Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Patrz i kontroluj za pomocą RPi Pico

Article Image
Elmax
Kontrolowanie rzeczy poprzez samo patrzenie na nie brzmi jak science-fiction lub magia, ale jest to możliwe za pomocą bezprzewodowego systemu IoT z użyciem Raspberry Pi Pico.

W tym projekcie użyto płyty głównej Raspberry Pi 4 do przetwarzania wideo i uzyskiwania miejsca, gdzie patrzymy oraz Raspberry Pi Pico do bezprzewodowego łączenia się z głównym Raspberry pi w celu kontroli urządzeń elektronicznych tylko patrząc na nie.

Lista elementów do kupienia znajduje się poniżej.

Wykaz elementów
Liczba
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić

Kodowanie

Do połączenia się z RPi Pico za pomocą Bluetooth HC-05 użyto modułu pyserial. Należy ustawić szybkość transmisji oraz nazwę portu szeregowego Bluetooth.

Następnie w warunku if wykorzystujemy połączenie szeregowe do wysłania komendy przełączającej przekaźnik urządzenia na które patrzymy.

Kodowanie Raspberry Pi Pico

Następnie trzeba utworzyć kod dla Raspberry Pi Pico tak, że będzie łączyć się z głównym Raspberry Pi i bezprzewodowo kontrolować urządzenie, na które patrzymy. Należy używać micropython dla Raspberry Pi Pico. USART jest używane do komunikacji z modułem bluetooth HC 05, a następnie za pomocą warunku if sprawdzane są komendy do przełączania przekaźnika podłączonych urządzeń. Następnie trzeba zapisać kod jako main.py do Raspberry Pi Pico.

Połączenie

Trzeba podłączyć HC05 i Pico i moduł przekaźnika zgodnie z poniższym rysunkiem. Potem podłączyć pin COM przekaźnika do jednego z przewodów urządzenia elektronicznego, a pin NO do przewodu pod napięciem z zasilacza. Drugi przewód urządzenia elektrycznego do przewodu sieciowego zasilacza.

Uwaga: Należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z zasilaczem AC niewłaściwe podłączenie może spowodować porażenie prądem i zwarcie.

Testowanie

Należy podłączyć Raspberry Pi Pico do zasilacza 5 V DC i podłączyć Raspberry pi 4 z kamerą zamontowaną na okularach z baterią 5 V a potem uruchomić kod “iotoneye.py” na Raspberry Pi 4. Skorzystaj z telewizora i sprawdź czy wszystko działa poprawnie. Kiedy spojrzysz na telewizor to automatycznie się włączy lub wyłączy.

Gratulacje, właśnie zrobiłeś urządzenie IoT, które pozwala kontrolować rzeczy jedynie patrząc na nie.

Wideo
Do pobrania
Download icon Patrz i kontroluj za pomocą RPi Pico - kod źródłowy

Artykuł RPi Pico IoT On EYE opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronicsforu.com.

Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"