Opisywany system alarmowy przeznaczony jest do zastosowania w szafach pancernych i kasetkach praktycznie dowolnego typu. Działa na bardzo prostej zasadzie. Cały moduł umieszczony jest w sejfie, a układ wyposażony jest w zaledwie jeden sensor – fotorezystor mierzący natężenie światła we wnętrzu szafy. Gdy jest ona zamknięta, to naturalnie w jej wnętrzu jest absolutnie ciemno. W momencie gdy skrytka zostaje otwarta, do wnętrza wpada światło otoczenia. W ten sposób system wykrywa, że szafa pancerna została otwarta (zupełnie niezależnie od tego, w jaki sposób została otwarta).
Uruchomienie alarmu powoduje załączenie buzzera alarmowego podłączonego do modułu. Jeśli to byłoby za mało, system jest w stanie wysłać SMS-a na podany numer telefonu, na przykład po to, by poinformować o włamaniu właściciela czy firmę ochroniarską. Dzięki wykorzystaniu IFTTT do sterowania systemem można łatwo dodać kolejne funkcje, które będą realizowane w chwili wykrycia otwarcia drzwi.
Alarm został zbudowany na platformie Bolt IoT, która wykorzystuje m.in. narzędzia Google do analizy głosu, co pozwala na sterowanie system za pomocą prostych komend. Dzięki temu, jeśli to my otworzymy sejf, możemy natychmiastowo rozbroić alarm, wydając mu wcześniej ustaloną komendę głosową.
Podłączenie elementów elektronicznych
Buzzer i fotoopornik podłączamy do modułu Bolt IoT za pomocą przewodów. Po stronie modułu sterującego muszą być one zakończone męskimi wtyczkami w rastrze 2,54 mm (typowe goldpiny). Po drugiej stronie przewodów powinny się znaleźć złącza, pozwalające na podłączenie ww. elementów elektronicznych, zależnie od tego, jakie konkretnie zostały wybrane. Można też po prostu przylutować końcówki kabli do wyprowadzeń obu tych elementów.
Dodatni biegun buzzera podłączamy do linii zasilania, ujemny natomiast do pinu 1 modułu Bolt IoT. W ten sposób, za każdym razem, gdy na tym pinie pojawi się stan niski, różnica potencjałów na buzzerze równa będzie, w przybliżeniu, napięciu zasilania, co spowoduje, że zostanie on uruchomiony. Fotoopornik podłączony jest do pinu A0 modułu. Drugi pin fotoopornika podłączyć należy do masy. Pi A0 jest wejściem analogowym modułu, więc takie podłączenie pozwoli na pomiar napięcia na oporniku, a w konsekwencji na oszacowanie rezystancji i natężenia oświetlenia. Autor zastosował fotoopornik N5AC501085 o rezystancji nominalnej 5 MV i odpowiedzi spektralnej podobnej do ludzkiego oka. Można zmienić go na inny element, pod warunkiem zachowania podobnie wysokiej rezystancji nominalnej elementu i czułości na światło widzialne.