obwodowi rozruchowemu 800 V i rdzeniowi nadzorczemu, układ STNRG011A znajduje zastosowanie np. w ładowarkach baterii oraz zasilaczach o mocy od 90 do 300 W. Jest to niezwykłe połączenie precyzyjnej regulacji napięcia wyjściowego oraz błyskawicznej ochrony przed przeciążeniem prądowym bez względu na rzeczywiste warunki pracy układu i jego docelowe przeznaczenia. W przypadku korekcji PFC, układ STNRG011A użytkuje reduktory zniekształceń i ogranicznik częstotliwości. Zastosowany został m.in. ośmiobitowy rdzeń nadzorczy z peryferiami, a także nieulotna pamięć, która przechowuje np. dane kalibracyjne oraz konfiguracje układu. Obecny jest interfejs UART przeznaczony do komunikacji i obserwacji pracy STNRG011A. Interfejs ten upraszcza testowanie, zapewniając nadzór w czasie rzeczywistym czy zdalne zarządzanie. To wszystko ma miejsce przy wbudowanym układzie rozładowywania kondensatorów, który jest zgodny z normą IEC 62368-1. Gwarantuje to obniżenie poboru mocy w trybie czuwania. Układ STNRG011A implementuje algorytmy, które korzystają z wewnętrznej pamięci ROM. W chwili, kiedy pracuje zabezpieczenie przed przeciążeniem prądowym, zwiększana jest częstotliwość przełączania, co oprócz utrzymania niezmiennego napięcia na wyjściu, zapobiega wyłączeniu zasilacza. Układ STNRG011A dostępny jest w obudowie SO-20.

Układ STNRG011A

Najszybsza na świecie pamięć DDR5 MCR DIMM od SK hynix

Przeznaczona dla serwerów pamięć stosuje wymianę danych z przepustowością co najmniej 8 Gb/s. Obecne w pamięci DDR5 MCR DIMM banki danych są rozłożone w 2 rzędy (ang. rank). Za ich równoległy serwis odpowiada ważki bufor danych oparty na rozwiązaniach firmy Intel. Dzięki jednoczesnej pracy dwóch rzędów banków danych, pamięć DDR5 MCR DIMM pozwala na przesyłanie 128 bajtów informacji za jednym razem - dwukrotnie więcej niż pamięć DRAM. Jest to rozwiązanie wywodzące się z nieszablonowego myślenia, którego cel to powiększenie wydajności pracy istniejących pamięci DDR5. Zamiast tworzenia nowych modułów, skupiono się na dostępnych koncepcjach. Pozwoliło to uzyskać przepustowość wymiany danych rzędu powyżej 8 Gb/s. Firma SK hynix oczekuje, że rynek pamięci DDR5 MCR DIMM będzie rozwijał się dzięki złożonym obliczeniom, które angażują mnóstwo danych. Firma planuje wprowadzić opisywaną pamięć do masowej produkcji w przyszłości. Jak przyznaje szef działu planowania rozwiązań DRAM firmy SK hynix, Sungsoo Ryu: 

"Możliwości firmy SK hynix w zakresie projektowania modułów DRAM są doskonałe (...). Dla prawidłowego działania pamięci DDR5 MCR DIMM, istotne są interakcje pomiędzy: buforem danych a aplikacjami poza modułem."

Pamięci DDR5 MCD DIMM

Wprowadzona niedawno: seria PAT6261 wysokomocowych transformatorów flyback produkcji Pulse Electronics

Transformatory serii PAT6261 są zdefiniowane wymiarami: 16,5×22,3×10,5 mm. Każdy z tych transformatorów jest pisany montażowi powierzchniowemu (SMT). Dzieje się to przy dobrej i wyraźnie wytrzymałej obudowie EFD15+, która sprawdza się przy wielu trudnych warunkach. Pomiędzy uzwojeniami transformatorów PAT6261 występuje izolacja galwaniczna o napięciu przebicia 1,5 kV. Zastosowany w transformatorach materiał ferrytowy stanowi nadzwyczajną przenikalność magnetyczną. Gwarantuje on niską rezystancję i zmniejszoną liczbę zwojów w transformatorach. Wszystkie transformatory z serii PAT6261 oferują moc znamionową do 144 W, przy maksymalnej częstotliwości pracy 250 kHz. Ich zastosowania obejmują np.: aplikacje IT czy motoryzację. Jak mówi menadżer ds. produktów w firmie Pulse Electronics, Shreyankh Krishnamurthy:

"Jesteśmy zachwyceni zainteresowaniem rynku naszymi transformatorami, znajdującymi się w obudowie EFD15+ (...). Przygotowaliśmy odpowiedź na opinie związane z bezpieczeństwem wspomnianej obudowy. W przeciwieństwie do reszty rozwiązań (...) kompaktowa konstrukcja PAT6261 zapewnia klientom zwiększoną moc znamionową."

