Wentylatory wspomagające, montowane w instalacji u wylotów najdalszych szybów można łatwo zainstalować w każdym z problematycznych pomieszczeń. Dzięki opisanemu projektowi można nie tylko zbudować własny moduł wentylatorów, ale także kontroler do nich, co sprawi, że ich działanie będzie w pełni kontrolowane.
Projekt zawiera powszechnie dostępne i niedrogie wentylatory do obudów PC. Mała płytka drukowana z mikroprocesorem zapewniają inteligentną kontrolę. Kiedy piec lub klimatyzator nadmuchuje, odpowiednio, ciepłe lub chłodne powietrze do pomieszczenia, Ventbot automatycznie włącza wentylatory, aby zapewnić zwiększenie przepływu powietrza w odległych krańcach instalacji. Kiedy piec lub klimatyzator przestaje dmuchać, Ventbot wyłącza wentylatory, aby nie zużywały one niepotrzebne energii i nie hałasowały. Po zbudowaniu i zainstalowaniu można wentylatory po prostu skonfigurować i o nich zapomnieć.
Projekt zawiera wiele ciekawych rozwiązań. Jest dostępny na licencji open-source, więc można jego elementy stosować do innych zastosowań, a także dowolnie modyfikować układ, aby dopasować go do swoich potrzeb. Aby to ułatwić, autor konstrukcji przygotował precyzyjny i dokładny opis systemu, aby ułatwić ewentualne modyfikacje. Dodatkowo, podejście to sprawia, że system będzie łatwiej skonstruować również amatorom, czy osobom, które nie mają za wiele do czynienia z mikrokontrolerami.
Do wykonania systemu, oprócz podstawowej umiejętności lutowania potrzebny będzie dostęp do drukarki 3D, jak i umiejętność jej obsłużenia. System wymaga wydrukowania kilku elementów, aby zamontować wentylatory w kanale wentylacyjnym, a także by umocować elementy sterujące. Dodatkowo, potrzebna jest też elementarna umiejętność obsłużenia komputera z Arduino IDE - środowisko to potrzebne będzie do załadowania oprogramowania układowego na płytkę. Oprogramowanie jest już napisane przez autora i poza elementami do konfiguracji, nie wymaga żadnej znajomości programowania w Arduino.
Potrzebne elementy
Lista materiałów potrzebnych do skonstruowania systemu wygląda na długą i skomplikowaną, co może być nieco zniechęcające. Jest tak, dlatego, że podczas kompletowania poszczególnych części należy przemyśleć pewne opcje projektowe. Dlatego też, wraz z listą poszczególnych elementów zawarto ich opis oraz szereg innych informacji przydatnych podczas realizacji projektu. Zanim przystąpimy do kompletowania elementów czy tym bardziej do budowy układu, należy wszystko dobrze rozplanować. W przeciwnym razie można zmarnować pieniądze, kupując rzeczy, których nie potrzebujemy do realizacji projektu, a tego nikt nie chce. Przyjrzyjmy się, zatem, jak poszczególne elementy do siebie pasują.
Podstawą całego sterownika jest płytka drukowana, na której zainstalowane zostaną wszystkie elementy. Jednym z kluczowych elementów jest moduł z mikrokontrolerem ESP32. Po załadowaniu do jego pamięci firmware, układ ten będzie zarządzał pracą całego systemu.