- Kontrola koloru i natężenia światła za pomocą interfejsu Bluetooth i aplikacji dla systemu Android.
- Możliwość pracy automatycznej (płynna zmiana koloru) lub sterowania ręcznego.
- Paleta 16,7 miliona kolorów.
- Mikrokontroler STM32F103C8T6, moduł BTM-222.
- Dwa niezależne kanały sterujące pracą diod/taśm RGB.
- Maksymalny prąd obciążenia ok. 10 A (większy po zastosowaniu radiatora).
- Napięcie zasilające: 12 V DC (wyższe po zmianie stabilizatora).
Oświetlenie LED zyskuje coraz większą popularność. Obniżenie cen taśm LED sprawiło rosnące zainteresowanie, są one szeroko stosowane nie tylko w drogich apartamentach czy inteligentnych domach. Rosnące konstrukcjami tego typu podyktowane jest przede wszystkim możliwością uzyskania atrakcyjnych wizualnie efektów rozproszenia światła i uzyskania efektownego podświetlenia elementów mebli lub ścian na całej długości. Oczywiście, duże znaczenie ma przy tym aspekt ekonomiczny, ponieważ – jak dobrze wiemy – diody LED wymagają do zasilania znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki.
Już jakiś czas temu myślałem o wykonaniu systemu oświetlenia opartego na taśmach z diodami RGB i dlatego postanowiłem zaprojektować sterownik trójkolorowych diod LED z interfejsem użytkownika w postaci aplikacji uruchomionej na smartphonie z systemem Android. Takie rozwiązanie bardzo upraszcza część sprzętową, która składa się wyłącznie z trzech bloków:
- Modułu Bluetooth zapewniającego komunikację z aplikacją Android.
- Modułu sterującego opartego na mikrokontrolerze z rdzeniem ARM Cortex-M3 firmy ST.
- Modułu wykonawczego z 6 tranzystorami MOSFET-N sterowanych sygnałami PWM generowanymi przez mikrokontroler.
Trójkolorowe diody RGB świecą w dowolnie wybranym kolorze. Kodowanie intensywności świecenia każdego koloru z rozdzielczością 8-bitową umożliwia uzyskanie ponad 16,7 miliona kombinacji. Daje to możliwość precyzyjnego ustawienia barwy. Jest to niewątpliwie ogromna przewaga nad typowymi diodami jednokolorowymi. Ponadto, w zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu zdecydowałem się na wykonanie dwóch niezależnych kanałów, co umożliwia zasilanie dwóch diod/taśm RGB.
Przy wybieraniu taśm RGB należy zwrócić uwagę na obudowy diod LED oraz ich gęstość ich rozmieszczenia na taśmie. Zwykle taśmy są wykonane z diod w obudowie 3528 lub 5050. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że dioda 5050 jest zbudowana z trzech odseparowanych od siebie struktur diod LED zintegrowanych wewnątrz jednej obudowy. Ponadto, ta obudowa jest prawie dwa razy większa, co ułatwia odprowadzanie ciepła. Dzięki wymienionym właściwościom, taśma zbudowana z tych diod może świecić jaśniej i jest przy tym trwalsza.
Typowo, w handlu są oferowane taśmy mające 30 lub 60 diod na metr. Zdecydowałem się na wersję z 60 diodami, mimo iż obawiałem się problemów z odprowadzaniem ciepła. Przykleiłem je do metalowej ramy łóżka, dzięki czemu przy prądzie 3 A diody zbytnio się nie nagrzewają. Myślę, że przy braku metalowych profili i maksymalnym prądzie zasilania wynoszącym 6 A diody mogłyby z łatwością przekroczyć temperaturę 60°C.