Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wzmacniacz audio do Theremina, część 2

Article Image
W zeszłym miesiącu opisaliśmy działanie naszego wzmacniacza do Theremina opracowanego w PE. Teraz go zbudujemy.

Konstrukcja

Płytkę drukowaną wzmacniacza jest idealna dla początkujących, bez technologii montażu powierzchniowego, po prostu dobrze rozmieszczone tradycyjne komponenty („jellybean”, jak nazywają to nasi amerykańscy przyjaciele). Wszystkie tranzystory to elementy w obudowach TO92 z bazą w środku. Dla ułatwienia sprawdzania montażu numeracja znajduje się obok elementu, a nie pod nim. Zwróć uwagę, że oznaczenie dotyczące tranzystorów na płytce drukowanej, to „Q”, a nie „TR”. Jest to ustawienie domyślne w Eagle CAD.

Jak zwykle, najpierw przylutuj rezystory, najlepiej w tym samym kierunku, aby ułatwić odczyt ich wartości. Następnie przylutuj potencjometry montażowe i tranzystory. Najpierw wykonaj środkowe wyprowadzenie, następnie ustaw je, aby było proste, a następnie przylutuj pozostałe dwa. Na koniec zainstaluj wysokie elektrolity. W wersji dla bardziej zaawansowanych konstruktorów istnieje możliwość zastosowania tranzystorów o większej mocy w obudowach z kolektorem na środkowym wyprowadzeniu. Znajdują się one na obrzeżach płytki, aby umożliwić odprowadzanie ciepła przez przykręcone radiatory. Należy zwrócić uwagę na tranzystor polaryzacji końcówki mocy TR3 (Q3), który jest przeznaczony do połączenia termicznego z jednym z tranzystorów wyjściowych, TR4 (Q4).

Testowanie

Podczas testowania wzmacniaczy mocy należy zawsze stosować jakąś formę ograniczenia prądu. Bateria PP3 (9 V) zwykle ma wystarczająco wysoką rezystancję wewnętrzną, aby to zapewnić. Wyjątkiem są akumulatory i baterie litowe do czujników dymu. Widziałem, jak uczeń spalił sobie język podczas „testu lizania” na jednym z nich! Jeśli jednak używamy zasilacza laboratoryjnego, należy ustawić ograniczenie prądowe na wartość poniżej 300 mA, ponieważ jest to maksymalny prąd kolektora (IC) dla większości małych tranzystorów. Potencjometr VR1, regulacji stałoprądowego punktu pracy, powinien być ustawiony w połowie. Przed włączeniem upewnij się, że potencjometr VR2, regulacji prądu spoczynkowego końcówki, jest ustawiony całkowicie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (na minimalny prąd). Zostało to dostrojone w celu usunięcia zniekształceń skrośnych spowodowanych strefą nieczułości, w której jeden tranzystor wyjściowy wyłącza się tuż przed włączeniem drugiego tranzystora wyjściowego podczas cyklu wyjściowego.

Regulacji tej można dokonać na ucho za pomocą generatora sygnału, ale jest to dokładniejsze przy użyciu oscyloskopu. Dobrym pomysłem jest słuchanie i jednoczesne patrzenie na ekran. Istotną częścią edukacji audio jest korelacja tego, co się widzi, z tym, co się słyszy.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: THEREMIN, WZMACNIACZ AUDIO, BOOTSTRAP
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
listopad 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"