Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jaka jest różnica między Arduino a Raspberry Pi?

Article Image
Elmax
Prawdopodobnie szukasz odpowiedzi na pytanie jaka jest różnica między Arduino a Raspberry Pi. Oto odpowiedź!

Wiele wiodących projektów wymaga użycia płytek uruchomieniowych, są one kręgosłupem nowoczesnej elektroniki. To, którą płytkę należy użyć i gdzie, jest tym, o czym musisz wiedzieć. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, którą płytkę wybrać - Arduino czy Raspberry Pi.

Arduino

Arduino to płytka główna z mikrokontrolerem, która stanowi platformę do budowania systemów sprzętowych i programowych. Jest uważana za jeden z komponentów w komputerze. Arduino wykonuje zadania o niskiej inteligencji i może wykonywać tylko jeden program w tym samym czasie.

Taki jak na przykład:

 • otwieranie bramy garażowej,
 • odczyt temperatury,
 • robot do ochrony domu,
 • alarm przeciwwłamaniowy.

Arduino nie działa w oparciu o system operacyjny. Arduino jest bardzo prostą płytką główną. Nie można do niej podłączyć żadnych urządzeń zewnętrznych i zawiera tylko niewielką ilość pamięci. Nie ma wejścia na klawiaturę, myszkę, ani wyjścia wideo.

Raspberry Pi

Raspberry Pi jest powszechnie znany jako ogólnego przeznaczenia pełnoprawny komputerz i może wykonywać zadania jak pulpit PC. Raspberry Pi jest używany do wykonywania procesów wyższego poziomu i może realizować wiele zadań w tym samym czasie.

Może służyć na przykład do:

 • projektowania robota, który wykonuje wiele zadań,
 • wykonywania intensywnych obliczeń,
 • uruchomienia serwera internetowego.

W przeciwieństwie do Arduino, Raspberry Pi działa na systemie operacyjnym "Linux", który został specjalnie zaprojektowany dla niego i jest znany jako Rasbian (od sierpnia 2020 roku oficjalny system operacyjny nosi nazwę Raspberry Pi OS). Jednak inne systemy operacyjne, takie jak Windows 10 w wersj ARM lub Android mogą być również zainstalowane na Raspberry Pi.

W Raspberry Pi, możnliwa jest interakcja programu z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak klawiatura i mysz, a także można podłączyć wyświetlacz. Możesz łatwo uzyskać dostęp do wejścia/wyjścia pinów i można podłączyć wszystkie rodzaje urządzeń, w tym brzęczyki lub cokolwiek zechcesz.

Zalety używania Arduino

 1. Interfejs z urządzeniami elektronicznymi jest bardzo prosty, a samo kodowanie jest znacznie prostsze niż w przypadku maliny. Nie ma potrzeby tworzenia rozwiązań sieciowych.
 2. Działa w szerokim zakresie napięć i wymaga mniejszej mocy.
 3. Arduino może być łatwo włączone lub wyłączone bez ryzyka uszkodzenia.
 4. Jest znacznie tańsze niż Raspberry Pi.
 5. Proste projekty, takie jak budowa systemu automatyki domowej są znacznie łatwiejsze z Arduino.
 6. Nie ma Linuxa i dodatkowego oprogramowania.

Zalety używania Raspberry Pi

 1. Jest bardziej złożony i może wykonywać intensywne zadania, takie jak budowanie złożonego robota lub włączanie i wyłączanie setek świateł w równych odstępach czasu, lub jeśli uruchamiasz serwer WWW to Raspberry Pi jest konieczne.
 2. Dostęp do sieci jest możliwy przez port Ethernet obecny w chipie. Można również uzyskać dostęp do Internetu przez Bluetooth lub Wi-Fi.
 3. Raspberry Pi jest 40 razy szybsze niż Arduino.
 4. Nie musisz tracić czasu na przechodzenie przez języki programowania, wszystko czego potrzebujesz to podstawowa wiedza z zakresu elektroniki.

Artykuł What is Difference Between Arduino and Raspberry Pi |Solution opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronicslovers.com.

Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicslovers.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"