Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak bezpiecznie płacić przez internet, przed świętami i nie tylko

Firma Mastercard radzi, jak ochronić się przed działaniem internetowych oszustów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas zwiększonej aktywności przestępców, którzy sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody, by wyłudzić pieniądze czy też prywatne dane.
Article Image

Średnio co kwartał zwiększa się o 30% liczba ataków. Tylko w 2021 roku liczba metod ataków wykorzystywanych przez cyberprzestępców zwiększyła się ponad dwukrotnie. O czym warto pamiętać podczas internetowych zakupów i jak bezpiecznie płacić online?

  • Aktualizuj systemy operacyjne na swoich urządzeniach - aktualizacje instalują ważne, najnowsze funkcje w oprogramowaniu. Dzięki temu system wykrywa luki, ktore istotnie zagrażają bezpieczeństwu urządzenia, a tym samym uniemożliwić przestępcom dostęp do wrażliwych informacji oraz danych finansowych.
  • Nie rób zakupów korzystając z urządzeń, których nie jesteś właścicielem, a także nie podłączaj się do publicznej sieci Wi-Fi - przy płatnościach online warto stosować tylko swoje urządzenia i podłączać się do zaufanych sieci domowych i komórkowych. Nie ślij danych widniejących na karcie płatniczej ani jej zdjęcia osobom postronnym.
  • Robisz zakupy przez urządzenia mobilne? Korzystaj z cyfrowego portfela w telefonie - to bezpieczna, a także wygodna metoda płatności. Mobilny portfel zabezpiecz kodem dostępu (który nie będzie łatwym do odgadnięcia numerem - np. twojego telefonu) lub np. odciskiem palca, skanem twarzy czy tęczówki oka. Dzięki temu nie musisz martwić o to, co się stanie, gdy zapomniesz hasła lub kodu.
  • Kupuj tylko w sprawdzonych sklepach online - sprawdzaj dostępne opinie kupujących i zabezpieczenia strony internetowej. Zweryfikuj właściciela sklepu - określ czy podaje np. aktywny numer telefonu. W ulubionych sklepach możesz skorzystać z rozwiązania: Card-on-file, które poprawia płatności. Dzięki niemu, można bezpiecznie zapisać swoją kartę w e-sklepie, a później skorzystać z niej bez konieczności ponownego wpisywania danych. Dokonanie transakcji może odbyć się tylko jednym kliknięciem.
  • Chroń swe internetowe konta za pomocą uwierzytelnienia wieloczynnikowego, które wymaga potwierdzenia tożsamości przy pomocy co najmniej 2 metod weryfikacji: jeśli jedna z metod zawiedzie (np. nazwa użytkownika czy hasło), oszuści nie będą w stanie spełnić drugiego wymogu uwierzytelniania (np. biometrii), co zastopuje dostęp do kont.

Więcej informacji pod adresem: mastercard.com

Wideo
Firma: MasterCard
Tematyka materiału: cyberbezpieczeństwo, MasterCard, systemy operacyjne, urządzenia mobilne, Wi-Fi, zakupy online
AUTOR
Źródło
mastercard.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
cykl Audio Out
1/10 Skuteczność głośnika 80 dB/W/m można ocenić jako:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"