Wysokomocowe tranzystory flyback serii PAT6261

Integrujący akcelerometr i żyroskop układ scalony 6DoF firmy Panasonic

Zgodny z normą ASIL-B układ określa przyspieszenia w zakresach: ±1 G, ±2 G, ±8G i ±16 G. W przypadku prędkości kątowej zakresy pomiarowe 6DoF osiągają: ±30 dps, ±60 dps, ±120 dps, ±150 dps i ±300 dps.  Ma to miejsce przy napięciu zasilania: 3,3 V.  Temperatura pracy układu firmy Panasonic obejmuje wartości: od -40 do 125°C. Dokonywane przez układ scalony 6DoF pomiary uwzględniają: 3 wymiary przestrzeni, a także niespotykane dotychczas dokładności. Osiową zaletą układu scalonego 6DoF jest możliwość wykrywania ruchu przy wibracjach, np. gdy samochód zjeżdza z drogi. Układ ten z powodzeniem zastosowano w multum aplikacjach lidarowych i radarowych. Na jego podstawie detekowane są m.in. przeszkody przy pojazdach. Ma to poważne znaczenie w chwili braku dostępu do systemów nawigacji, np. w podziemiach. Współpraca układu z systemami AR-HUD jest gwarantowana. Znajduje on użycie szczególnie w pojazdach autonomicznych. Układ firmy Panasonic obsługuje interfejs SPI. Charakteryzują go największe poziomy szumów: 4 mG dla przyspieszenia, oraz 0,1 dps dla prędkości kątowej. Występuje on w obudowie QFN o wymiarach: 4,5×4,5×1,1 mm. Jak mówi osoba ds. innowacji w firmie Panasonic, Ryosuke Toda:

"Klienci, którzy korzystają z układu scalonego 6DoF mają zapewniony nie tylko kompaktowy desgin, ale i niezawodną obsługę danych. Dzięki temu (...) można dostarczać bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe rozwiązania: od autonomicznej jazdy, po maszyny przemysłowe."

Układ scalony 6DoF

Nowe, azotkowo-galowe (GaN) tranzystory firmy Efficient Power Conversion (EPC) o oznaczeniach: EPC2304 i EPC2305

Mające rozmiary: 3×5 mm tranzystory wyróżnia rezystancja włączenia (kolejno): 5 mΩ i 3 mΩ. Dla tranzystora EPC2304, napięcie pracy sięga 150 V. Dla tranzystora EPC2305 jest to 200 V. Obydwa tranzystory występują we wzmocnionej obudowie QFN o dość dobrych parametrach. Opracowane przez EPC tranzystory oferują obniżone wartości ładunków: QG, QGD i QOSS. W przypadku ładunku QRR zachodzi wielkość zerowa. Dostępne w sterownikach silników BLDC tranzystory: EPC2304 i EPC2305 gwarantują uzyskanie czasów martwych do 20 ns. Pozwala to osiągać duże częstotliwości pracy i małe poziomy szumów. Dzieje się to przy minimalizacji strat przełączania. Nowe tranzystory są przeznaczone np. dla: przetwornic DC/DC, ładowarek baterii, inwerterów solarnych oraz elektrycznych skuterów, rowerów i aut. Jak wyznaje prezes firmy EPC, Alex Lidow:

"Tranzystory EPC2304 i EPC2305 doskonale poszerzają portfolio elementów ze wzmacnianą obudową QFN (...). Każdy tranzystor można wykorzystać do budowy: mniejszych lub lżejszych sterowników silników BLDC, efektywniejszych przetwornic DC-DC i inwerterów solarnych (...). Wszystko to bez potrzeby przeprojektywowania płytek PCB."

