- w zależności od typu przekaźnika SSR przystosowany jest do przełączania prądu stałego lub przemiennego, przy maksymalnym przełączanym prądzie 2...6 A,
- zakres dla napięcia stałego: 3...60 VDC,
- zakres dla napięcia zmiennego (24...280 VAC) z funkcją przełączania w "zerze",
- moduł wyposażono w trójpozycyjny przełącznik SW umożliwiający ręczne sterowanie.
Budowa i działanie
Elementem wykonawczym jest moduł SSR firmy Anly typu ASR-0xxx, który w zależności od typu, przystosowany jest do przełączania prądu stałego (3...60 VDC) lub zmiennego (24...280 VAC) z funkcją przełączania w "zerze", przy maksymalnym przełączanym prądzie 2...6 A. Przekaźniki wykonane są w formie zalewanego bloku i są zamienne mechanicznie. SSR dla łatwej identyfikacji różnią się kolorem obudowy, niebieska dla DC i czarna dla AC. W tabeli 1 zostało pokazane zestawienie parametrów umożliwiających dobór w zależności od współpracującego obciążenia.
Przekaźnik SSR sterowany jest sygnałem REL, który po buforowaniu bramką U1 steruje tranzystorem Q1. Dioda LD1 OUT sygnalizuje wyzwolenie "cewki" SSR. Moduł wyposażono w trójpozycyjny przełącznik SW umożliwiający ręczne sterowanie SSR, szczególnie przydatne podczas uruchamiania lub usuwania usterek w sterowaniu obciążeniem. W pozycji AUTO sygnał REL steruje bezpośrednio aktywacją przekaźnika, w pozycji OFF przekaźnik jest wyłączony, a w pozycji ON załączony, niezależnie od sygnału REL. Jednocześnie druga para styków SW służy do sygnalizacji "ręcznego" sterowania SSR, którą można zastosować do rejestrowania manipulacji przy obciążeniu. W położeniach ON i OFF sygnał MA przyjmuje stan niski, co dodatkowo sygnalizowane jest świeceniem LD2 MAN.
Moduł pracuje poprawnie zasilany 3,3...5 V, buforowanie SSR umożliwia sterowanie modułu nawet w wyjść o niewielkiej obciążalności, gdyż obciążeniem jest tylko bramka LVC i rezystor R3 100 kΩ, wymuszający stan niski na wejściu podczas przełączania styków SW.