Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wyświetlacz na matrycy diod LED

Article Image
Elmax
Pełny tytuł tego projektu, to wyświetlacz wykonany w oparciu o matrycę punktów (diod LED) z możliwością przewijania obrazu i wykorzystujący sterownik z mikrokontrolerem serii STM32. Wyświetlacze tego typu zyskują dużą popularność w branży reklamowej. Projekt, który tu prezentujemy potrafi wyświetlać informację wprost z twojego smartfona wykorzystując łącze bezprzewodowe.

W tym celu wykorzystano moduł Bluetooth HC-05. Cały system koordynuje mikrokontroler rodziny STM32. Software w nim zawarty musi zaprogramować współpracujące komponenty. Musi także odczytać informację z modułu Blutooth i przesłać ją do drivera, który obsłuży wyświetlacz graficzny złożony z kilku paneli matrycy, złożonych z kolorowych diod LED. Funkcja przewijania obrazu pozwala na wyświetlenie większej ilości informacji aniżeli statycznie mieści się w ramach rozdzielczości wyświetlacza graficznego. „Scrolling” obrazu realizowany jest też programowo. Płytka z mikrokontrolerem STM32 nosi nazwę Blue Pill i zawiera mikrokontroler STM32F103C8T6. To wydajny procesor w architekturze trzydziestodwu bitowej z szybkim zegarem, z rdzeniem ARM Cortex M3. To procesor firmy STMicroelectronics predysponowany do aplikacji wymagających dużych mocy obliczeniowych, a równocześnie oszczędnych w zakresie mocy zasilania. Matryce LED-owe są powszechnie spotykane na dworcach kolejowych czy lotniskach. Wyświetlają bieżący czas oraz godziny przyjazdu i odjazdu pociągów. To samo na lotniskach, oczekiwania i potrzeby w zakresie szeroko rozumianych wyświetlaczy są te same. 

Bieżący projekt to wyświetlacz o mniejszych rozmiarach, aczkolwiek w zakresie obsługującej go elektroniki nie ustępuje przytoczonym wyżej aplikacjom. Prototyp wykonany przez autora pokazuje zdjęcie.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: STM32F103C8T6, Blue Pill, ARM Cortex M3, LED, Bluetooth HC-05, MAX7219
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"