Tranzystory: EPC2304 i EPC2305

RA1C030LD: najnowszy tranzystor MOSFET firmy ROHM Semiconductor

Niedawno firma ROHM Semiconductor pokazała tranzystor MOSFET zwany RA1C030LD. Ten opisany wymiarami: 1×0,6×0,22 mm element cechuje rezystancja włączenia od 80 do 140 mΩ. Nowy tranzystor zapewnia prąd drenu 3 A. Między jego drenem, a źródłem może występować napięcie co najmniej 20 V, podczas gdy na bramce jest to napięcie o przedziale od -0,2 do 7 V. Dostępny w obudowie: DSN1006-3 tranzystor RA1C030LD oferuje spory stopień rozpraszania ciepła. Jest to możliwe dzięki opatentowanej technologii wytwarzania podzespołów od ROHM Semiconductor. Temperatura pracy tranzystora uwzględnia zakres wartości: od -55 do 150°C. Tranzystor RA1C030LD wyróżnia się właściwym parametrem: Rds(on)·Qgd. Jego przemyślana konstrukcja obniża ryzyko występowania zwarć między nim, a komponentami miniaturowych rozwiązań. Zapewnia to bezpieczną pracę tym rozwiązaniom. Tranzystor RA1C030LD powstał z myślą o cienkich i kompaktowych urządzeniach takich jak: smartfony bądź bezprzewodowe wkładki douszne.

Tranzystor RA1C030LD

Nowości serii OptiMOS firmy Infineon Technologies w postaci tranzystorów mocy MOSFET

Mowa tu o przewidzianych na napięcia: 25-150 V podzespołach, które występują w obudowie PQFN określonej wymiarami: 3,3×3,3 mm. Dzięki obciążalności prądowej, która osiąga 298 A, nowe tranzystory mogą być używane np. w: serwerach, elektronarzędziach oraz ładowarkach baterii. Jest to osiągane przy innowacyjnej konstrukcji Source-Down, która stosuje zwłaszcza odwrócone położenie styku źródeł tranzystorów, przy sprawdzonych połączeniach wewnątrz. Stosujące podjście Dual-Side Cooling tranzystory cechuje wysokie rozpraszanie ciepła, które można w całości podać na radiator. Jest to najefektywniejszy sposób ich chłodzenia, który nie skutkuje stratami. Przekłada się to na doskonałe parametry termiczne tranzystorów z rodziny OptiMOS. Ich nowe modele charakteryzuje obniżona rezystancja włączenia. Dostępne są dwa warianty tych modeli: Standard-Gate i Center-Gate. Pierwszy z nich sprzyja modyfikacjom na każdych rozwiązaniach Drain-Down. Druga wersja oferuje równoległe połączenia - najkrótsze względem bramek tranzystorów.

Jeden z nowych tranzystorów serii OptiMOS

Seria SiC45x wydajnych przetwornic DC/DC typu buck od Vishay Intertechnology

Kluczową cechą przetwornic DC/DC z serii SiC45x jest sprawność energetyczna wynosząca 98%. Ma ona miejsce przy prądach znamionowych 12 A, 15 A, 25 A i 40 A, a także napięciach wejściowych 4,5-20 V. Każda przetwornica cytowanej serii jest wewnętrznie kompensowana. Są to cztery dość wytrzymałe podzespoły o oznaczeniach: SiC450, SiC451, SiC453 i SiC454. Przeznaczone m.in. dla centrów danych przetwornice gwarantują napięcia wyjściowe: 0,3-12 V. Częstotliwości przełączania przetwornic DC/DC serii SiC45x to przedział wartości: od 300 kHz do 1,5 MHz. Jest on oferowany dla 3 trybów pracy: wymuszonego przewodzenia ciągłego, oszczędzania energii i ultradźwiękowego. Zgodność ze standardem PMBus 1.3 jest widoczna. Przetwornice DC/DC serii SiC45x mają zbliżone powierzchnie podstawy, co pozwala tworzyć w pełni skalowalne rozwiązania. Rozmiary tych przetwornic wynoszą: 5×5 mm bądź 5×7 mm. W każdej z nich uwzględniono tranzystory MOSFET i kontrolery PWM.

Logo oraz motto firmy Vishay Intertechnology

Wkrótce w produkcji: niezawodne oscylatory kwarcowe TCXO firmy SiTime zwane: SiT5376 i SiT5377

