- dwa tryby pracy: generator lub wobuloskop,
- wyjście sygnału sinusoidalnego i prostokątnego,
- regulacja częstotliwości w zakresie od 1 Hz do 40 MHz, z krokiem od 1 Hz do 1 MHz,
- regulacja poziomu wyjściowego sygnału sinusoidalnego za pomocą potencjometru,
- możliwość zastosowania jednego z dwóch dostępnych na rynku, gotowych modułów generatorów DDS z chipem AD9850.
Właściwości urządzenia
Opisany projekt generatora bazuje na gotowych modułach z popularnym układem scalonego syntezera DDS typu AD9850 produkcji Analog Devices. Moduły te są taktowane zegarem 125 MHz, pochodzącym ze stabilizowanego termicznie generatora kwarcowego OCXO, umieszczonego na module. Znaczącym atutem tego właśnie projektu jest możliwość alternatywnego zastosowania jednego z dwóch wymienionych modułów DDS.
Urządzenie wyposażono we wzmacniacz szerokopasmowy dla analogowego sygnału sinusoidalnego, o wzmocnieniu napięciowym Ku=12 dB w 3-decybelowym paśmie przynajmniej do 30 MHz i impedancji wyjściowej 50 Ω. Także wyprowadzenie sygnału cyfrowego o poziomach logicznych 0/5 V ma bufor o impedancji wyjściowej 50 Ω. Bufor ten można programowo wyłączyć w celu obniżenia poziomu zakłóceń tła sygnału analogowego (sinusoidalnego). Zastosowanie zestandaryzowanej impedancji wyjściowej 50 Ω jest wygodne we współpracy z innymi urządzeniami (głównie radiokomunikacyjnymi) a także umożliwia poprawne przekazywanie sygnałów na zewnątrz urządzenia z użyciem przewodów koncentrycznych o tej samej impedancji falowej.
Po przejściu przez ekrany inicjujące pracę urządzenia przechodzimy do wyboru jednego z dwóch trybów jego pracy. Pierwszy z nich to zwykły tryb generatora. Częstotliwość roboczą Fg synchronicznych sygnałów: sinusoidalnego i prostokątnego, można regulować w zakresie od 1 Hz do 40 MHz z minimalnym krokiem dFg=1 Hz, przy czym dostępne kroki regulacji to: 1 Hz, 2 Hz, 5 Hz, 10 Hz, 20 Hz, 50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz, 5 kHz, 10 kHz, 20 kHz, 50 kHz, 100 kHz, 200 kHz, 500 kHz oraz 1 MHz. Natomiast poziom wyjściowy sygnału sinusoidalnego można płynnie regulować za pomocą potencjometru obrotowego, umieszczonego na przednim panelu urządzenia. Jego wartość Vout (w jednostkach [Vp-p]) jest prezentowana na ekranie LCD 16×2, poniżej nastawionej częstotliwości pracy Fg.
Krok strojenia dFg można zmieniać na drugim ekranie obsługi generatora, dostępnym (cyklicznie) po naciśnięciu wbudowanego przycisku enkodera. Drugi tryb pracy urządzenia to tryb wobulatora. W tym trybie można ustawiać cztery parametry pracy:
- częstotliwość minimalną Fl,
- częstotliwość maksymalną Fh,
- krok strojenia (regulacji częstotliwości) dFg,
- szybkość (częstotliwość) wobulacji Fw,
- amplitudę sinusoidalnego napięcia wyjściowego Vout.
Częstotliwości graniczne oraz krok ich regulacji mogą przyjmować wartości analogiczne, jak w przypadku generatora, natomiast szybkość (częstotliwość) wobulacji Fw można regulować w zakresie od 4 do 10 Hz z krokiem 2 Hz. Wobulator pracuje poprzez cykliczne generowanie liniowo narastających 256 wartości częstotliwości z przedziału od Fl do Fh. Towarzyszy temu wytwarzanie narastającego liniowo, piłokształtnego sygnału odchylania poziomego dla oscyloskopu z wejściami i trybem pracy „X/Y”. Sygnał ten może być używany także do wyzwalania (opadającym zboczem) procesu kreślenia przebiegu „Y” w oscyloskopach pozbawionych opcji pracy „X/Y”. Częstotliwość Fw jest parametrem o tyle istotnym, że determinuje zarówno częstotliwość odświeżania kreślonej charakterystyki Y=f(X), jak i tempo pobudzania wejścia i skanowania wyjścia badanego układu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ czas ustalania odpowiedzi częstotliwościowej niektórych układów może być znaczny i – w związku z tym – wymagać bardzo powolnego skanowania wyjścia (podobne zagadnienie dotyczy sond analizujących poziom sygnału wyjściowego badanego układu). Sposób realizacji układowej i programowej oraz praktyczną obsługę zarówno generatora, jak i wobulatora opisano szczegółowo w dalszej części artykułu.