Opisywany projekt stworzony został przez Fundację Raspberry Pi, jako prezentacja ciekawego wykorzystania tego komputera jednopłytkowego. Każdy może skonstruować zaprezentowaną stację pogodową lub też wykorzystać poszczególne elementy, aby zintegrować je ze stacją pogodową własnego projektu. Projekt pokazuje, jak podłączone i oprogramowane są poszczególne sensory, więc nadaje się także dla osób, które wcześniej nie miały zbyt wielkiego doświadczenia z Raspberry Pi, programowaniem w Pythonie czy systemem operacyjnym Linux.
Co będzie potrzebne
Na rynku dostępnych jest wiele sensorów, które można wykorzystać do konstrukcji stacji meteorologicznej. Nie ma konieczności wykorzystywania dokładnie tych samych układów, jakie użyte są w tym projekcie, jednakże, jeżeli zmienimy wykorzystywane sensory, może wystąpić konieczność wprowadzenia zmian do bibliotek i programów napisanych w Pythonie, które zaprezentowane są poniżej.
O wyborze konkretnych sensorów w tego rodzaju projektach decyduje szereg cech, takich jak dostępność, koszty, wsparcie dla Linuksa i Pythona (które przekłada się na łatwość implementacji) oraz niezawodność i dokładność pomiaru. Nie oznacza to, że elementy wymienione poniżej są najtańsze albo najdokładniejsze – to kompromis pomiędzy tymi cechami, ze szczególnym uwzględnieniem prostoty implementacji i dobrego wsparcia dla Raspberry Pi. Jeżeli w naszym projekcie co innego jest najważniejsze, to możemy dobrać inne sensory.
W tym projekcie wykorzystano następujące sensory:
- Scalony sensor ciśnienia, temperatury i wilgotności BME280.
- Termometr elektroniczny DS18B20 (jako zewnętrzna sonda do pomiaru temperatury gruntu).
- Anemometr, anemoskop, pluwiometr z wyjściem RJ11 i pasujące gniazdka.
- Przetwornik analogowo-cyfrowy MCP3008.
Oprócz wymienionych powyżej elementów przydatna będzie wodoszczelna obudowa – tę dobrać można we własnym zakresie, aby zmieścił się w niej moduł Raspberry Pi wraz z wszystkim modułami. Wszystko uzależnione jest od tego, jakie sensory wykorzystamy i w jaki sposób podłączymy je z używanym komputerem.