- dwa tryby pracy: generator lub wobulator,
- wyjście sygnału sinusoidalnego i prostokątnego,
- regulacja częstotliwości w zakresie od 1 Hz do 40 MHz, z krokiem regulowanym w zakresie od 1 Hz do 1 MHz,
- regulacja poziomu wyjściowego sygnału sinusoidalnego za pomocą potencjometru,
- możliwość zastosowania jednego z dwóch dostępnych na rynku, gotowych modułów generatorów DDS z chipem AD9850.
Zaprogramowanie mikrokontrolera
Mikrokontroler (U10) jest montowany od strony wyświetlacza LCD. Jeśli nie korzystamy z zaprogramowanego MCU, to nowy układ można zaprogramować za pomocą programatora z gniazdem DIP28. Może to być popularny i niedrogi programator USBASP, który dobrze współpracuje m.in. z równie popularnym programem avrdude.
W pierwszych linijkach pliku AVT-5980.c, znajdującego się w kodzie źródłowym do tego projektu, zawarto także gotowe linijki poleceń programu avrdude, potrzebne do zaprogramowania mikrokontrolera. Najpierw należy ustawić bity konfiguracyjne mikrokontrolera zgodnie z rysunkiem 9 (wygenerowanym na stronie: eleccelerator.com). Następnie należy wgrać do układu zawartość pliku mainfile.hex (dostępny także w materiałach do tego projektu). W przypadku wprowadzenia własnych modyfikacji kod całego projektu należy ponownie skompilować.
Po zainstalowaniu mikrokontrolera montujemy nad nim tymczasowo wyświetlacz LCD (U11), łączymy elektrycznie obie PCB, a następnie do płytki głównej podłączamy zasilanie 12 V. Po włączeniu zasilania na LCD powinniśmy ujrzeć ekran powitalny, widoczny na fotografii tytułowej. Na tym etapie za pomocą potencjometru PR2 warto dokładnie wyregulować kontrast wyświetlacza LCD. Po wyłączeniu zasilania montujemy wybrany moduł generatora DDS (tylko jeden z dwóch - U5 lub U6!). Obrysy modułów na górnej stronie płytki głównej pomogą w prawidłowym umiejscowieniu modułu w przygotowanym do tego celu gnieździe. Po ponownym włączeniu zasilania powinna zaświecić się także dioda LED, umieszczona na module DDS.