Częstotliwości drgań oscylatorów: SiT5376 i SiT5377 będą kolejno równe: 1-60 MHz oraz 60-220 MHz. Ma to mieć miejsce przy stabilności częstotliwości rzędu ±100 ppb. Każdy oscylator zadziała w temperaturze otoczenia od -40 do 105°C. Tempo ich starzenia nie dosięgnie liczby: 0,3 ppb na dzień. Będą to elementy MEMS o wymiarach: 5×3,5 mm - z nowej rodziny Elite RF. W czasie działania oscylatory kwarcowe: SiT5376 i SiT5377 mają pobierać mniej niż 144 mW mocy (przy napięciu zasilania 1,8 V). Ich parametr ΔF/ΔT to wartość: ±0,9 ppb/°C. Wszystko to przy szumie fazowym poniżej 100-110 fs. Napięcie zasilania obu oscylatorów ma uwzględniać 5 wartości: 1,8 V, 2,5 V, 2,8 V, 3,0 V i 3,3 V. Wszystkie oscylatory będzie można poustawiać na żądane częstotliwości. Mają one pracować w trudnych warunkach, jak również obsługiwać na życzenie protokół PTP. Ich zastosowania będą stanowić m.in. łączność 5G, mikrofalowe łącza i urządzenia SATCOM. Jak wyznaje dyrektor ds. marketingu w firmie SiTime, Piyush Sevalia:

"Oczekuje się, że następne generacje łączności będą oferowały większą przepustowość przy mniejszych opóźnieniach (...). Związane z nimi rozwiązania muszą być bliżej użytkowników, a każdy węzeł sieci musi być synchronizowany (...). Wszystko to zapewnia rodzina oscylatorów: Elite RF, która znacząco upraszcza architekturę systemów 5G (...)."

Należące do rodziny Elite RF oscylatory kwarcowe: SiT5376 i SiT5377

Stylowa lodówka LG Electronics z funkcją MoodUP

Firma LG Electronics zaprezentuje na targach CES 2023 nową odsłonę innowacyjnej lodówki z funkcją MoodUP. Odsłona ta zapewnia piękną personalizację wyglądu urządzenia. Mowa tu w szczególności o odcieniu Viva Magenta - karmazynowej czerwieni, która doskonale wpisuje się w wygląd kuchni, niezależnie od tego czy znajduje się w domu, mieszkaniu bądź też pracy. Oferująca dużą gamę kolorów lodówka z funkcją MoodUP stanowi piękny i doskonały sposób ożywiania wnętrz kuchni. Przewidziano razem 23 eleganckie odcienie dla górnej części drzwi lodówki. Jednym z nich jest odcień Viva Magenta. Posiadacze lodówki mogą dowolnie łączyć i dobierać odcienie, mając do dyspozycji niemal 190 tysięcy możliwych kombinacji. Pozwala na to łatwa w obsłudze aplikacja mobilna LG ThinQ. Dzięki zmieniającym się odcieniom firma LG Electronics może oferować dostosowywanie wyglądu urządzenia do własnych upodobań, bez kosztów i nakładu pracy, które wiązałyby się z podmianą elementów wnętrza kuchni. Bardziej tradycyjny jej wygląd jest do uzyskania poprzez wyłączenie odcieni na przodzie lodówki. Daje to wówczas klasyczną kombinację 2 barw: Lux Gray i Lux White.To dyskretne i ponadczasowe wykończenie harmonizuje z dowolnym wystrojem wnętrza, przywodząc na myśl subtelny czy też naturalny kontrast kamieni o różnych odcieniach. Jak krótko wyjaśnia prezes należącej do LG Electronics spółki Home Appliance & Air Solution Company, Lyu Jae-cheol:

"Nasza lodówka z funkcją MoodUP obsługuje teraz odcień Viva Magenta. To piekny przykład możliwości personalizacji innowacyjnych urządzeń. Zamierzamy cały czas tworzyć unikalne, zaawansowane rozwiązania lifestyle’owe, które zapewnią klientom różnorodne wrażenia czy niespotykane wcześniej możliwości dodawania nowych funkcji smart."

Stylowa lodówka LG Electronics z funkcją MoodUP

Firma Apple przedstawia Apple Music Sing

Jest to dobra sposobność zarządzania sesji karaoke. Pozwala ona: dobierać głośność wokalu oraz wyświetlać na żywo słowa utworu. Apple Music Sing oferuje wiele trybów wyświetlania tekstu, dzięki czemu można śpiewać solo, w duecie lub chórem bez względu na okoliczności. Wszystkie widoki Apple Music Sing są idealnie zintegrowane z funkcją słów utworu w Apple Music. Dostępna jest biblioteka utworów obejmująca miliony piosenek do śpiewania karaoke. Dzięki niej, każdy może się świetnie bawić. Z rozwiązania Apple Music Sing można korzystać na: iPhonie czy iPadzie, a także poprzez urządzenie Apple TV 4K. Wszystko to przy ponad 50 playlistach z wyśmienitymi utworami, duetami, chórkami lub przebojami. Użytkownicy mogą ściszać i podgłaśniać słyszany wokal, a linie wokalne w tle mogą być animowane niezależnie od śpiewu osób. Jak tłumaczy wiceprezes firmy Apple w pionach: Apple Music i Beats, Oliver Schusser:

"Prezentacja słów utworu jest jedną z najpopularniejszych funkcji  Apple Music. Użytkownicy z całego świata uwielbiają śledzić teksty wielu utworów. Postanowiliśmy rozwinąć tę funkcję, aby (...) była jeszcze atrakcyjniejsza. To dostarcza mnóstwa radości i z pewnością spodoba się różnym osobom."

