Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Firma TAURON wybuduje nową farmę wiatrową w Warblewie (woj. pomorskie)

Article Image
15 turbin o łącznej mocy 30 MW wkrótce powstanie w Warblewie. Jest to już trzynasta inwestycja firmy, która wskazuje na realizowanie strategii Zielonego Zwrotu TAURON. Pierwsza energia elektryczna popłynie z przytoczonej farmy za prawie dwa lata.

W ramach budowanej farmy wiatrowej zastosowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy: 2 MW każda. Szacuje się, że zaczną one produkować energię elektryczną w trzecim kwartale 2024 roku. Inwestycję realizuje spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w obrębie firmy TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, jak również piastuje nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi. Nowa polityka energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURON poprzez klarowne zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku firma planuje tworzyć 1600 MW mocy w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić około: 80% całego miksu wytwórczego firmy.

Logo firmy TAURON

Jak wyjaśnia prezes firmy TAURON, Paweł Szczeszek:

"Nasza nowa farma będzie w stanie zasilić 28 tys. gospodarstw domowych i jest następnym krokiem pokazującym konsekwentną realizację Zielonego Zwrotu TAURONA. Każdy zielony, odnawialny, środowiskowo neutralny megawat uniezależnia nas od kapryśnych, globalnych rynków paliw, którymi wciąż wstrząsają skutki napaści Rosji na Ukrainę."

Z kolei prezes zarządu spółki TAURON Zielona Energia, Wojciech Więcławek dodaje:

"Ustawa wiatrakowa poskramia dynamikę naszego rozwoju. Im szybciej ustawa 10H zostanie zliberalizowana, tym szybciej rozwinie się energetyka wiatrowa w Polsce. Dogodną korzyścią wiatru jest to, że często jako źródło zasilania jest komplementarny względem helioeketrowni, tzn. kiedy nie będzie produkcji energii ze słońca, wtedy sporo energii wyprodukują wiatraki."

Więcej informacji pod adresem: media.tauron.pl

Pan Paweł Szczeszek - prezes firmy TAURON
Pan Wojciech Więcławek - prezes zarządu spółki TAURON Zielona Energia
Wideo
Firma: TAURON
Tematyka materiału: farmy wiatrowe, Paweł Szczeszek, TAURON, turbiny wiatrowe, Warblewo, Wojciech Więcławek
AUTOR
Źródło
media.tauron.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"