Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Problemy z symulacjami SPICE (LTspice)

Article Image
John Curtin zamieścił pytanie na forum EEWeb dotyczące problemu z symulacją obwodu w LTspice. "Potrzebuję pomocy przy symulacji LTSpice, jeśli to możliwe. Symuluję działanie układu RC, tj. proces ładowania kondensatora elektrolitycznego przez rezystor (rysunek otwierający artykuł). Napięcie na kondensatorze powinno rosnąć zgodnie ze "stałą czasu", zamiast tego jest ustawione na stałe na 12 V. Czy możesz mi pomóc? Dziękuję". Jak to często bywa w EEWeb, rozwiązanie zostało dostarczone przez innego członka forum, w tym przypadku Giovanniego Di Marię i wkrótce omówimy to oraz inne podejścia.

To pytanie jest przykładem pozornie prostej symulacji, która wydaje się nie działać poprawnie - nierzadkie doświadczenie dla nowych użytkowników symulatorów analogowych. Jak wiedzą stali czytelnicy, często korzystamy z symulacji LTspice, aby zilustrować dyskusje na temat "chirurgii obwodowej", a od października 2018 r. kilka artykułów poświęconych zostało rozpoczęciu korzystania z LTspice. Tak więc artykuł ten jest kontynuacją tamtych artykułów i przyjrzymy się kilku sprawom, które mogą pójść nie tak, oraz jednemu lub dwóm poleceniom lub ustawieniom, które mogą rozwiązać te problemy.

Nasza wersja obwodu Johna jest pokazana na rysunku poniżej - jedyna różnica polega na tym, że sieciom (przewodom) w obwodzie nadaliśmy nazwy. Jest to przydatne, ponieważ ułatwia sprawdzenie, który sygnał jest którym na wykresie wynikowym. LTspice automatycznie nazywa węzły sieci (np. n001, n002, ...), ale łatwo się pomylić, na który przebieg patrzysz, a jeśli przypadkowo klikniesz w niewłaściwym miejscu podczas sondowania, może to nie być oczywiste, jeśli patrzysz wg bezsensownych nazw węzłów na wykresie przebiegu. Jednak w tym przypadku nie jest to problemem, a prosty schemat obwodu i niewielkie rozmiary sprawiają, że problem jest tutaj minimalny.

Obwód autora z dodanymi etykietami węzłów

Ogólnie rzecz biorąc, dobrą praktyką jest nazywanie wszystkich sieci, dla których chcesz wykreślić przebiegi. Użyj przycisku polecenia "Etykieta" sieci lub "Edycja > Etykieta" sieci z menu.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: LTspice, Problemy z symulacjami SPICE
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
maj 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"