W tym projekcie użyto płyty głównej Raspberry Pi 4 do przetwarzania wideo i uzyskiwania miejsca, gdzie patrzymy oraz Raspberry Pi Pico do bezprzewodowego łączenia się z głównym Raspberry pi w celu kontroli urządzeń elektronicznych tylko patrząc na nie.
Lista elementów do kupienia znajduje się poniżej.
Kodowanie
Do połączenia się z RPi Pico za pomocą Bluetooth HC-05 użyto modułu pyserial. Należy ustawić szybkość transmisji oraz nazwę portu szeregowego Bluetooth.
Następnie w warunku if wykorzystujemy połączenie szeregowe do wysłania komendy przełączającej przekaźnik urządzenia na które patrzymy.
Kodowanie Raspberry Pi Pico
Następnie trzeba utworzyć kod dla Raspberry Pi Pico tak, że będzie łączyć się z głównym Raspberry Pi i bezprzewodowo kontrolować urządzenie, na które patrzymy. Należy używać micropython dla Raspberry Pi Pico. USART jest używane do komunikacji z modułem bluetooth HC 05, a następnie za pomocą warunku if sprawdzane są komendy do przełączania przekaźnika podłączonych urządzeń. Następnie trzeba zapisać kod jako main.py do Raspberry Pi Pico.
Połączenie
Trzeba podłączyć HC05 i Pico i moduł przekaźnika zgodnie z poniższym rysunkiem. Potem podłączyć pin COM przekaźnika do jednego z przewodów urządzenia elektronicznego, a pin NO do przewodu pod napięciem z zasilacza. Drugi przewód urządzenia elektrycznego do przewodu sieciowego zasilacza.
Uwaga: Należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z zasilaczem AC niewłaściwe podłączenie może spowodować porażenie prądem i zwarcie.
Testowanie
Należy podłączyć Raspberry Pi Pico do zasilacza 5 V DC i podłączyć Raspberry pi 4 z kamerą zamontowaną na okularach z baterią 5 V a potem uruchomić kod “iotoneye.py” na Raspberry Pi 4. Skorzystaj z telewizora i sprawdź czy wszystko działa poprawnie. Kiedy spojrzysz na telewizor to automatycznie się włączy lub wyłączy.
Gratulacje, właśnie zrobiłeś urządzenie IoT, które pozwala kontrolować rzeczy jedynie patrząc na nie.