Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Inteligentny robot, który rozpoznaje i wita gości, a także potrafi marzyć

Article Image
Elmax
Sztuczna inteligencja trafia pod strzechy. Prezentowany tu projekt to jedyny w swoim rodzaju inteligentny robot. Rozpoznaje twarze ludzi i przywita gości. Potrafi także generować obrazy na wzór ludzkich marzeń sennych. Czy faktycznie? Ciekawe!

Wydaje się, że pewne cechy przypisane istotom ludzkim, są „nie do podrobienia”. Potrafimy nie tylko rozpoznawać twarze, ale też uczucia i emocje. Potrafimy mówić i marzyć. To cechy obce robotom i maszynom, niezależnie jak wydajne procesory w nich siedzą. Sztuczna inteligencja zawsze pozostanie „sztuczna”, a robot pozostanie maszyną. Ale jak definiować inteligencję? I czy jest ona zarezerwowana tylko dla ludzi? Czy na pewno jesteśmy inteligentniejsi od robotów? Czy robot może posiąść cechy ludzkie?

A jeśli potrafimy konstruować inteligentne maszyny, to jak ich używać? Jak z nich korzystać? Czy taki robot może być twoim asystentem lub sekretarką w pracy? Czy jako opiekun dla dzieci lub osób starszych? Czy taki robot zastąpi człowieka w recepcji hotelu i mile przywita każdego gościa? Okazuje się, że wiele zajęć można zlecić takiej „inteligentnej maszynie”. 

Od Red. EdW: Czy dzięki temu życie ludzi jest lepsze i łatwiejsze? Czy roboty wykonają za nas prace, a my jesteśmy szczęśliwsi? To „inna para kaloszy”, gdyż trudno postawić jednoznacznie twierdzącą odpowiedź na tego typu pytania. 

Choć inteligentne maszyny są już rzeczywistością, nie są jak do tej pory powszechne i są to urządzenia bardzo kosztowne. 

Od Red. EdW: Nie są też bynajmniej wszechstronne, a ukierunkowane na wąski zakres zadań. Aczkolwiek nieraz trudno się zorientować, czy rozmawiasz przez telefon z człowiekiem, czy ze sztuczną inteligencją.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Raspbery Pi 4B, kamera, deep dream, rozpoznawanie twarzy, Face Recognition, Dlib, eSpeak, OpenCV, Keras, Python, Caffe, Protobuf, PsyCam
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"