Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

PlayStation 5 - przegląd konsol

Article Image
Premiera PlayStation 5 była tym, na co długo czekali gracze na całym świecie. Do fanów gamingu stopniowo docierały informacje o wydajniejszym procesorze, szybkim dysku SSD, nowym padzie DualSense, a także innowacyjnej bryle i nieszablonowym designie. Wreszcie w 2020 roku można było zobaczyć sprzęt na żywo i wypróbować gry. Od tego czasu podstawowa cena konsoli spadła. Co więcej, pojawiła się nowsza udoskonalona wersja, niedostępna jeszcze w dniu premiery. Co dzisiaj wiadomo na temat PS5? Wyjaśniamy, czy opłaca się kupić konsolę Sony i który wariant wybrać.

Jaka konsola najlepsza? Sony PlayStation, Microsoft Xbox czy Nintendo?

Większość miłośników gamingu, wybierając konsole, bierze pod uwagę przede wszystkim Sony PlayStation 5 oraz Xbox Series. Oba sprzęty zaliczają się do najnowszej (dziewiątej) generacji sprzętu do gier. Obie konsole od lat ze sobą rywalizują, a ich kolejne wersje wychodzą mniej więcej w tym samym czasie (PS3 i Xbox 360, PS4 i Xbox One, a obecnie PS5 i Xbox Series). Jedna i druga konsola zapewnia znakomitą oprawę audiowizualną, porównywalną z możliwościami laptopów gamingowych. Sprzęt naprawdę potrafi wykorzystać potencjał dobrego telewizora 4K, a przy tym szybko ładuje gry (dzięki dyskowi SSD) i potrafi zachwycić przestrzennym dźwiękiem. Nintendo Switch to całkiem inny produkt, choć i na tę konsolę wychodzą najbardziej kultowe gry. Warto brać ją pod uwagę przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy ci na graniu poza domem. Choć to konsola hybrydowa (można ją podłączyć do TV), to jej największą zaletą jest jednak mobilność.

Ostateczny wybór producenta konsoli to sprawa indywidualna. Często dużą rolę odgrywa przyzwyczajenie i sentyment do danej marki. Dodatkowym argumentem z kategorii pragmatycznych będzie kompatybilność gier – te z poprzedniej edycji konsoli zadziałają także na nowszym urządzeniu. Dla Xboksa to standard od dawna, a dla Sony PlayStation – nowość, dostępna dopiero od premiery PS5.

Jaka konsola PS5 najlepsza?

Chcesz wybrać sprzęt od firmy Sony? Być może to dlatego, że nie wyobrażasz sobie, żeby nie grać w Uncharted, Gran Turismo albo God of War dostępne tylko na PS5, a może po prostu lubisz kształt pada czy wygląd obudowy? Niezależnie od powodów takiej decyzji pamiętaj, że masz do wyboru trzy warianty konsoli:

  • PlayStation 5 Slim 1 TB,
  • PlayStation 5 Slim 1 TB Digital Editon,
  • PlayStation 5 Standard 825 GB.

Warto omówić, czym się różnią. Wersja Slim to wariant udoskonalony względem pierwowzoru z 2020 roku. Odchudzona konsola zajmuje mniej miejsca i przede wszystkim mniej waży. Podstawową wersję z napędem przeprojektowano w ten sposób, że waży 3,2 kg zamiast 4,5 kg. To duża zmiana na plus, zważywszy na to, że ma dokładnie taką samą specyfikację techniczną. Druga istotna zmiana to 1 TB miejsca na wbudowanym dysku zamiast 825 GB. A czym jest Digital Editon? Tym mianem określa się konsolę pozbawioną napędu optycznego. Jest tańsza od wersji podstawowej, lecz uniemożliwia odtwarzanie materiałów na fizycznych nośnikach, takich jak Blu-ray. Wybierz ją, jeśli masz szybki internet, a zamiast pudełkowych gier planujesz ściągać je ze sklepu online. Wersja 825 GB występuje w sklepach coraz rzadziej i jest najmniej opłacalna. Główna bolączka tego sprzętu to stosunkowo niewiele miejsca do zapisywania gier. Można jednak okazać się wystarczającym sprzętem dla niedzielnych użytkowników, którzy preferują skromną bibliotekę tytułów i granie tylko od czasu do czasu.

Którą konsolę PS5 wybrać?

Niezależnie od tego, którą konsolę PS5 wybierzesz, będą na niej działać te same gry i kompatybilne będą te same akcesoria. Jeśli jednak masz fundusze, żeby kupić wersję slim, zdecydowanie warto to zrobić dla dodatkowych gigabajtów pamięci.

Zobacz wszystkie dostępne konsole PS5 w sklepie MediaMarkt!

Firma: Sony
Tematyka materiału: Sony PlayStation, Microsoft Xbox czy Nintendo? MediaMarkt, PlayStation 5 Slim 1 TB, PlayStation 5 Slim 1 TB Digital Editon, PlayStation 5 Standard 825 GB
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"