Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ściemniacz nowoczesnego oświetlenia zasilanego z sieci, część 2

Article Image
Elmax
W zeszłym miesiącu opisaliśmy, w jaki sposób nasz nowy ściemniacz, obcinający zbocze opadające („trailing edge”), może regulować jasność ściemnialnych diod LED i świetlówek kompaktowych, a także tradycyjnych żarówek i zasilanych przez odpowiednie transformatory halogenów, podczas gdy starszy ściemniacz obcinający zbocze narastające („leading edge”) jest nieprzydatny.

Nasze rozwiązanie to elegancka i nowocześnie wyglądająca konstrukcja, która może być sterowana za pomocą jednego lub kilku paneli dotykowych, lub cienkiego pilota na podczerwień. Teraz przejdziemy do budowy i okablowania. 

W pierwszym artykule (EdW, grudzień 2022 r.) wyjaśniliśmy, dlaczego do sterowania nowoczesnym oświetleniem LED potrzebny jest ściemniacz obcinający zbocze opadające sinusoidalnego przebiegu napięcia sieciowego.

Starsze ściemniacze wykorzystywały triaki, a to powodowało konieczność włączania zasilania lampy (lamp) w trakcie trwania połówki sinusoidy sieci, z samoczynnym wyłączeniem przy przejściu sinusoidy przez zero.

Takie rozwiązanie nie nadaje się dla urządzeń wykorzystujących zasilacze impulsowe, takich jak diody LED, CFL i lampy halogenowe z transformatorami elektronicznymi. Generuje ono bardzo duże skoki prądu, które szybko zniszczą ich elektronikę. Ściemniacz z obcinaniem zbocza opadającego nie ma tej wady i wiele nowoczesnych lamp jest przystosowanych obecnie do ściemniania przez urządzenia tego typu.

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: ZDALNIE STEROWANY, DOTYKOWY, ŚCIEMNIACZ
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"