Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Termometr z wyświetlaczem LED

Article Image
Elmax
Układ jest prostym termometrem z wyświetlaczem LED umożliwiającym pomiar temperatury w zakresie od –55°C do +125°C, do jego budowy zastosowano tylko elementy przewlekane oraz gotowy, wodoodporny czujnik temperatury.

Właściwości - termometr z wyświetlaczem LED

  • zakres mierzonych temperatur: –55°C do +125°C
  • aktualizacja wskazań co 2 sek.
  • wodoodporny czujnik DS18B20
  • nie wymaga kalibracji
  • zasilanie: 7...15 VDC / 0,3 A
  • wymiary płytek:
    -wyświetlacz: 59×21 mm (z mocowaniem),
    -płytka główna: 38×37 mm

Opis układu - termometr z wyświetlaczem LED

Schemat ideowy termometru pokazany jest na rysunku 1. Układ powinien być zasilany napięciem stałym o wartości 7...15V dołączonym do złącza POWER. Może to być dowolny zasilacz o wydajności prądowej nie mniejszej niż 200mA. Dioda D1 zabezpiecza układ przed niewłaściwą polaryzacją napięcia wejściowego, natomiast kondensatory C1...C4 pełnią funkcję filtra zasilania. Zewnętrzne napięcie wejściowe jest podawane na stabilizator U1.

Rys.1 Schemat ideowy - termometr z wyświetlaczem LED

Pracą termometru steruje mikrokontroler U2 ATtiny2313 taktowany wewnętrznym sygnałem zegarowym, natomiast rolę czujnika temperatury odgrywa automatycznie rozpoznawany, dowolny układ typu DS1820/18S20/18B20. Układy serii DS18x20 różnią się rozdzielczością pomiaru i sposobem jego zapisu, termometr pracuje prawidłowo z każdym z nich. Po włączeniu zasilania układ automatycznie rozpoznaje, która wersja układu została do niego dołączona.

Sam pomiar temperatury przebiega w sposób standardowy, z użyciem komend dokładnie opisanych w dokumentacji producenta czujników. Wyniki pomiaru temperatury wyświetlane są na czterocyfrowym wyświetlaczu LED. Sterowany jest on w sposób multipleksowy, anody cyfr wyświetlacza zasilane są poprzez tranzystory T1...T4, natomiast katody sterowane są bezpośrednio z portu mikrokontrolera poprzez rezystory ograniczające R6...R13. Pierwsza cyfra wyświetlacza zarezerwowana została do wyświetlania znaku „minus” dla temperatur poniżej zera. Pomiary aktualizowane są co 2 sekundy i wyświetlane z rozdzielczością 0,1°C.

Montaż i uruchomienie - termometr z wyświetlaczem LED

Układ można zmontować na dwóch płytkach drukowanych, których projekt pokazany jest na rys.2. Na płytce drukowanej wyświetlaczy umieszczone zostały dwa niewielkie „uszka” ułatwiające przymocowanie termometru. Montaż układu jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów. Przebiega on w sposób standardowy: warto zaczynać od elementów najmniejszych, a kończyć na największych.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płytkach drukowanych

Po zmontowaniu obydwu płytek należy połączyć je ze sobą za pomocą kątowej listwy szpilek goldpin. Kolejnym etapem jest dołączenie czujnika temperatury. Do tego celu należy użyć złącza śrubowego: biały przewód czujnika dołączamy do styku oznaczonego 1W, a czarny wraz z czerwonym łączymy razem i dołączamy do styku oznaczonego GND. Sposób dołączenia czujnika temperatury ilustruje fotografia.

Sposób dołączenia czujnika temperatury widok 1
Sposób dołączenia czujnika temperatury widok 2
Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1–R5, R14:
4,7kΩ (żółty-fioletowy-czerwony-złoty)
R6–R13:
100Ω (brązowy-czarny-brązowy-złoty)
Kondensatory:
 
C1, C2:
100nF (może być oznaczony 104)
C3, C4:
100uF !
Półprzewodniki:
 
D1:
1N4007 !
T1–T4:
BC557 !
U1:
7805 !
U2:
ATtiny2313 (zaprogramowany) !
U3:
DS18B20 MOD (czujnik w obudowie) !
DISP1:
wyświetlacz LED-AF5643 (kolor dowolny)
Pozostałe:
 
Listwa goldpin kątowa 14 szpilek
 
VCC, 1W:
złącza śrubowe
Galeria
Firma:
Tematyka materiału: DS18B20
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2015
Udostępnij
Powiązane treści
Powiązane treści
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"