Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Programowanie wizualne z XOD. Przedstawiamy wizualne programowanie XOD dla Arduino

Article Image
Muszę się przyznać: masowe i rosnące zastosowanie programowalnymi mikrokontrolerami w elektronice hobbystycznej w dużej mierze mnie ominęło. Dlaczego? Cóż, szczerze mówiąc, nie lubię listingów kodu – jeden znak w złym miejscu i program się nie uruchomi; a poza tym, kto chce się uczyć mnóstwa skomplikowanych instrukcji, zanim uda się zmusić mikrokontroler do zrobienia nawet najprostszej rzeczy? (OK, wielu z was! Ale inni, jak ja, raczej nie)!

Cóż, w ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem objawienie – i to wszystko dzięki XOD (wymawiane ‘zod’). XOD to darmowy pakiet oprogramowania do programowania wizualnego dla Arduino. Nie ma w nim kodu – po prostu umieszczasz gotowe bloki na ekranie, a następnie „łączysz” je ze sobą. Jeśli potrafisz zrozumieć prosty schemat układu, możesz zaprogramować Arduino w XOD.

Nie mam wątpliwości, że ekspert piszący kod znalazłby wiele niedociągnięć w XOD, ale dla kogoś bez takiego doświadczenia, kto chce szybko sprawić, by Arduino robiło rzeczy z prawdziwego zdarzenia, jest to po prostu wspaniałe. Co więcej, poziom wsparcia jest dobry. Zamiast setek kiepskich filmów na YouTube, oprogramowanie ma wbudowany samouczek z 42 jasnymi i istotnymi lekcjami. Prowadzą one od zerowej wiedzy do posiadania wystarczającej wiedzy, aby zbudować całkiem złożone systemy sterowania. Istnieje również forum użytkowników, które uważam za pomocne i wspierające.

Wreszcie, XOD pozwala na emulację programu na ekranie – to znaczy, że możesz zobaczyć jak program będzie działał, nawet gdy go piszesz. To znacznie ułatwia debugowanie programu.

Pobieranie oprogramowania

Oprogramowanie można pobrać ze strony https://xod.io/downloads/ i jest dostępne dla platform Windows, macOS i Linux. (Jeśli nie chcesz początkowo pobierać wersji desktopowej, możesz też trochę poznać oprogramowanie, korzystając z wersji przeglądarkowej). Przed pobraniem, lub skorzystaniem z przeglądarkowej wersji XOD, wymagane będzie utworzenie konta z użyciem adresu e-mail i hasła. Przypominamy – XOD jest całkowicie darmowy, więc nie dostaniesz wersji niekompletnej lub ograniczonej w swoich możliwościach. 

Instalacja i uruchomienie oprogramowania jest proste; jedynym problemem, jaki miałem, było określenie właściwej płytki Arduino podczas przesyłania do niej danych po raz pierwszy. Dla Arduino Uno lub klonu wybierz domyślną opcję „Arduino/ Genuino Uno”. Możesz również zauważyć, że musisz określić właściwy port komunikacyjny komputera.

Zauważ, że aby korzystać z oprogramowania, płytka Arduino musi być podłączona do portu USB komputera – połączenie USB zasila płytkę. Istnieje również funkcja symulacji online dostępna dla XOD, ale stwierdziłem, że jest ona nieco obciążona błędami.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: wizualne programowanie XOD, Arduino Uno, Microchip MCP9700, DFRobot 1602 LCD Keypad Shield
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
marzec 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"