Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak bezpiecznie płacić przez internet, przed świętami i nie tylko

Article Image
Firma Mastercard radzi, jak ochronić się przed działaniem internetowych oszustów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas zwiększonej aktywności przestępców, którzy sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody, by wyłudzić pieniądze czy też prywatne dane.

Średnio co kwartał zwiększa się o 30% liczba ataków. Tylko w 2021 roku liczba metod ataków wykorzystywanych przez cyberprzestępców zwiększyła się ponad dwukrotnie. O czym warto pamiętać podczas internetowych zakupów i jak bezpiecznie płacić online?

  • Aktualizuj systemy operacyjne na swoich urządzeniach - aktualizacje instalują ważne, najnowsze funkcje w oprogramowaniu. Dzięki temu system wykrywa luki, ktore istotnie zagrażają bezpieczeństwu urządzenia, a tym samym uniemożliwić przestępcom dostęp do wrażliwych informacji oraz danych finansowych.
  • Nie rób zakupów korzystając z urządzeń, których nie jesteś właścicielem, a także nie podłączaj się do publicznej sieci Wi-Fi - przy płatnościach online warto stosować tylko swoje urządzenia i podłączać się do zaufanych sieci domowych i komórkowych. Nie ślij danych widniejących na karcie płatniczej ani jej zdjęcia osobom postronnym.
  • Robisz zakupy przez urządzenia mobilne? Korzystaj z cyfrowego portfela w telefonie - to bezpieczna, a także wygodna metoda płatności. Mobilny portfel zabezpiecz kodem dostępu (który nie będzie łatwym do odgadnięcia numerem - np. twojego telefonu) lub np. odciskiem palca, skanem twarzy czy tęczówki oka. Dzięki temu nie musisz martwić o to, co się stanie, gdy zapomniesz hasła lub kodu.
  • Kupuj tylko w sprawdzonych sklepach online - sprawdzaj dostępne opinie kupujących i zabezpieczenia strony internetowej. Zweryfikuj właściciela sklepu - określ czy podaje np. aktywny numer telefonu. W ulubionych sklepach możesz skorzystać z rozwiązania: Card-on-file, które poprawia płatności. Dzięki niemu, można bezpiecznie zapisać swoją kartę w e-sklepie, a później skorzystać z niej bez konieczności ponownego wpisywania danych. Dokonanie transakcji może odbyć się tylko jednym kliknięciem.
  • Chroń swe internetowe konta za pomocą uwierzytelnienia wieloczynnikowego, które wymaga potwierdzenia tożsamości przy pomocy co najmniej 2 metod weryfikacji: jeśli jedna z metod zawiedzie (np. nazwa użytkownika czy hasło), oszuści nie będą w stanie spełnić drugiego wymogu uwierzytelniania (np. biometrii), co zastopuje dostęp do kont.

Więcej informacji pod adresem: mastercard.com

Wideo
Firma: MasterCard
Tematyka materiału: cyberbezpieczeństwo, MasterCard, systemy operacyjne, urządzenia mobilne, Wi-Fi, zakupy online
AUTOR
Źródło
mastercard.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"