Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Instalacja i korzystanie z MPLAB X

Article Image
Sprzęt i oprogramowanie Arduino sprawiły, że projekty mikroprocesorowe stały się łatwe w realizacji. Jednak wielu zaawansowanych użytkowników woli korzystać z MPLAB X, szczególnie w przypadku układów PIC. Podobnie jak Arduino IDE, środowisko zarządzania programowaniem MPLAB X można pobrać bezpłatnie. Ten artykuł wprowadzi Cię w świat MPLAB X i wyjaśni dokładnie proces tworzenia pierwszego projektu.

Osoby, które od dawna zajmują się mikroprocesorami i mikrosterownikami mogą pamiętać czasy, gdy napisanie programu wymagało dogłębnej znajomości zestawów instrukcji i map pamięci, czyli programowania w językach niskiego poziomu. Trzeba było ręcznie napisać polecenia asemblera lub nawet wstawić komendy w kodzie maszynowym, które następnie po kompilacji należało załadować do pamięci EPROM (lub podobnej).

Nasze wczesne projekty mikroprocesorowe, takie jak bufor wydruku (Printer Buffer) z 1989 roku (siliconchip.com.au/Article/7380) lub moduł komunikatów LED (LED Message Board) (siliconchip.com.au/Series/255), również z 1989 roku, zawierały mikroprocesor Z80 (ten sam co w ZX Spectrum) z oddzielnymi układami pamięci RAM i układem EPROM.

Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się pierwsze mikrokontrolery PIC ze zintegrowaną pamięcią programu EPROM, a w następnej dekadzie z pamięcią Flash. Były one zazwyczaj programowane w języku asemblera, z kodem maszynowym tworzonym przez program asemblera.

Układy scalone korzystające z pamięci Flash, takie jak PIC16F84, oznaczały, że w końcu aktualizowanie wykonywalnego kodu będzie wykonywane szybko i łatwo, bez konieczności ręcznego kasowania pamięci EPROM pod lampą UV (lub światłem słonecznym, jeśli nie miałeś lampy UV).

Ponad dziesięć lat temu, w lipcu 2010 roku, po raz ostatni Redakcja SC zaprezentowała dogłębny opis „jak to działa” („how-to”) na temat programowania mikroprocesorów PIC (siliconchip.com.au/Article/208). Artykuł ten opisywał programator/debuger PICkit 3 firmy Microchip i firmowe oprogramowanie MPLAB.

MPLAB to kompletne IDE (zintegrowane środowisko zarządzania programowaniem). Jest ono zintegrowane, ponieważ obejmuje możliwość pisania programów w języku wysokiego poziomu (zazwyczaj C), a następnie kompilowania, przesyłania, a nawet debugowania tych programów.

PICkit 3 jest nadal przydatnym urządzeniem. Nie natknęliśmy się na zbyt wiele urządzeń z układami PIC, których nie można nim zaprogramować. Prawdopodobnie jednak będziesz musiał przejść na programator PICkit 4 lub Snap, jeśli chcesz pracować z najnowszymi podzespołami AVR (jak opisano na stronie 88 wydania Silicon Chip ze stycznia 2021 roku).

MPLAB ewoluował do MPLAB X, którego rdzeniem jest teraz Java, a zatem działa we wszystkich głównych systemach operacyjnych: Windows, Mac i Linux.

Przez długi czas Redakcja używała tego oprogramowania i programatorów PICkit do programowania mikroprocesorów w projektach Silicon Chip i nie widzi powodu, aby to zmieniać, zwłaszcza, że MPLAB X obsługuje teraz podzespoły AVR.

Być może są tacy, dla których programowanie mikroprocesorów pozostaje i pozostanie tajemnicą, być może jesteś szczęśliwy po prostu kupując wstępnie zaprogramowane części lub po prostu nie masz takiej potrzeby. Ale mimo to, z czystej ciekawości, możesz być zainteresowany tym procesem. A może chcesz wkroczyć do świata mikroprocesorów?

Zapewniamy, że jest to coraz łatwiejsze. W tym artykule opiszemy i przeanalizujemy najnowszą wersję MPLAB X IDE firmy Microchip.

Po zapoznaniu się z nim, warto również przeczytać osobny artykuł na temat nowej rodziny mikroprocesorów AVR DA, które są obsługiwane przez MPLAB X. MPLAB X nie jest powiązany z konkretnym układem lub płytą rozwojową, ale może być używany z wieloma mikroprocesorami Microchip, w tym praktycznie wszystkimi PIC i wieloma MCU AVR.

Technologia Microchip

Microchip to firma produkująca mikroprocesory PIC. W 2016 roku wykupiła ona firmę Atmel, producenta 8-bitowych mikroukładów AVR (które są sercem wczesnych płytek Arduino, takich jak Uno). Atmel stworzył również szereg 32-bitowych mikroprocesorów opartych na architekturze ARM (które znajdują się w niektórych nowszych płytkach Arduino). W pewnym sensie konkurują one z serią PIC32 opartą na MIPS firmy Microchip. ARM oznacza układy Advanced RISC Machine (Zaawansowane Układy RISC gdzie RISC oznacza Komputer o Zredukowanym Zestawie Instrukcji), natomiast MIPS to Microprocessor without Interlocked Piped Stages (Mikroprocesor bez Blokad Przetwarzania Potokowego).
Od kilku lat obserwujemy pewne różnice w funkcjach między 8-bitowymi układami z rodziny PIC i AVR.

W styczniu 2019 r. Redakcja SC opisała nowy wówczas podzespół AVR, ATtiny816 (siliconchip.com.au/Article/11372), a w styczniu 2021 r. SC publikował artykuł na temat najnowszych części AVR DA (patrz strona 88 tego wydania).

Microchip Technology produkuje również oprogramowanie MPLAB X IDE. Jest ono dostępne do pobrania za darmo, choć niektóre optymalizacje kompilatora (w celu tworzenia mniejszego i szybszego kodu) są opcjonalnymi dodatkami, za które trzeba zapłacić. Podsumowując, nawet za pomocą darmowej wersji oprogramowania można wiele osiągnąć.

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Microchip, MPLAB X, Arduino, ZX Spectrum, EPROM, PIC16F84, AVR, MPLAB, PICkit 4, Snap, Atmel, RISC, ARM, Advanced RISC Machine, MIPS, Microprocessor without Interlocked Piped Stages, PIC32, AVR128DA48 Curiosity Nano
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
listopad 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"