Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wzmacniacz audio do Theremina, część 4

Article Image
W zeszłym miesiącu, w części 3, przyjrzeliśmy się niektórym wersjom wzmacniacza do Theremina zbudowanym na tranzystorach germanowych. W tym odcinku szczegółowo opiszemy opcje komponentów i zobaczymy, jak sprawdziły się różne strategie projektowania.

Radiatory

Do wzmacniacza krzemowego, wystarczy standardowy radiator przypinany. Tranzystory germanowe wymagają jednak znacznie większych radiatorów. Aby zapewnić im długą żywotność, tranzystory powinny być ledwo ciepłe. Mocowanie tranzystorów do konstrukcji metalowej obudowy lub chassis jest rozsądne.

Dane techniczne

Wzmocnienie obu wzmacniaczy wyniosło 16,7 (24 dB). Jest to w zupełności wystarczające do obsługi tunera radiowego. W przypadku korzystania z odtwarzacza CD wartość R1 należy zwiększyć do 27 kΩ. Wzmacniacz germanowy pracował do napięcia 5 V, podczas gdy krzemowy do około 6,5 V.

Moc wyjściowa

Zgodnie z oczekiwaniami, wzmacniacz na tranzystorach germanowych dał większą moc, dostarczając 880 mW RMS (7,5 Vpk-pk). Obwód na tranzystorach krzemowych dał 720 mW (6,5 Vpk-pk). Było to mniej niż w przypadku rozwiązań Siemensa, ze względu na dodanie wtórnika emiterowego (TR2). Stopień ten umożliwia znaczne niedopasowanie tranzystorów wyjściowych ze względu na wysterowanie niskiej impedancji obciążenia. Wtórnik emiterowy, pracujący w klasie A, zasilany jest wysokim prądem 17 mA, co pozwala na wykorzystanie skromnego hFE tranzystorów germanowych i starych krzemowych w obudowach TO5, które często może być rzędu 40. Zatem całkowity prąd spoczynkowy wynosi około 20 do 30 mA, co wyklucza praktycznie pracę z baterii. Maksymalny prąd obcinania wynosił 190 mA dla obwodu krzemowego i 220 mA dla obwodu germanowego.

Użycie germanowego stopnia wyjściowego, ale z krzemowymi TR1 i TR2, dało 810 mW (7,2 Vpk-pk). W ramach eksperymentu stwierdzono, że wzmacniacz germanowy zapewnia 1,32 W (6,5 Vpk-pk) przy 4 Ω, ale tylko przy dobrych radiatorach.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: theremin, wzmacniacz audio, Radiatory, Moc wyjściowa, Zniekształcenia, Szumy, Zabezpieczenie przed przeciążeniem
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"