Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Generator sygnałowy z możliwością skanowania oraz modulacji AM i FM, część 2

Article Image
Elmax
W poprzednim numerze EdW rozpoczęliśmy opis generatora sygnału RF. To idealny podstawowy przyrząd testowy dla każdego zainteresowanego radiotechniką: ma duże możliwości, ale jest tani i dość łatwy do zbudowania. Żadna z jego części nie jest też zbyt trudna do zdobycia. A teraz zabierzmy się do jego budowy – i uruchomienia. Podamy także instrukcje, jak z niego korzystać oraz kilka wykresów osiągów i parametrów.

Generator sygnałowy zbudowany jest na jednej dwustronnej płytce drukowanej o kodzie 04106191 i wymiarach 152,5×102 mm. Większość górnej (po stronie elementów) powierzchni została zalana obwodem masy w celu dodatkowego ekranowania. W konstrukcji generatora sygnałowego nie są używane żadne elementy SMD, dzięki czemu jest on stosunkowo łatwy w budowie.

Zacznij od zamontowania wszystkich rezystorów. Każdy przed umieszczeniem go w otworach PCB najlepiej sprawdzić za pomocą multimetru cyfrowego ustawionego do pomiaru rezystancji, w przypadku kolorowych pasków niektóre mogą być trudne do odróżnienia (np. brązowy może wyglądać jak czerwony lub jak pomarańczowy). Nie zapomnij o rezystorze 47 Ω schowanym pod S4! Zwróć uwagę, że 3 rezystory 10 kΩ po prawej stronie podstawki IC1 lutowane są nietypowo, pionowo, naprzemiennie.

Kolejno zamontuj diody D1 i D2, upewniając się, że są zorientowane tak, jak pokazano. Następnie zamontuj podstawkę dla IC1, tak aby jej wycięcie było skierowane do góry płytki. 

Teraz dopasuj kondensatory ceramiczne i foliowe MKT, których kierunek montażu może być dowolny. Dokładnie sprawdzaj ich wartości. Jeden kondensator 100 nF jest schowany pod S4. Po wlutowaniu potencjometru montażowego VR1 przychodzi kolej na tranzystory w obudowie plastikowej Q1, Q2, Q4 i Q5. Q4 to inny typ niż pozostałe trzy, opis lutowania będzie dalej. 

Następnie przylutuj do płytki listwę kołkową 2×3-pin (CON3) oraz dwuszpilkowe fragmenty listwy kołkowej jako CON4 i JP1, potem gniazdo zasilania (CON1), kolejno montuj kondensatory elektrolityczne. Są one spolaryzowane; w każdym przypadku dłuższa końcówka musi trafić do otworu oznaczonego „+” na PCB. Pasek na obudowie kondensatora wskazuje końcówkę ujemną, co umożliwia kontrolę prawidłowości montażu również po wlutowaniu.

Zamontuj trzy zwierne przyciski, ze ścięciem na obudowie, upewniając się przed lutowaniem, że ich wyprowadzenia są wciśnięte do końca w płytkę. S3 jest czerwony, a S1, S2 są czarne. Masz teraz prawie wystarczającą ilość zamontowanych komponentów do przetestowania zasilania. 

Zaleca się dołączenie stabilizatora napięcia REG1 do obudowy jako radiatora, ale tej jeszcze nie mamy. Prowizorycznie, najłatwiej to zrobić następująco: przylutuj 3 odcinki po 25 mm izolowanego, najlepiej o różnych kolorach przewodu do końcówek REG1 po ich uprzednim skróceniu o ok. połowę, miejsca lutowania zabezpiecz rurką termokurczliwą o małej średnicy do izolacji połączeń lutowanych. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: GENERATOR SYGNAŁÓW RF, AM, FM, CW, HF, VHF, NB, WB, BC, ZAKRES CZĘSTOTLIWOŚCI 100 KHZ…50 MHZ I 70 MHZ…120 MHZ, AD9850 , ATmega328P
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"