Rozwiązanie Apple Music Sing

Najnowszy rekord w podwyższaniu częstotliwości taktowania procesora Intel Core i9-13900K

Zespół specjalistów firmy ASUS osiągnął częstotliwość taktowania 9,008 GHz dla procesora Intel Core i9-13900K. Jest to nowy rekord świata, który przeskoczył poprzedni, z dnia debiutu procesora. Między tymi rekordami zachodzi odstęp czasu odpowiadający blisko 3 miesiącom. W celu ustanowienia nowego rekordu, specjaliści firmy ASUS zastosowali płytę główną ROG MAXIMUS Z790 APEX wyposażoną w procesor Intel Core i9-13900K. Za wychładzanie płyty i procesora odpowiadał ciekły hel w obiegu. Był to wyjątkowy pokaz możliwości przywołanego procesora, w kontekście wzrostu częstotliwości jego taktowania. Specjaliści firmy ASUS dali niezwykły popis własnych umiejętności. Współpracując z takimi podmiotami jak ASUS, firma Intel kontynuuje dostarczanie najlepszych procesorów dla: entuzjastów komputerów PC oraz graczy.

Specjaliści firmy ASUS podczas ustanawiania nowego rekordu świata
w podwyższaniu częstotliwości taktowania procesora Intel Core i9-13900K

Rekordowy pociąg elektryczny, przyszłościowe koleje

Miał być rekord i udało się - szwajcarskie Koleje Retyckie (RhB) poprowadziły przez cudowną, alpejską trasę najdłuższy pociąg pasażerski świata. Pociąg ten przebył liczącą 24 km trasę w Alpach Szwajcarskich, pokonując w 45 minut przewyższenie 790 m. Łączna długość pociągu wyniosła 1,9 km - 100 wagonów. Był to skład o wadze 3000 ton, który wymagał aż 7 jednostek napędowych do ustanowienia rekordu (zamiar ten powiódł się sukcesem - zgodnie z planem). Istniejące od XIX wieku szwajcarskie Koleje Retyckie mają długą tradycję innowacji mierzącej do: podnoszenia wydajności i redukowania negatywnego wpływu na środowisko. Osiągnięcie Szwajcarów miało pokazać, że może i trasy tak często się nie zmieniają, lecz dzięki rozwijanej technologii możliwości elektrycznych pociągów są stale podnoszone. A to znaczy, że warto w kolej inwestować. Szwajcarska sieć kolejowa liczy niemal 5 500 km torów i zelektryfikowano ją w całości. To jedyny kraj w Europie, który nie musi korzystać z lokomotyw spalinowych. Ten kraj lideruje na kontynencie, jeśli chodzi o dogodne energetycznie rozwiązania dla transportu szynowego. Według danych z 2019 roku, spośród łącznie 200 161 km torów, w każdym kraju w Europie, zelektryfikowanych jest tylko 56%. W Polsce udział linii zelektryfikowanych to 63%, o ponad 3% więcej niż w Niemczech, przy czym łączna długość linii w Polsce sięga 19000 km, a w Niemczech ponad 30000 km.

Najdłuższy, pasażerski pociąg elektryczny świata należący do Kolei Retyckich (RhB)

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat:

ABB, Apple, ASUS, AVT Korporacja, Digi-Key Electronics, Elwik, Efficient Power Conversion (EPC), Google, Grupa RENEX, Intel, Lena Lighting, LG Electronics, NASK PIB, MasterCard, My Lead, Nikon, NXP Semiconductors (NXP), Orange, Panasonic, Pulse Electronics (Pulse), ROHM Semiconductor (ROHM), SiTime, SK hynix, STMicroelectronics (ST), TAURON, Transfer Multisort Elektronik (TME), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Vishay Intertechnology

Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego, nowego 2023 roku!

Firma: AVT Korporacja
Tematyka materiału: 6DoF, EPC2304, EPC2305, NAFE11388, seria SiC45x, RA1C030LD
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"